Δημοσιεύτηκε στις 24 Μαρτίου 2015
Τι ακριβώς είναι η ώρα της γης θα αναρωτιέσαι.... Η Ώρα της Γης είναι μια παγκόσμια εθελοντική εκστρατεία που στόχο έχει να ευαισθητοποιήσει τους πολίτες ανά τον κόσμο για την προστασία του πλανήτη από την απειλή της κλιματικής αλλαγής. Ξεκίνησε ως μια απλή εκδήλωση στο Σύδνεϋ της Αυστραλίας το 2007 και εξαπλώθηκε σε όλο τον κόσμο με τη συμμετοχή 162 χωρών. Το συντονιστικό ρόλο για τις εκδηλώσεις που λαμβάνουν χώρα στην Κύπρο έχει το Κίνημα Οικολόγων Περιβαλλοντιστών και η Νεολαία Οικολόγων.
Μαζί ενωμένοι μπορούμε να πετύχουμε τις αλλαγές που επιβάλλεται να γίνουν για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Η Ώρα της Γης δίνει την ευκαιρία σε όλους και όλες να ενώσουμε τη φωνή μας με ολόκληρη την ανθρωπότητα, με το σύνθημα «Χρησιμοποιούμε τη δύναμή μας για αλλαγή της κλιματικής αλλαγής». Η δύναμη που κρύβουμε μέσα μας μπορεί μέσω της εκστρατείας αυτής να εκφραστεί σε όλο της το μεγαλείο και να εξαπλωθεί σε όλα τα πέρατα της οικουμένης.
Έφτασε... η Ώρα της Γης
Το Σάββατο 28 Μαρτίου στις 11 το πρωί διοργανώνεται πορεία κατά της κλιματικής αλλαγής που θα ξεκινήσει από το τέρμα της οδού Λήδρας. Στην πορεία θα συμμετέχει συμβολικά ο "τελευταίος" χιονάνθρωπος της Κύπρου καθώς και αρκούδες που κινδυνεύουν από την απειλή της κλιματικής αλλαγής.
Παράλληλα, η Ανάκυκλος Περιβαλλοντική θα λειτουργήσει εργαστήριο κατασκευής χιονάνθρωπων από επαναχρησιμοποιημένα υλικά και θα διανέμεται ενημερωτικό υλικό. Το παρών τους θα δώσουν ο Πρόεδρος του Κινήματος Οικολόγων Περιβαλλοντιστών, κ. Γιώργος Περδίκης, η Επίτροπος Περιβάλλοντος, κ. Ιωάννα Παναγιώτου, ο Επίτροπος Εθελοντισμού, κ. Γιάννης Γιαννάκη, ο Δήμαρχος Λευκωσίας, κ. Κωνσταντίνος Γιωρκάτζιης και η Γενική Γραμματέας της Νεολαίας Οικολόγων, κ. Μαρία Κολά.
Επιπρόσθετα, το κοινό προτρέπεται όπως μεταβεί στο χώρο της εκδήλωσης με λεωφορεία ενισχύοντας με τον τρόπο αυτό την προώθηση της χρήσης των μέσων μαζικής μεταφοράς. Ο Οργανισμός Συγκοινωνιών Επαρχίας Λευκωσίας θα παρέχει εισιτήρια στη μισή τιμή (δηλαδή €0,75) για τους σκοπούς της εκδήλωσης. Τα εισιτήρια θα πρέπει να προαγοραστούν από όσους και όσες ενδιαφέρονται, επομένως θα πρέπει να γίνει κράτηση μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη (πληροφορίες στο 22518787).
Στην εκδήλωση θα συμμετέχουν οι πιο κάτω φορείς και οργανώσεις: Γραφείο Επιτρόπου Περιβάλλοντος, Τμήμα Περιβάλλοντος, Κίνημα Οικολόγων Περιβαλλοντιστών, Νεολαία Οικολόγων, Ομοσπονδία Περιβαλλοντικών Οργανώσεων Κύπρου, Ένωση Δήμων Κύπρου, Ένωση Κοινοτήτων Κύπρου, Συμβούλιο Νεολαίας Κύπρου, Green Dot, Ανάκυκλος Περιβαλλοντική και Φίλοι της Γης Κύπρου. Την εκδήλωση χορηγούν η CYTA και το Leroy Merlin.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ