Δημοσιεύτηκε στις 02 Σεπτεμβρίου 2021
Το Δίκτυο Εθελοντών Λευκωσιάζω αφιέρωσε τις φετινές καλοκαιρινές του δράσεις στους «Μικρούς Ήρωες», επιδεικνύοντας εμπράκτως για άλλη μία φορά την ευαισθησία του στην ανιδιοτελή προσφορά στον συνάνθρωπο, με ιδιαίτερη έμφαση στις τέχνες και τον πολιτισμό. Με αυτό τον τρόπο το Δίκτυο εκπληρώνει για άλλη μία φορά την φιλοσοφία και τους στόχους του που έθεσε με την δημιουργία του.
Την Τετάρτη, 1 Σεπτεμβρίου, το Θερινό Σινεμά Λευκωσιάζω έριξε αυλαία αποχαιρετώντας το κοινό που το υποδέκτηκε με χαρά και του έκανε συντροφιά τα βράδια του καλοκαιριού στην καρδιά της Λευκωσίας, κάτω από τα μεσαιωνικά τείχη στο Αμφιθέατρο Πλατείας Ελυθερίας. Ένας χώρος που σηματοδοτεί μία νέα καλλιτεχνική γωνιά στην πόλη μας που κατάφερε να γίνει σημείο συνάθροισης και προβολών από το θερινό μας σινεμά. Έπειτα από έξι sold out κινηματογραφικές προβολές το Θερινό Σινεμά Λευκωσιάζω πέτυχε τον σκοπό του όπως ακριβώς επεσήμανε και η Πρόεδρος του Δικτύου Εθελοντών Λευκωσιάζω κ. Λεώνη Ορφανίδου σε χαιρετισμό της πριν την τελευταία προβολή. Εκφράζοντας τις ευχαριστίες της στον κόσμο που αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή με πολλή αγάπη το Θερινό Σινεμά Λευκωσιάζω η κ. Ορφανίδου ανέφερε συγκεκριμένα: «Χαίρομαι που αγκαλιάστηκε με τόση αγάπη από όλους εσάς και πέτυχε τους στόχους του. Να προσφέρει χαλάρωση και ψυχαγωγία βοηθώντας ταυτόχρονα και τους συνανθρώπους μας. Οι φετινές μας καλοκαιρινές δράσεις ήταν αφιερωμένες στους “Μικρούς Ήρωες” στους οποίους και θα παραδώσουμε ποσό ύψους €4740 από τη μουσική βραδιά που συνδιοργανώσαμε με το Cavo Zoe Seaside Hotel και ποσό €857 από το θερινό μας σινεμά. Είμαστε χαρούμενοι που μπορέσαμε να βάλουμε και εμείς ένα λιθαράκι στον δικό τους αγώνα».
Τέλος, η κ. Ορφανίδου ευχαρίστησε τον Δήμαρχο Λευκωσίας και τους συναδέλφους της Δημοτικούς Συμβούλους, την υπέροχη ομάδα του «Λευκωσίαζω», τους χορηγούς που στήριξαν τις δράσεις και ανανέωσε το ραντεβού των θερινών προβολών για το επόμενο καλοκαίρι, στο Αμφιθέατρο Πλατείας Ελευθερίας, χωρίς μάσκες και μέτρα.
Διοργανωτής: Δίκτυο Εθελοντών «Λευκωσιάζω»
Μέγας Υποστηρικτής: Δήμος Λευκωσίας
Υποστηρικτές: Leroy Merlin, Καρπός (Σταυράκη Αθηαινίτη)
Σχετικά
7 πολυαναμενόμενες ταινίες έρχονται στο θερινό σινεμά του Nicosia Mall
Μοναδικές προβολές στην πρωτεύουσα κάτω από τον έναστρο ουρανό της πόλης
Δύο νέες ταινίες κάνουν πρεμιέρα στις αίθουσες αυτή την εβδομάδα
Τι νέο παίζει στους κινηματογράφους
Ελίζαμπεθ Τέιλορ: Το πρώτο τρέιλερ του ντοκιμαντέρ για τη ζωή της
Το ντοκιμαντέρ έκανε πρεμιέρα στο φεστιβάλ των Καννών
«Σαρώνει» παγκοσμίως η κυπριακή ταινία στο Netflix – Σε ποιες και πόσες χώρες καταλαμβάνει την κορυφή
Βρίσκεται ήδη στην κορυφή του top10 σε τουλάχιστον 67 χώρες
«The Return»: Πρώτες εικόνες από την Οδύσσεια με τον Ρέιφ Φάινς και τη Ζιλιέτ Μπινός
Γυρίσματα της ταινίας έγιναν και στην Ελλάδα.
Στην τελική ευθεία το μεγαλύτερο Φεστιβάλ Θερινού Κινηματογράφου στον Πρωταρά
Οι ταινίες που θα δούμε αυτή την εβδομάδα
Οι ταινίες που θα δούμε αυτή την εβδομάδα στον Μαραθώνιο Θερινών Προβολών του Κωνστάντια
Ένα καλοκαίρι γεμάτο ταινίες στην αυλή
Ένα αλλιώτικο open air cinema "πάνω" στο κύμα, με εκπλήξεις και ωραίες ταινίες
Το μοναδικό θερινό σινεμά με ταυτόχρονη προβολή δύο γλωσσών
Beetlejuice Beetlejuice: Ήρθε το νέο τρέιλερ της ταινίας
Ο Μάικλ Κίτον και η Μόνικα Μπελούτσι επιστρέφουν στους ρόλους τους
4 ξένες και 1 κυπριακή ταινία κάνουν πρεμιέρα αυτή την εβδομάδα στις αίθουσες
Η πρώτη κυπριακή ταινία του Netflix βγαίνει στους κυπριακούς κινηματογράφους!
The Deliverance: Η νέα ταινία τρόμου του Netflix βασίζεται σε αληθινή ιστορία
Δείτε το trailer και την υπόθεση.
Ο Richard Gere κάνει το τηλεοπτικό του ντεμπούτο με το πολιτικό θρίλερ «The Agency»
Στο πλευρό του οι Michael Fassbender και Jeffrey Wright.