Δημοσιεύτηκε στις 04 Μαΐου 2017
Η by the sea πρόταση για ανεβασμένη γαστριμαργική και όχι μόνο απόδραση, σε θέλει και φέτος να δίνεις το ‘παρών’ σου στο upgraded Alati by the sea. Η φιλοσοφία εστίασης και ψυχαγωγίας του, μοναδική, σε προσκαλεί να ‘ρθεις από το πρωί χαλαρός επιλέγοντας την ξαπλώστρα της αρεσκείας σου στο καταπράσινο γκαζόν, μια ανάσα μακριά από την καταγάλανη θάλασσα της περιοχής Περνέρα στον Πρωταρά.
Οι δροσιστικοί καφέδες, τα παγωμένα chinos και οι φρεσκοστυμμένοι χυμοί θα αποτελέσουν μαζί με τα a la minute φτιαγμένα, ευφάνταστα snacks και χορταστικά αμφίψωμα (σάντουιτς), τις απόλυτα γευστικές επιλογές πριν από το γεύμα. Απόλαυσε στο μάξιμουμ τη δροσιά των καταγάλανων νερών της περιοχής, μη ξεχνώντας φυσικά να κλείσεις, μαζί με τους λοιπούς σου συνοδούς, το τραπέζι της μεσημεριανής σας κατάνυξης, το οποίο θα δεις όμορφα βαλμένο στο μυκονιάτικο, γαλανόλευκο σκηνικό που έχει περίτεχνα στηθεί στο αγαπημένο σου café bar-restaurant.
Δεύτερο μέλημά σου φυσικά, η επίσκεψη στην περίοπτη ιχθυοβιτρίνα-ψυγείο του all-day restaurant, που εγγυημένα θα σου προσφέρει άφθονες ψαρογαστρονομικές επιλογές, με πρωταγωνιστές τα ολόφρεσκα μπαρμπούνια, τις εποχιακές προσφυγοπούλες, αλλά και τους σαργούς και ασπρόβλαχους. Το απογευματάκι δεν το κουνάς ρούπι απ’ εκεί, χρεώνεσαι ένα από τα άνετα καναπεδάκια και απολαμβάνοντας το μοναδικό ηλιοβασίλεμα, τσιμπολογάς νοτισμένα με θαλασσινό νερό, στρείδια, καβουροπόδαρα και ολόφρεσκους αστακούς, ζαλισμένους με ένα ποτηράκι εκλεκτής σαμπάνιας ή αφρώδους οίνου.
Οι λάτρεις εταίροι σου των φρέσκων βοδινών φιλέτων, των fusion δημιουργιών με πρωταγωνιστές τα ζυμαρικά και τα πουλερικά, αλλά και των ευφάνταστων πιάτων, θα αποζημιωθούν κι αυτοί στο έπακρο. Στο έπακρο θα αποζημιωθούν φυσικά και οι εραστές των signature cocktails, οι οποίοι θα περικυκλώσουν μέχρι πρωίας το άρτι δημιουργηθέν, μαροκινού τύπου, bar, λικνίζοντας το κορμί τους στα ποικίλα μουσικά ακούσματα που κατακλύζουν το χώρο.
Πρέπει να δοκιμάσεις: Μία από τις ολόφρεσκες σαλάτες του μενού. Αγαπημένη μας είναι η μεσογειακή σαλάτα με πράσινα χόρτα, τυρί πεκορίνο ρομάνο, λιαστές ντομάτες, βαλσάμικο και μαριναρισμένα μανιτάρια. Από τα κυριώς μας αρέσει πολύ το κοτόπουλο γεμιστό με πεκορίνο, κατσικίσιο τυρί, σπαράγγια και σως βασιλικού αλλά και χοιρινό φιλέτο γεμιστό με μανιτάρια, τυρί και σάλτσα κουμανταρίας.
Ιδιαίτερη μνεία όμως αξίζει στα πιάτα με ψάρια και θαλασσινά. Σου προτείνω το φρέσκο καλαμάρι σχάρας με βινεγκρέτ λεμόνι και ταπούλε κινόα αλλά και το φρέσκο φιλέτο τόνου με κρούστα αρωματικών βοτάνων & φρέσκου πιπεριού, μουστάρδα και σόγια. Μαζί με το φαγητό σου φυσικά θα ρίξεις και μια ματιά στο πλούσιο μενού των καλοκαιρινών κοκτέιλ που θα σε ενθουσιάσουν.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου