Δημοσιεύτηκε στις 07 Μαΐου 2024
Η έκθεση που ανοίγει τις πόρτες της στις 8 Μαΐου 2024 παρουσιάζει εκτυπώσεις φωτογραφιών σε χειροποίητο χαρτί με την ανθρώπινη φιγούρα όπως εμφανίζεται παραμορφωμένη από την ίδια της την σκιά.
Το Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης «Διάτοπος» παρουσιάζει τη νέα εικαστική πρόταση της Ευδοκίας Κύρκου με τίτλο «Shadows and Beyond», σε επιμέλεια της Δάφνης Νικήτα. Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 8 Μαΐου 2024, στις 19.00, και η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι και την Παρασκευή 31 Μαΐου 2024.
Πρόκειται για μια σειρά έργων και μιας εγκατάστασης στον υπόγειο χώρο της γκαλερί από χειροποίητο χαρτί με εκτυπώσεις φωτογραφιών που απεικονίζουν την ανθρώπινη φιγούρα όπως εμφανίζεται παραμορφωμένη από την ίδια της την σκιά.
Η έκθεση αποτελεί μια σειρά έργων και μιας εγκατάστασης στον υπόγειο χώρο της γκαλερί από χειροποίητο χαρτί με εκτυπώσεις φωτογραφιών που απεικονίζουν την ανθρώπινη φιγούρα όπως εμφανίζεται παραμορφωμένη από την ίδια της την σκιά. Σε ένα κόσμο όπου όλα κινούνται μεταξύ του φωτός και της σκιάς, της ζωής και της ανατροπής σε μια καθημερινότητα που μοιάζει με πεδίο μάχης για τον καθένα μας που καλείται να κάνει τις επιλογές του, οι σκιές της Ευδοκίας Κύρκου μας προσκαλούν να γνωρίσουμε την μυστηριακή και ενδιαφέρουσα πλευρά τους. “…Οι ωραίες σκιές στους τοίχους είναι τύχη…» (“Happy End”, Το μπλε δείπνο, Δάφνη Νικήτα) γίνονται ο καθρέφτης μας, η άλλη μας όψη, η πιο σκοτεινή και μυστήρια, αυτή που οδηγεί στην ψυχή. Μια θέαση που ίσως μας ωθήσει σε νέα μονοπάτια ενδοσκόπησης του εαυτού και της αθέατης του πλευράς.
Σημειώνει η εικαστικός Ευδοκία Κύρκου για τη νέα της δουλειά: “Στα έργα μου με απασχολεί το παιγνίδι του φωτός με τις σκιές και η ιδέα της ζωής. Μου αρέσει να φωτογραφίζω τη σκιά. Στο φωτογραφικό φακό «αιχμαλωτίζω» την παραμόρφωση της ανθρώπινης φιγούρας που προκαλείται από στη σκιά, όπου εκτυπώνω στο χειροποίητο χαρτί μου. Η κλωστή είναι το βασικό είδος γραφής μου που συμβολίζει το νήμα της ζωής. Άλλοτε χρησιμοποιείτε σαν ράμμα στην επιφάνεια των χειροποίητων χαρτιών και άλλοτε σαν ένα είδος ψυχογραφήματος.”
Η Ευδοκία Κύρκου γεννήθηκε στην Κύπρο. Σπούδασε Γραφιστική στο Πανεπιστήμιο Frederick στη Κύπρο και στη συνέχεια παρακολούθησε μαθήματα Φωτογραφίας στην Σχολή ESP Αθηνών. Είναι απόφοιτη της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών της Αθήνας (2005 – 2010) με πτυχίο στη Ζωγραφική. Παρακολούθησε επίσης μαθήματα Χαρακτικής, Φωτογραφίας και Σκηνογραφίας.
Ώρες λειτουργίας: Τετάρτη - Παρασκευή: 4.00 μ.μ - 7.00 μ.μ. & Σάββατο: 11.00 π.μ. - 1.00 μ.μ.
Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Διάτοπος, οδός Κρήτης 11 ΔΖ Λευκωσία 1061, τηλ: 22766117
email:info@diatopos.com website: www.diatopos.com
-
Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Διάτοπος
08 Μαΐου - 31 Μαΐου 2024
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.
![](/wagtail-images-serve/a8uxa5yqOGzyEVAZPrS98TXBSpY=/103870/fill-450x330/ChAMPIS_-_KYPROS_ME_PEZOYNIA_Linografia_1986_.jpg)
«Η Κύπρος του Χαμπή»: Αναδρομική έκθεση χαρακτικής του Χαμπή Τσαγγάρη
Τα εγκαίνια θα τελέσει ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης