Δημοσιεύτηκε στις 29 Σεπτεμβρίου 2015
«Είναι 43 άνθρωποι, έκδηλα περίεργοι, ρομαντικοί και ανήσυχοι, γνωστοί και άγνωστοι, φίλοι και "εχθροί", οι οποίοι ζουν ανάμεσά μας, τρέχουν στο δρόμο, τους συναντώ στο πρώτο κάθισμα του λεωφορείου, στο απέναντι παγκάκι, στο διπλανό γραφείο, στο μπροστινό ταξί, όπου τολμούν να μοιραστούν μία ιστορία τους, μαζί μου. Κάποιοι κοιτούν τους δείκτες στα ρολόγια, τους περαστικούς στα πεζοδρόμια, τα φώτα της πόλης, περνώ λίγες στιγμές μαζί τους και μετά, ο καθένας συνεχίζει το ταξίδι του. Μέχρι να ανταμώσουμε ξανά ή ίσως και ποτέ… Γεια σου. Ονομάζομαι Κώστας. Θα μου πεις μια ιστορία;".
Με μία πρωτότυπη, διαφορετική και διαδραστική προσέγγιση Κοινωνικής Ευθύνης, η Dr. Zenonos – The Dental Clinic, παρουσίασε και στήριξε την εκστρατεία "43 Χαμόγελα", όπου για 43 συνεχόμενες βδομάδες, ο συγγραφέας Κώστας Χάρπας, συνάντησε τον "εαυτό" του και 42 πολύ διαφορετικούς ανθρώπους μεταξύ τους, οι οποίοι έχουν ένα κοινό σημείο αναφοράς: Κοιτάζουν τη ζωή στα μάτια και προχωρούν μπροστά, μεταφέροντας μηνύματα αισιοδοξίας μέσω κάποιας ιστορίας κι εξασφαλίζοντας προγεύματα για τα παιδιά, τα οποία στηρίζει το Πολυδύναμο Κέντρο Άγιος Ιωάννης ο Ελεήμων, στη Λεμεσό.
Η ιστορία, η φωτογραφία και η στιγμή τους, καταγράφτηκαν και δημοσιεύτηκαν στην ιστοσελίδα του συγγραφέα στην κατηγορία «43 Χαμόγελα».
Κάθε Παρασκευή, για 43 βδομάδες, η Dr. Zenonos – The Dental Clinic, μαζί με τον κάθε συμμετέχοντα, με την εισφορά τους, εξασφάλιζαν προγεύματα, τα οποία παρασκεύασε και πρόσφερε στα παιδιά το Πολυδύναμο Κέντρο Άγιος Ιωάννης ο Ελεήμων, της Ιεράς Μητρόπολης Λεμεσού.
Τα «43 Χαμόγελα» δημοσιεύτηκαν στην ιστοσελίδα, για πρώτη φορά, την Παρασκευή 28 Νοεμβρίου 2014, όταν αναρτήθηκε η πρώτη ιστορία και ολοκληρώθηκαν την Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου 2015, όταν αναρτήθηκε η τελευταία. Οι συνολικές αναγνώσεις των ιστοριών στην ιστοσελίδα, μέχρι το Σεπτέμβριο 2015, ξεπέρασαν τις 45.000 σε αριθμό, ενώ εξασφαλίστηκαν 5.000 προγεύματα για τα παιδιά.
Η εκδήλωση και η παρουσίαση του βιβλίου 43 Χαμόγελα, θα πραγματοποιηθεί στο Lab. Bar and Restaurant, την Παρασκευή 2 Οκτωβρίου, από τις 19.00, μέχρι τις 21.00. Την εκδήλωση θα παρουσιάσει, η Γωγώ Αλεξανδρινού η οποία συμμετέχει και στην εκστρατεία. Όλα τα έσοδα από την έκδοση του βιβλίου θα δοθούν στο Πολυδύναμο Κέντρο Άγιος Ιωάννης ο Ελεήμων, για την εξασφάλιση περισσότερων προγευμάτων για τα παιδιά.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ