Δημοσιεύτηκε στις 27 Νοεμβρίου 2013
Όταν ο Robert Wilson, ο καταξιωμένος διεθνούς φήμης συνθέτης και δημιουργός θεατρικών έργων, συνάντησε τον Ομηρικό κόσμο, δημιούργησε ένα έργο που έγινε το μεγαλύτερο καλλιτεχνικό γεγονός στην Αθήνα αλλά και στο Μιλάνο, την περίοδο 2012-2013 όταν παρουσιάστηκε σε μιά συμπαραγωγή του Εθνικού Θεάτρου της Ελλάδας και του ιστορικού Piccolo Teatro του Μιλάνου. Την παράσταση
παρακολούθησαν περισσότεροι από 70.000 θεατές. Για τη μουσική σύνθεση και την ερμηνεία της θεατρικής του δημιουργίας ο Robert Wilson επέλεξε τον Έλληνα συνθέτη και πιανίστα Θοδωρή Οικονόμου ο οποίος απέσπασε διθυραμβικές κριτικές τόσο για την σύνθεση όσο και για την εκτέλεση της μουσικής σε Ελλάδα και Μιλάνο. Το ταξίδι της επιστροφής του Οδυσσέα στην πατρίδα μετά τον Τρωικό Πόλεμο, αλλά και όσα συμβαίνουν όταν ο ήρωας φτάσει στην Ιθάκη υπήρξε πάντα και θα συνεχίσει να αποτελεί το κατεξοχήν συμβολικό κείμενο για την ανθρώπινη
περιπέτεια, το σκοπό της ζωής μέσα από τη περιπλάνηση της ύπαρξης. Ο συνθέτης μαζί με μια από τις πιο σημαντικές Ελληνίδες ηθοποιούς, τη Λυδία Κονιόρδου, συνεχίζουν το μουσικό ταξίδι της Οδύσσειας παρουσιάζοντας τη μουσική και τα τραγούδια από το έργο, πλαισιωμένοι από το πρωτότυπο sound design της παράστασης σε μία περιοδεία στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό (Διεθνές Φεστιβάλ Ναυπλίου, Διεθνές Φεστιβάλ Πάτρας, Φεστιβάλ Νάξου, Φεστιβάλ Τήνου, Φεστιβάλ Πάρου, Φεστιβάλ Σερίφου, Teatro Out Off Milan). Στο δεύτερο μέρος της συναυλίας με αφορμή τα 150 χρόνια από τη γέννηση του Κωνσταντίνου Π. Καβάφη ο συνθέτης θα παρουσιάσει μία καινούργια μελοποίηση
11 ποιημάτων του Καβάφη με ερμηνεύτριες την Λυδία Κονιόρδου και τη Μαργαρίτα Ζορμπαλά. Τα τραγούδια θα ενώνονται με μουσική η οποία θα διαπερνά όλο το έργο και το κάθε τραγούδι θα προβάλλεται σαν μία ξεχωριστή εικόνα με απαγγελία από την Λυδία Κονιόρδου. Η όλη εικόνα θα εμπλουτίζεται από εξωτερικές ηχητικές πηγές (ηχογραφημένες φωνές, ηχητικά τοπία). Στην σκηνή θα υπάρχει ένα πιάνο μόνο.
-
Θέατρο Ριάλτο
16 Δεκεμβρίου 2013
-
Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου
17 Δεκεμβρίου 2013
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/9kPCLmO9RNSMDZcYrPRPhgglByY=/107021/fill-450x330/450909063_878094587679358_2832396283358799473_n.jpg)
Το Garden Day and Night γιορτάζει 10 χρόνια επιτυχίας με δύο βραδιές live μουσικής με τον Hovig
Πάμε για να γιορτάσουμε μαζί τα 10α γενέθλια του Garden Day and Night
![](/wagtail-images-serve/epC-_cBJN9Bv8HCViH_Tkyr_N4M=/106362/fill-450x330/Alkinoos_Ioannidis_photo_credits_Cristina_Alossi_7DZDHrx.jpg)
Συναυλίες Αλκίνοου Ιωαννίδη στην Κύπρο: Ξεκίνησε η προπώληση εισιτηρίων
Ο αγαπημένος μας ερμηνευτής για τέσσερις νέες συναυλίες στη γενέτειρά του
![](/wagtail-images-serve/WuwjQ7SIItlPjGlLx2GsMP-n474=/105805/fill-450x330/cover_photo_1.jpg)
Είστε έτοιμοι για μια κουβανέζικη νύχτα στο Le Sundeck Robuchon;
Ποιος είπε ότι πρέπει να διασχίσετε τον Ατλαντικό για να ζήσετε την απόλυτη Cuban Night;
![](/wagtail-images-serve/CAfIZyfpw06xtlHYNwbyoZadT5Q=/104894/fill-450x330/b_minthis_music_under_the_stars_kath.jpg)
Μουσική κάτω από τα αστέρια στο Minthis
Η LaimTee Art παρουσιάζει τους καλλιτέχνες της Sony Music για πρώτη φορά στην Κύπρο
![](/wagtail-images-serve/XIHdp3oUcmhG2muFZVVYhew_2LM=/104678/fill-450x330/maxresdefault_BWvVLOm.jpg)
Μουσική παράσταση “Το Κόκκινο Φεγγάρι” από την χορωδία του Δήμου Αραδίππου
Συμμετέχουν η σοπράνο Άντρια Προκοπά, ο τενόρος Χρήστος Τελεβάντος και η Μαρία Ερωτοκρίτου
![](/wagtail-images-serve/gLB8RIYr-RWSXKK6jJdXPWEWUx8=/103987/fill-450x330/FotoJet_Fy0YOof.jpg)
Τα Λύμπια υποδέχονται τους Κοινούς Θνητούς και τον Δημήτρη Μυστακίδη
Μια μίξη μουσικών ειδών και ηχοχρωμάτων
![](/wagtail-images-serve/9BFlK9MX3hzd_LyWVRy0tMPk4iI=/103285/fill-450x330/remos_1k8SYDD.jpg)
![](/wagtail-images-serve/KOv-kYfKrm1lkv63ij2OXGCV6H0=/103169/fill-450x330/people-2591959_1280.jpg)
15 σημαντικές μουσικές στιγμές για το φετινό καλοκαίρι με διεθνούς φήμης και όχι μόνο καλλιτέχνες
Τα 15 summer music live που δεν πρέπει να χάσεις
![](/wagtail-images-serve/kPQa0zSZJkShYbXdfJTudAoH8zo=/103123/fill-450x330/FotoJet_8_QGSSOvH.jpg)
Ο κήπος του Τεχνόπολις 20 θα γεμίσει ξανά με μουσικές
Καλωσορίζοντας έτσι τη θερινή μουσική σεζόν
![](/wagtail-images-serve/XTZjixhtoZUfeyK3MnRFg6vFkC0=/102469/fill-450x330/nava_5CX6yU9.jpg)
Από το Nava Seaside θα περάσουν και φέτος όλα τα μεγάλα ονόματα της ελληνικής μουσικής σκηνής!
Όλα όσα μάθαμε για τον απόλυτο καλοκαιρινό προορισμό
![](/wagtail-images-serve/BgcCAsmwl6p22qt3zV9-lTpoTY0=/101872/fill-450x330/lothis.jpg)
Η πιο feel good αυλή της πόλης, ανοίγει ξανά τις πόρτες της!
Ένα urban cocktail bar, με μία καταπράσινη αυλή
![](/wagtail-images-serve/RcEM-HjM-EQUYOCuQfitDdiCRok=/101195/fill-450x330/kalliris-1-main.jpg)
Ο υπέροχος Θάνος Καλλίρης για μια βραδιά στο Patio Cocktail Bar
Για ένα πάρτι με τραγούδια του χθες και του σήμερα