Δημοσιεύτηκε στις 12 Ιανουαρίου 2015
Ο Πολιτιστικός Χώρος "Τεχνόπολις 20" και η καθηγήτρια χορού, Νάντια Γεωργιάδου, προσφέρουν τρία σεμινάρια χορού δωρεάν για διαφορετικές ηλικίες και επίπεδα, για τον μήνα Ιανουάριο.
Ηλικίες από 6 έως και 70 χρονών μπορούν να συμμετάσχουν σε ένα από τα σεμινάρια γνωριμίας με τον χορό.
Αναλυτικά θα προσφερθούν τα πιο κάτω:
Χορευτική κίνηση μεθόδου Nia (ηλικίες 25-70 χρόνων)
Τρίτη, 13 Ιανουαρίου, 18.00-19.00
H χορευτική κίνηση της μεθόδου Nia στηρίζεται στις κινήσεις και τη φιλοσοφία των πολεμικών τεχνών (martial arts), στην τέχνη του χορού και θεωρείται θεραπευτική τέχνη (healing art). Ενδυναμώνει άτομα οποιασδήποτε ηλικίας, διάπλασης και βάρους, εναρμονίζοντας νου, σώμα και ψυχή. Μαθαίνει τους ανθρώπους να αγαπούν το σώμα τους και να ζουν το παρόν. Η κάθε κίνηση μπορεί να προσαρμοστεί στις ανάγκες και ικανότητες του κάθε ατόμου. Το σεμινάριο περιλαμβάνει 55 λεπτά κίνησης με ειδική μουσική, προσφέρει 52 κινήσεις που αντιστοιχούν στις κύριες περιοχές του σώματος και επιτρέπει στους χορευτές να υιοθετήσουν εννέα διαφορετικές κινήσεις του Tai chi, tae kwon do, jazz dance, Duncan dance, yoga, Alexander technique. Όλες οι κινήσεις γίνονται με ελευθερία, μέχρι το σημείο αντοχής του κάθε ατόμου. Η μέθοδος Nia είναι ένα μοναδικό σύστημα χορού και άσκησης το οποίο εμπνέει τους ανθρώπους να αγαπούν το σώμα τους και να αισθάνονται γυμνασμένοι και υγιείς με έναν ευχάριστο τρόπο. Ενδυναμώνει τους μυς, βελτιώνει την ευελιξία, την κίνηση και σταθερότητα του σώματος, χωρίς να καταβάλλεται μεγάλη προσπάθεια.
Σύγχρονος χορός (ηλικίες 14-17 χρονών)
Πέμπτη, 15 Ιανουαρίου 2015, 18:30-19:30
Ο σύγχρονος χορός και η τέχνη του αυτοσχεδιασμού αφορούν ειδικά την αναγνώριση της αίσθησης του ρυθμού και ενεργειακής ροής του σώματος. Δίνει στους χορευτές την ευκαιρία υπέρβασης των γνωστών ορίων τους, βρίσκοντας καθαρότητα μορφής που προέρχεται μέσα από τον κάθε χορευτή. Ο Σύγχρονος χορός, μέσα από διάφορες δημιουργικές τεχνικές δίνει στους χορευτές τα εργαλεία να ανοίξουν και να εκδηλώσουν τους κρυφούς τους θησαυρούς, το ταλέντο τους, το πάθος τους, τον συγχρονισμό, την προσωπικότητά τους. Η ουσία δεν είναι να μάθει ο χορευτής μόνο βηματισμούς αλλά να γνωρίσει τον βαθύτερο εαυτό του και να εμπνευστεί. Η διδασκαλία του χορού είναι εξελίξιμη δια μέσω του χρόνου και προάγει την εις βάθους γνώση και τεχνική. Τα νεαρά παιδιά δημιουργούν επίγνωση του ίδιου του σώματός τους, μαθαίνουν τη γλώσσα του χορού και ενσωματώνουν δυναμικά στοιχεία, ενώ η επιδεξιότητά τους βελτιώνεται όλο και περισσότερο με την εξάσκηση και εκμάθηση πολύπλοκων χορογραφιών.
Δημιουργικά μαθήματα χορού (ηλικίες 6 - 9 χρονών)
Σάββατο, 17 Ιανουαρίου 2015, 10.30-11.30
Η δημιουργικότητα είναι μέσα στη φύση του κάθε παιδιού, κάτι που μπορεί να εκδηλωθεί αναπτύσσοντας ταυτόχρονα και την ευφυΐα, ευελιξία και προσοχή του, με τρόπους που προσφέρουν σήμερα οι νέες μέθοδοι διδασκαλίας, όπως τα δημιουργικά μαθήματα χορού. Τα παιδιά εκπαιδεύονται στο να αυτοσχεδιάζουν και να εκφράζονται, χρησιμοποιώντας την φαντασία τους και ταυτόχρονα τη μνήμη τους, καθώς δημιουργούν τις δικές τους χορογραφίες, μαθαίνοντας ταυτόχρονα μέσα από τη διαδικασία αυτή και τη γλώσσα του χορού. Τα παιδιά ταυτίζονται επίσης με ήρωες από επιλεγμένες ιστορίες που χρησιμοποιούνται στα μαθήματα, που σκοπό έχουν να δώσουν στα παιδιά μηνύματα και σωστές ανθρώπινες αξίες.
-
Τεχνόπολις20
15 Ιανουαρίου 2015
17 Ιανουαρίου 2015
13 Ιανουαρίου 2015
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ