Κινηματογράφος , Cinema: Τα Καλύτερα

ANIMAFEST 2019: Σινεμά animation με φόντο την κυπριακή ύπαιθρο

Όλα όσα θα γίνουν στο 18ο Διεθνές Φεστιβάλ Animation Κύπρου στην Ύπαιθρο, "Όψεις του Κόσμου"

Δημοσιεύτηκε στις 24 Ιουλίου 2019

Το 18ο Διεθνές Φεστιβάλ Animation στην Ύπαιθρο, "Όψεις του Κόσμου", σηκώνει αυλαία την Πέμπτη 25 Ιουλίου και ολοκληρώνεται την Κυριακή 28, στο χωριό Σαλαμιού στην Πάφο.

Πέρα από τις προβολές μιας εξαιρετικής επιλογής ταινιών από όλο τον κόσμο, στο πρόγραμμα περιλαμβάνονται εκθέσεις και ειδικά αφιερώματα. Ιδιαίτερα μας τιμά η παρουσία μιας καταπληκτικής κριτικής επιτροπής και κορυφαίων καλλιτεχνών από το εξωτερικό. 

Η φετινή καινοτομία του φεστιβάλ είναι το πρόγραμμα φιλοξενίας (Residency) υπό τον τίτλο "Animation και Σύγχρονη Τέχνη", το οποίο επιμελούνται ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ, Γιώργος Τσαγγάρης και ο επιμελητής animation και σύγχρονης τέχνης Gerben Schermer από την Ολλανδία. 

Στο πλαίσιο του προγράμματος το παρών της θα δώσει η Liu Yi, μία νεαρή καλλιτέχνης από την Κίνα, η δουλειά της οποίας κινείται ανάμεσα σε διαφορετικές μορφές τέχνης, όπως το animation, η κινηματογράφηση σε πραγματικό χρόνο, οι εγκαταστάσεις, η ζωγραφική και η γλυπτική. Η Liu Yi έχει περάσει ολόκληρο τον Ιούλιο στο χωριό Σαλαμιού δημιουργώντας το έργο το οποίο θα παρουσιάσει στη διάρκεια του φεστιβάλ.

Το φεστιβάλ παρουσιάζει φέτος την live performance "Scratch" καλλιτέχνη και σκηνοθέτη του πειραματικού κινηματογράφου Pierre Hébert από τον Καναδά και της sound designer Andrea Martignoni από την Ιταλία. Χαράζοντας απευθείας πάνω σε φιλμ και προβάλλοντας το αποτέλεσμα ζωντανά στη μεγάλη οθόνη θα προσφέρουν μια μοναδική εμπειρία στους θεατές. Η παρουσίαση θα γίνει την Παρασκευή 24 Ιουλίου στο Νεοφυτίδειο Θερινό Κινηματογράφο στη Σαλαμιού.

Στη διάρκεια του φεστιβάλ θα φιλοξενείται έκθεση του διάσημου καλλιτέχνη βιβλίων κόμικ, σκηνοθέτη και γραφίστα Max Anderson από τη Σουηδία ο οποίος είναι και ο δημιουργός της φετινής αφίσας του Φεστιβάλ. Ο Max Anderson θα παρουσιάσει επίσης ένα αφιέρωμα στον βραβευμένο Ολλανδό δημιουργό animation, μουσικό και σκηνοθέτη Rosto, ο οποίος έφυγε από τη ζωή πολύ πρόσφατα.

Το φεστιβάλ φιλοξενεί φέτος και ένα πρόγραμμα προβολών με τα φιλμάκια animation που έγιναν για τα τραγούδια που περιλαμβάνονται στη σειρά άλμπουμ «Τεμπέλης Δράκος» του Γιώργου Χατζηπιερή. Θα παρουσιαστεί ακόμη μία έκθεση με illustrations της Annalisa Sallis από τη Σαρδηνία και ένα αφιέρωμα στον διάσημο Σκωτσέζο δημιουργό Donald Smith, σκηνοθέτη του Edinburgh Storytelling Center και σκηνοθέτη του  “Traditional Arts and Culture Scotland”.

Την κριτική επιτροπή μας φέτος απαρτίζουν οι Pierre Hébert (Καναδάς), Πέτρος Χαραλάμπους (Κύπρος) και Liu Yi (Κίνα).  

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 
25 - 27 ΙΟΥΛΙΟΥ, ΣΑΛΑΜΙΟΥ

Είσοδος: €5 ευρώ την ημέρα / €10 ευρώ και για τις τρεις μέρες

ΠΕΜΠΤΗ 25 ΙΟΥΛΙΟΥ
Νεοφυτίδειος Θερινός Κινηματογράφος
20:30 - 21:30 Ταινίες στο Διεθνές Διαγωνιστικό I
Mobilis in mobili, Kristina Frank, 2019, Sweden / 05:04
Duo, Tania Sharavarava, Czech Republic, Belarus / 05:40
Facing it, Sam Gainsborough, 2018, UK / 07:32 
Don’t Know What, Thomas Renoldner, 2019, Austria / 08:07
One of Many, Petra Zlonoga, 2018, Croatia / 05:32 
Circuit, Delia Hess, 2018, Switzerland / 8:40
TapirTape, Benedikt Hummel, 2018, Germany / 08:30
Rhizoma, Santiago Pérez Rodríguez, 2018, Belgium / 03:00
A strange Trial, Marcel Barelli, 2018, Switzerland / 09:58

21:45 - 22:15 Ταινίες στο Κυπριακό Διαγωνιστικό
A.B… Antony Petrou, 2018, Cyprus / 04:50
Dragon Recipes, Maria Pavlou, 2019, Cyprus / 07:12
Keep on Dancing, Christiana Ioannou, 2018, Cyprus / 03:11
Can You Eat Plastic?, Christiana Constantinou, 2019, Cyprus / 03:24
Insomnia, Natasa Panayiotou, 2019, Cyprus / 01:13
Sadako’s Wish, Hara Kyprianou, 2019, Cyprus / 02:55
Keep the Planet Alive, Andreas Georgallis, Nicolas Michael, Vasilia Panagi, Ivi Psaroudes, Andreana Chrstodoulou, Cyprus, 2019  / 01:00
Awaken, Stalo Varnava, 2019, Cyprus / 01:13
Red Rosebush, Elenitsa Georgiou, Constantinos Tterlikkas, 2019, Cyprus / 06:28

22:20 - 23:30 Ταινίες στο Διεθνές Διαγωνιστικό II
Films in International Competition II
Roughhouse, Jonathan Hodgson, 2018, UK / 15:35 
Solar Walk, Réka Bucsi, Danish, 2018 / 20,53
Lonely monster goes out, Ivan Maximov, 2019, Russia / 07:30
Night Walks, Lizete Upite, 2018, Latvia / 04:50
Egg, Martina Scarpelli, 2018, Denmark, France / 12:07
Ceva, Paul Muresan, 2018, Romania / 08:46

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26 ΙΟΥΛΙΟΥ
Νεοφυτίδειος Θερινός Κινηματογράφος
20:30 - 21:50 Ταινίες στο Διεθνές Διαγωνιστικό IΙΙ
Love Me, Fear Me, Veronica Solomon, 2018, Germany / 06:07
A Slower speed of light, Stuart Pound, 2018, UK / 5:55
Han Lu (A Fly in the Restaurant) Xi Chen & Xu An, China, 2017 / 06:20
Selfies, Claudius Gentinetta, 2018, Switzerland / 03:40
Poetika Anima, Kriss Sagan, 2018, Slovakia / 05:14
Subconscious Notes, Susann Arnold, 2018, Germany / 03:37
Turbine, Alex Boya, 2018, Canada / 08:23
Heatwave, Fokion Xenos, 2019, Greece / UK / 07:14
Sister, Siqi Song, 2018, China / 08:02
Five minutes to sea, Natalia Mirzoyan, 2018, Russia / 07:07
When The Silence Comes, Liang-Hsin Huang, 2018, Taiwan & United Kingdom / 03:29
Under the Canopy, Bastien Dupriez, 2019, France / 06:38
This is pig meat, Peter Millard, 2019, UK / ……
Imbued Life, Ivana Bosnjak, Thomas Johnson, 2019, Croatia / 12:15
Destined to be dead, Francesco Rosso, Kalev Tamm, 2018, Estonia / 10:50 

22:00 - 22:45 Scratch Performance - Pierre Hebert & Andrea Martignoni

23:00 - 00:00 Μεταθανάτιο αφιέρωμα στο Rosto

ΣΑΒΒΑΤΟ 27 ΙΟΥΛΙΟΥ
Περιβαλλοντικό Κέντρο Σαλαμιού
11:00 - 13:00 Προβολή παιδικών ταινιών 
Animation film program for children (Best of Animafest Junior)

LaGria, Σαλαμιού
10:00 - 13:00 Πρόγευμα: Γνωρίστε τους σκηνοθέτες
Breackfast: Meet the filmmakers
Κristina Saganova (Slovakia)
Francesco Rosso (Estonia)
Christiana Constantinou (Cyprus)
Su Arnold (Germany)
Maria Pavlou ( Cyprus)
Fokion Ksenos (Greece)
Thomas Johnson (Croatia)
Hara Kyprianou (Cyprus)
Christiana Ioannou Cyprus)
Constantinos Terlikkas (Cyprus)

Εκθέσεις
18:00 - 20:00 Ξενάγηση στις εκθέσεις από τους  
Καλλιτέχνες Max Andersson και Liu Yi

Νεοφυτίδειος Θερινός Κινηματογράφος
20:15 - 20:30 “Ο Τεμπέλης Δράκος”/“O Tempelis Drakos”
To Elephantaki, Effi Pappa, Greece 2017 
O Pagotantzis, Katerina Pantela, Cyprus, 2019  
O Kokoras, Michalis Papanicolaou, Cyprus 2019

20:40 - 21:20 Tαινίες στο Διεθνές Διαγωνιστικό ΙV
Films in International Competition IV
Ride, Paul Bush, 2018, UK, Portugal / 05:42
I ‘m Ok Elisabeth Hobbs, 2018, UK / 06:04
Ballerina, Steven Subotnick, 2018, USA / 04:30     
Happy Ending, EunJu Ara Choi, 2018, UK / 04:45
Per tutta la vita, Roberto Catani, 2018, Italy, France / 05:19
Winter in the Rainforest, Anu Laura Tuttelberg, 2019, Estonia, Mexico, Lithuania / 08:36
Embraced, Justine Vuylsteker, 2018, France / 05:27
Suggestion of least resistance, Uri & Michelle Kranot, 2019, Denmark, Austria, 05:25 
Flight of Monochrome Feathers, Arash Akhgari, 2019, Canada / 04:15
Uncle Thomas, Accounting for the Days, Regina Pessoa, 2019, 
Portugal, Canada, France / 13:00

21:30 - 22:10 Τελετή Λήξης και Βραβεύσεις/Award Ceremony

22:30 Προβολή Βραβεβμένων Ταινιών/Award winning Films

23:00 Πάρτυ λήξης/Closing Party

 

 

Σχετικά

Ατζέντα
June 2024
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Όλη η ατζέντα

Εγγραφή στο Newsletter

Εγγραφείτε στο newsletter μας για να λαμβάνετε τις τελευταίες ειδήσεις το email σας!

Eγγραφή στο Newsletter

Εγγραφείτε στο newsletter μας για να λαμβάνετε τις τελευταίες ειδήσεις στο email σας!

Close