Δημοσιεύτηκε στις 04 Μαρτίου 2021
Ο Δημήτρης Παντοπώλης, ταχυδρομικός επιμελητής, είναι ο άνθρωπος πίσω από ψήφισμα για ακύρωση του El Diablo, μίλησε στο «Πρωτοσέλιδο». Στη συζήτηση παρενέβη ο Αντώνης Αλεξόπουλος, Λέκτορας Κοινωνιολογίας του Αθλητισμού και Αθλητικής Διοίκησης.
Αρχικά, ο κ. Παντοπώλης ερωτηθείς για το τι τον οδήγησε να αρχίσει αυτή την εκστρατεία κατά του El Diablo, απάντησε ότι γενικά περνούμε μια δύσκολη εποχή, όπου απαξιώνονται οι θεσμοί και οι αξίες μας. Έχουμε δει και στον τόπο μας διάφορα γεγονότα, τα οποία μας έχουν προβληματίσει και θα έλεγα ότι ο κόσμος άρχισε να αντιδρά γιατί δεν ανέχεται να συμβαίνουν αυτά σε μια χώρα που παραδοσιακά υπήρχαν κάποιες αξίες του ελληνισμού και του Χριστιανισμού. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν η επιλογή του τραγουδιού από το ΡΙΚ, χωρίς προηγουμένως να γίνει διαγωνισμός, δηλαδή να ψηφίσει ο κόσμος, και χωρίς να αξιοποιηθούν Κύπριοι καλλιτέχνες».
Συμπλήρωσε ότι «τα λόγια του τραγουδιού, ανεξάρτητα του τι έχει πει τι ΡΙΚ, εκπέμπουν ένα άλλο μήνυμα, το οποίο ως άνθρωπο δεν με ικανοποιεί και ως χριστιανό με θίγει και θα έλεγα ότι βλέπω ένα πόλεμο από κάποιους ενάντια στον Χριστιανισμό. Να το πω ξεφτίλα; Δηλαδή δεν μπορείς να υμνείς τον διάβολο μέσα από ένα τραγούδι και αυτό να εκπροσωπεί την Κύπρο που ο κόσμος έχει άλλες αξίες».
Από πλευράς του ο Αντώνης Αλεξόπουλος είπε ότι «αυτά τα θέματα δεν τα θέτουμε στη βάση του σωστού ή του λάθους, δεν είναι κάτι το οποίο είναι νέο φαινόμενο». Ανέφερε τα παραδείγματα της Ροκ και της Μέταλ μουσικής, εξηγώντας ότι η λέξη «διάβολος» είναι το καλύτερο παράδειγμα για το πώς οι Χριστιανοί διαχρονικά έκαναν διάφορες συμψηφισμούς από διάφορες κουλτούρες και έδωσε αρνητική έννοια σε μια λέξη που στα αρχαία Ελληνικά σημαίνει «συκοφάντης».
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ZcrwpQEDeu9GRch4Zc2vukP2jLE=/107405/fill-450x330/eleytheria.png)
Η Ελευθερία Ελευθερίου έρχεται να μας ξεσηκώσει στον Πρωταρά
Σε έναν καινούργιο χώρο διασκέδασης
![](/wagtail-images-serve/H0k44U9ATSTsl70_TS0pCmnzWgA=/107404/fill-450x330/kampakakis.png)
Ο Ηλίας Καμπακάκης έρχεται για ένα live στον Πρωταρά
Μια βραδιά γεμάτη μουσική και διασκέδαση
![](/wagtail-images-serve/l5acBM749qA8PdwN1R2eV7ta-vE=/107402/fill-450x330/img_0039.jpg)
Ο Δωδέκατος Πίθηκος γιορτάζει στην Κύπρο τα 20 χρόνια της δισκογραφίας του
Ο καλλιτέχνης της ελληνικής ραπ σκηνής έρχεται στο νησί μας
![](/wagtail-images-serve/dpMeeEuvqPC3Xzq09ZZ9ONCwkzE=/107392/fill-450x330/kelekidou_kelly.jpg)
Μουσική βραδιά με την Κέλλυ Κελεκίδου στην Κύπρο
Μαζί της ο Νικόλας Ντίμας και η Γεωργία Βρανά
Συμφωνική Ορχήστρα Κύπρου-Συμφωνική Ορχήστρα Νέων: Το πρόγραμμα της νέας σεζόν
Εμπνευσμένες σειρές συναυλιών με εμπνευσμένα προγράμματα
![](/wagtail-images-serve/LvSGVdpvnLopOe4jeCndjcEjO-k=/107294/fill-450x330/nega_1_9oJi6WU.png)
Δεκαπενταύγουστος με την Γιώτα Νέγκα
Πάμε σε ένα όμορφο χωριό να ακούσουμε αγαπημένα ελληνικά τραγούδια
![](/wagtail-images-serve/cMDaAux5KvhJihE-5-8p129P6n8=/107143/fill-450x330/FotoJet_46_e0ceT07.jpg)
Η Γλυκερία και ο Κώστας Μακεδόνας τραγουδούν για τα 50 χρόνια εισβολής και κατοχής
Με τη Λαϊκή Ορχήστρα του Μίκη Θεοδωράκη
![](/wagtail-images-serve/ZL_VeLdhpv3_TxCvcge2Cw7AlRA=/107142/fill-450x330/6f1f8194-makropoulos2.jpg)
11 χωριά της Κύπρου φιλοξενούν 17 γνωστούς Έλληνες καλλιτέχνες τον Αύγουστο
Πάμε στα χωριά μας να ακούσουμε γνωστές φωνές και τραγούδια
![](/wagtail-images-serve/SwT5fDxZ8MbKUrNcfutS79TIFbA=/107099/fill-450x330/christos.2e16d0ba.fill-1375x729_1.png)
Ο Χρήστος Μενιδιάτης έρχεται για μια ανεβαστική εμφάνιση
Μια βραδιά με μουσική, τραγούδι, φαγητό και ποτό
![](/wagtail-images-serve/BoDQmBoQWhtTQaMmOSKAVmzpgx0=/107076/fill-450x330/38767189_1843833572368756_8469832656270393344_n_1.jpg)
Ένα Αυγουστιάτικο φεστιβάλ με παραδοσιακή μουσική και χορούς για 22η χρονιά
Μια Κυριακή γεμάτη παράδοση θα ζήσουμε και φέτος
![](/wagtail-images-serve/z9auZj1mECuzq3dIT7kQKrSedL4=/107072/fill-450x330/paradosi_3.4_Easter_dancing.jpg)
Παραδοσιακό γλέντι σε μια όμορφη πλατεία παραθαλάσσιου χωριού
Πάμε να χορέψουμε και να γλεντίσουμε με παραδοσιακή μουσική
![](/wagtail-images-serve/WbDJiHcBL8veM9Gk0_jsQZXNElk=/107066/fill-450x330/ed_sheeran_204-orig1697648999.jpeg)
Γεμίζει τα ξενοδοχεία της Λάρνακας ο Ed Sheeran - Ελάχιστα τα εισιτήρια για τη δεύτερη συναυλία
Μεγάλη ζήτηση στις τουριστικές μονάδες της πόλης του Ζήνωνα έχει προκαλέσει η άφιξη στην Κύπρο του Βρετανού τραγουδιστή