Δημοσιεύτηκε στις 07 Ιουνίου 2024
Το πολυαναμενόμενο νέο επιχειρηματικό «άνοιγμα» στη Λεμεσό, ονομάζεται Cor Gastronomy και μάς έρχεται από τον βραβευμένο σεφ Χριστόδουλο Θεοφάνους.
Στο πρώτο του εστιατόριο, ο σεφ Χριστόδουλος Θεοφάνους «συναντιέται επιχειρηματικά« με τους Γιώργο και Χρήστο Χειμωνίδη -από το δημοφιλές εστιατόριο του Αγ. Ιωάννη Μαλούντας, Salt & Fire.
Υπενθυμίζεται ότι ο βραβευμένος ως Chef of the Year στα Cyprus Eating Awards 2020 αποχώρησε πριν από μερικούς μήνες από το Alasia Boutique Hotel, όπου για 4,5 χρόνια υπήρξε ο Executive Chef του The Polo Bar & Restaurant.
Από πού να πιάσεις τώρα το νήμα αυτού του μαγαζιού και πώς να το προσδιορίσεις; Για την ώρα θα αρκεστώ στην είδηση και τις πρώτες πληροφορίες που αποκομίσαμε μιλώντας με τον δημιουργικό και πολύ ταλαντούχο σεφ. Ο λόγος για ένα casual fine dining εστιατόριο, με στοιχεία γαστρονομίας και έμφαση στις πρώτες ύλες (οι οποίες θα προέρχονται τόσο από την Κύπρο όσο και από το εξωτερικό), που αναμένεται να κάνει πρεμιέρα σε μία πολυσύχναστη περιοχή, αυτήν της Αμαθούντας, κατά πάσα πιθανότητα μέσα Ιουνίου και το συνυπογράφουν τρεις φίλοι από τον χώρο της γαστρονομίας και των επιχειρήσεων.
Πρόκειται για ένα χώρο όπου κυρίαρχα χρώματα θα είναι το μαύρο και το γκρίζο, ενώ το υλικό που θα πρωταγωνιστεί θα είναι το ξύλο. Ιδιαίτερη προσοχή έχει δοθεί επίσης και στον φωτισμό, ο οποίος θα είναι ατμοσφαιρικός και ιδανικός για να απολαύσεις το δείπνο σου.
Το εστιατόριο θα διαθέτει 50 θέσεις, θα έχει μία ανοιχτή βεράντα με τη δυνατότητα να μετατρέπεται σε κλειστό χώρο τον χειμώνα, ενώ θα έχει και 5 θέσεις στο chef Table, που θα απογειώνουν την εμπειρία του φαγητού! Εντυπωσιακή θα είναι και η 7-8 μέτρων ανοικτή κουζίνα, από όπου θα μπορούμε να παρακολουθούμε ακριβώς τους μάγειρες πάνω στη δουλειά.
Το μενού, με διεθνή προσανατολισμό, θα περιλαμβάνει 15 πιάτα, μερικά από τα οποία θα αλλάζουν κάθε εβδομάδα ανάλογα με τη διαθεσιμότητα των υλικών -κυρίως θαλασσινών και λαχανικών. Όπως μάλιστα σημείωσε ίδιος ο σεφ, θα κατεβαίνει καθημερινά στις αγορές για να προμηθεύεται ό,τι πιο φρέσκο υπάρχει σε ψάρια και θαλασσινά.
Δυνατό χαρτί θα αποτελεί και η λίστα κρασιού, με 120-140 ετικέτες από όλο τον κόσμο, αφού σκοπός είναι το κρασί επίσης να αποτελεί μέρος της εμπειρίας.
Της κουζίνας θα ηγείται ο ίδιος ο ιδιοκτήτης και σεφ Χριστόδουλος Θεοφάνους, με τα αδέρφια Χειμωνίδη να αναλαμβάνουν το management.
Όλα πάντως συνηγορούν ώστε το σενάριο να ξετυλιχτεί προς μία άκρως επιτυχημένη κατεύθυνση, από το προσεγμένο περιβάλλον και την ατμόσφαιρα μέχρι τις πρώτες ύλες και τις άριστες τεχνικές, το διαβασμένο σέρβις και τις ξεχωριστές λίστες κρασιών!
Υπομονή λοιπόν μέχρι τα μέσα Ιουνίου, οπότε και θα λειτουργήσει στην πόλη, στη λεωφόρο Αμαθούντος, το casual fine dining, το οποίο θα λειτουργεί μόνο βράδυ!
Ωστόσο -καλού κακού- συντονίσουμε τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης του εστιατορίου Cor Gastronomy γιατί μέσα στις επόμενες μέρες αναμένεται να ανοίξουν οι κρατήσεις.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου