Δημοσιεύτηκε στις 23 Μαρτίου 2015
Τι είναι η έκθεση «Πάμε ΟΙΝΟΠΟΛΗ 2015»
Φιλοδοξεί να είναι ένα από τα μεγαλύτερα οινικά γεγονότα της χρονιάς• μια έκθεση κρασιού στην οποία συμμετέχουν οινοπαραγωγοί απ’ όλη την Κύπρο, οι οποίοι θα βρίσκονται εκεί αυτοπροσώπως για να τους γνωρίσετε και για να σας παρουσιάσουν τα κρασιά τους. Η έκθεση απευθύνεται σε όλους όσοι αγαπούν το κρασί και ξέρουν να το εκτιμούν υπεύθυνα και με μέτρο, και έχει ως στόχο να φέρει τον κόσμο κοντά στο επώνυμο, κυπριακό κρασί, υψηλής ποιότητας.
Ποιος οργανώνει το «Πάμε ΟΙΝΟΠΟΛΗ 2015»
Την έκθεση οργανώνει το Τμήμα Διοίκησης, Τουρισμού και Αναψυχής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, και το Τμήμα Επισιτιστικών Τεχνών του Intercollege. Τη διοργάνωση ανάλαβε το Keystone Conferences-Events-Incentives. Στηρίζει ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Οινοχόων.
Γιατί να επισκεφθώ το «Πάμε ΟΙΝΟΠΟΛΗ 2015»;
Στην Έκθεση θα έρθετε για να… δοκιμάσετε, και να ενημερωθείτε για νέα και παλιά κρασιά που παράγονται στον κυπριακό αμπελώνα, δοκιμάζοντας, βέβαια, και τη νέα εσοδεία του 2014. Όλα αυτά αφού παραλάβετε στην είσοδο το ειδικό ποτήρι δοκιμής κρασιών και τον κατάλογο της έκθεσης, που περιέχει όλα τα κρασιά της έκθεσης. Με τα εργαλεία αυτά θα περιπλανηθείτε γευστικά στο συναρπαστικό κυπριακό αμπελώνα που ξεδιπλώνεται μπροστά σας.
Στο «Πάμε ΟΙΝΟΠΟΛΗ 2015» συμμετέχουν περίπου 20 οινοποιοί απ' όλη την Κύπρο. Κάθε ένας από αυτούς έχει ένα τραπέζι, όπου παρουσιάζει τα προϊόντα του. Εσείς, πηγαίνοντας από τραπέζι σε τραπέζι, μπορείτε να δοκιμάσετε ελεύθερα όποιο κρασί σας κινεί την περιέργεια και να συζητήσετε γι’ αυτό με τον παραγωγό, τον οινολόγο ή άλλους συνεργάτες του. Δεν υπάρχει όριο στον αριθμό των κρασιών που μπορείτε να δοκιμάσετε, αλλά για να διατηρηθείτε σε… νηφάλια φόρμα, σας προτρέπουμε να αξιοποιήσετε τα ειδικά πτυελοδοχεία της έκθεσης.
Εργαστήρια και φιλμάκι για το κυπριακό κρασί
Εκτός από τη γευσιγνωσία και τη γνωριμία με τους οινοποιούς θα έχετε την ευκαιρία συμμετοχής σε εξειδικευμένα εργαστήρια για το κυπριακό κρασί και να παρακολουθήσετε ένα σύντομο φιλμάκι. Τα εργαστήρια θα προσφέρονται δωρεάν.
«Το Βιβλίο του Κυπριακού Κρασιού»
Οι επισκέπτες της Έκθεσης θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν σε ειδική τιμή το δίγλωσσο βιβλίο της Φλωρεντίας Κυθραιώτου, με τίτλο «To Βιβλίο του Κυπριακού Κρασιού / The Book of Cyprus Wine» (Εκδόσεις Πανεπιστημίου Λευκωσίας), με πλούσιο φωτογραφικό υλικό, χρήσιμες πληροφορίες και Οινικό Χάρτη της Κύπρου.
Πάμε «Bistro ΟΙΝΟΠΟΛΙΣ 2015»
Για όσους θέλουν μετά τη γευσιγνωσία να απολαύσουν με την παρέα τους το κρασί της αρεσκείας τους θα λειτουργεί ειδικά διαμορφωμένος χώρος μπιστρό, όπου θα σερβίρονται ποικιλίες τυριών και αλλαντικών, και θα προσφέρεται ειδικό μενού με πιάτα που συνοδεύουν το καλό κυπριακό κρασί.
Πόσο κοστίζει η είσοδος στην έκθεση;
Είσοδος: €5 (περιλαμβάνει αναμνηστικό ποτήρι γευσιγνωσίας).
Σάββατο 28 & Κυριακή 29 Μαρτίου, Unicafe (πρώην Peugeot showroom), Λευκωσία, 16.00-21.00.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ