Δημοσιεύτηκε στις 04 Μαρτίου 2013
Ποιο νομίζεις ότι θα είναι το πρώτο επιφώνημα που θα βγάλεις στο άκουσμα της είδησης ότι τρεις σπουδαίοι ηθοποιοί, οι Αντώνης Κατσαρής, Μανώλης Μιχαηλίδης και Κατερίνα Λούρα, θα συναντήσουν εγνωσμένης αξίας μουσικούς, για να παρουσιάσουν παρέα μια βραδιά μουσικής και λόγου; Απλή η απάντηση. Κρω. Ή τουλάχιστον αυτό θα έλεγε 'το κοράκι' του Edgar Allan Poe, το οποίο απαντά με την ίδια λέξη σε όλες τις ερωτήσεις και από το οποίο η 'Thereby hangs a tail' εμπνεύστηκε την εν λόγω συνεύρεση. Οι ηθοποιοι που συμμετέχουν παρουσιάζουν αποσπάσματα από έργα της επιλογής τους. Ο Αντώνης Κατσαρής ερμηνεύει απόσπασμα από την 'Αληθινή Απολογία του Σωκράτη' του Κώστα Βάρναλη, ενώ ο Μανώλης Μιχαηλίδης απαγγέλει απόσπασμα από την 'Πέτρα του Ήλιου' του Οκτάβιο Παζ. Η Κατερίνα Λούρα εμφανίζεται με απόσπασμα από το πρόσφατο έργο της Θεατρικής Ομάδας Δέντρο, '65 Λεπτά' του Δημήτρη Φυρίου. Κατά τ' άλλα, αυτό που θα ακούσεις από τους μουσικούς θα 'ναι απίστευτα ενδιαφέρον. Συγκεκριμένα, οι Stelafi, ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του πρώτου τους δίσκου 'Ο Σιδεροκόφτης', παρουσιάζουν κομμάτια του δίσκου αλλά και καινούργια τραγούδια, ξανασμίγοντας σε ένα πιο σφιχτό σχήμα που αποτελείται από τους Στέλα Φυρογένη, Λευτέρη Μουμτζή, Αντρέα Τραχωνίτη και Μάριο Μιχαήλ. Αναφορικά με το Acapella Solo Loop, αυτό αποτελεί το σόλο project του Δημήτρη Σπύρου (μέλος του συγκροτήματος Intibah και της θεατρικής ομάδας Υπόγα), ο οποίος εμφανίστηκε και στο 'Λευκωσία Loop Festival'. Πρόκειται για μια προσωπική έρευνα, σε εξέλιξη, πάνω στη φωνή ως αυτόνομο μουσικό όργανο και στην ένταξη αντικειμένων καθημερινής χρήσης ως συνοδευτικά ήχου. Τέλος, η Στέλλα Χρίστου θα παρουσιάσει τραγούδια από τον ανέκδοτο κύκλο 'Η Νίκο', που στην πραγματικότητα 'αφορούν σε σπουδή της για την αναπαραγωγή του είδους άνευ γονιδιακών προσμίξεων'. Τη συνοδεύουν οι μουσικοί Παύλος Μιχαηλίδης, Αντώνης Αντωνίου, Νίκος Ιωάννου και Έλλη Αλωνεύτου.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/9kPCLmO9RNSMDZcYrPRPhgglByY=/107021/fill-450x330/450909063_878094587679358_2832396283358799473_n.jpg)
Το Garden Day and Night γιορτάζει 10 χρόνια επιτυχίας με δύο βραδιές live μουσικής με τον Hovig
Πάμε για να γιορτάσουμε μαζί τα 10α γενέθλια του Garden Day and Night
![](/wagtail-images-serve/epC-_cBJN9Bv8HCViH_Tkyr_N4M=/106362/fill-450x330/Alkinoos_Ioannidis_photo_credits_Cristina_Alossi_7DZDHrx.jpg)
Συναυλίες Αλκίνοου Ιωαννίδη στην Κύπρο: Ξεκίνησε η προπώληση εισιτηρίων
Ο αγαπημένος μας ερμηνευτής για τέσσερις νέες συναυλίες στη γενέτειρά του
![](/wagtail-images-serve/WuwjQ7SIItlPjGlLx2GsMP-n474=/105805/fill-450x330/cover_photo_1.jpg)
Είστε έτοιμοι για μια κουβανέζικη νύχτα στο Le Sundeck Robuchon;
Ποιος είπε ότι πρέπει να διασχίσετε τον Ατλαντικό για να ζήσετε την απόλυτη Cuban Night;
![](/wagtail-images-serve/CAfIZyfpw06xtlHYNwbyoZadT5Q=/104894/fill-450x330/b_minthis_music_under_the_stars_kath.jpg)
Μουσική κάτω από τα αστέρια στο Minthis
Η LaimTee Art παρουσιάζει τους καλλιτέχνες της Sony Music για πρώτη φορά στην Κύπρο
![](/wagtail-images-serve/XIHdp3oUcmhG2muFZVVYhew_2LM=/104678/fill-450x330/maxresdefault_BWvVLOm.jpg)
Μουσική παράσταση “Το Κόκκινο Φεγγάρι” από την χορωδία του Δήμου Αραδίππου
Συμμετέχουν η σοπράνο Άντρια Προκοπά, ο τενόρος Χρήστος Τελεβάντος και η Μαρία Ερωτοκρίτου
![](/wagtail-images-serve/gLB8RIYr-RWSXKK6jJdXPWEWUx8=/103987/fill-450x330/FotoJet_Fy0YOof.jpg)
Τα Λύμπια υποδέχονται τους Κοινούς Θνητούς και τον Δημήτρη Μυστακίδη
Μια μίξη μουσικών ειδών και ηχοχρωμάτων
![](/wagtail-images-serve/9BFlK9MX3hzd_LyWVRy0tMPk4iI=/103285/fill-450x330/remos_1k8SYDD.jpg)
![](/wagtail-images-serve/KOv-kYfKrm1lkv63ij2OXGCV6H0=/103169/fill-450x330/people-2591959_1280.jpg)
15 σημαντικές μουσικές στιγμές για το φετινό καλοκαίρι με διεθνούς φήμης και όχι μόνο καλλιτέχνες
Τα 15 summer music live που δεν πρέπει να χάσεις
![](/wagtail-images-serve/kPQa0zSZJkShYbXdfJTudAoH8zo=/103123/fill-450x330/FotoJet_8_QGSSOvH.jpg)
Ο κήπος του Τεχνόπολις 20 θα γεμίσει ξανά με μουσικές
Καλωσορίζοντας έτσι τη θερινή μουσική σεζόν
![](/wagtail-images-serve/XTZjixhtoZUfeyK3MnRFg6vFkC0=/102469/fill-450x330/nava_5CX6yU9.jpg)
Από το Nava Seaside θα περάσουν και φέτος όλα τα μεγάλα ονόματα της ελληνικής μουσικής σκηνής!
Όλα όσα μάθαμε για τον απόλυτο καλοκαιρινό προορισμό
![](/wagtail-images-serve/BgcCAsmwl6p22qt3zV9-lTpoTY0=/101872/fill-450x330/lothis.jpg)
Η πιο feel good αυλή της πόλης, ανοίγει ξανά τις πόρτες της!
Ένα urban cocktail bar, με μία καταπράσινη αυλή
![](/wagtail-images-serve/RcEM-HjM-EQUYOCuQfitDdiCRok=/101195/fill-450x330/kalliris-1-main.jpg)
Ο υπέροχος Θάνος Καλλίρης για μια βραδιά στο Patio Cocktail Bar
Για ένα πάρτι με τραγούδια του χθες και του σήμερα