Δημοσιεύτηκε στις 11 Φεβρουαρίου 2016
Οι δυο καλλιτέχνες είναι η Valerie Brennan γνωστή πλέον στο κυπριακό κοινό από τις εκθέσεις της στη Λευκωσία και η Chiaki Kamikawa που ζει μόνιμα στην Πάφο και διαχειρίζεται τον δικό της καλλιτεχνικό χώρο. Η Valerie δημιουργεί αφηρημένα έργα με εξπρεσιονιστικό style. Χονδρές και λεπτές πινελιές από λαδομπογιά τοποθετούνται σε διάφορες σκληρές επιφάνειες καθρεφτίζοντας την χειρονομία και τα συναισθήματα της ζωγράφου την στιγμή της ζωγραφικής δημιουργίας. Ζωγραφίζοντας μέσα από μια βαθιά προσωπική ιδιωματική γλωσσά και υιοθετώντας μια πρακτική που δίδει χαρά και εκπλήξεις στην ζωγράφο το κάθε ταμπλό σύνθεσης αποτελεί ένα πεδίο περιπέτειας και εξερεύνησης. Η δουλειά της Valerie είναι μια ανάμιξη ενέργειας και συναισθήματος αλλά το κυριότερο είναι η δυνατότητα που δίδει για παιγνίδι και πειραματισμό.
Η Chiaki Kamikawa οραματίζεται να δημιουργήσει ένα νέο κόσμο με συμβολισμούς στη δουλειά της. Ενδιαφέρεται περισσότερο στο περιγραφικό ρόλο και στον συμβολισμό στην θρησκευτική τέχνη, αντικείμενα και αρχιτεκτονικές από τις δύο θρησκείες Δυτική και Ανατολική. Στην τέχνη της πολύ συχνά προτείνει αντικείμενα θρησκευτικά, τελετουργικές σκηνές όπως θυσίες λειτουργίες, συναθροίσεις τόπους λατρείας με σκοπό να αφήσει μια αλληγορία να κινείται πάνω από τα έργα της.
Η ενδιαφέρουσα διπλή έκθεση της Valerie & Chiaki μας εισάγει σε νέους κόσμους πολύ διαφορετικούς από το κυπριακό δεδομένο. Αξίζει να γνωρίσουμε τους νέους αυτούς κόσμους της τέχνης και να τους εντάξουμε μέσα στις βαθύτερες γνώσεις μας για την τέχνη.
-
Αποκάλυψη
12 Φεβρουαρίου - 24 Φεβρουαρίου 2016
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.
![](/wagtail-images-serve/_TqTlWtz6jR5IFWl8ACkbaqw5II=/103600/fill-450x330/Nicola_2_RStaSXw.jpg)
«My Way»: Μια ματιά στον πολύχρωμο κόσμο της Nicola Michael
Η έκθεση «MY WAY» είναι μια πρόσκληση να μπούμε στον πολύχρωμο κόσμο της
![](/wagtail-images-serve/SH_1ZlZuBVVcneEMq55EKRibDVg=/103416/fill-450x330/WE_MET-poster_-.jpg)
Εικαστική εγκατάσταση του Μιχάλη Χαραλάμπους στο Κυπριακό Μουσείο
Αρχαιότητες από τις συλλογές του Tµήµατος Αρχαιοτήτων συµβιώνουν µε σύγχρονα έργα του εικαστικού
![](/wagtail-images-serve/Q9HRSESC-bq7UpZowiZqA3j4J5c=/103124/fill-450x330/04-1-1024x633.webp)
Λευκωσία: Άνθρωποι και Τόποι: Φωτογραφική διαδρομή στην περίοδο 1950-1960
Στο Λεβέντειο Δημοτικό Μουσείο Λευκωσίας
![](/wagtail-images-serve/dtwjdCnV7d2-vq14ydhm3vYaEC4=/102922/fill-450x330/2_small_file_300dpi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/bChlTo_YRVqfuYYODKo9QD4qPv8=/102346/fill-450x330/The_confusion_GlsuCXW.jpg)
Η Μάχια Γενεθλίου παρουσιάζει την 3η της έκθεση στη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού
Between the Lines: Ατομική εικαστική έκθεση της Μάχιας Γενεθλίου
![](/wagtail-images-serve/JrGxi_p4yus9pCLQBPrJGSVad7g=/102337/fill-450x330/FotoJet_3_1P3Ayx2.jpg)
Intended / Unattended: Η νέα ατομική έκθεση του Στέλιου Ερμογενίδη, στην IsNotGallery
20 έργα σε μελάνι -σήμα κατατεθέν του καλλιτέχνη
![](/wagtail-images-serve/Umbkz9VaFvlyuAAnMUEpoVrHZUU=/102334/fill-450x330/eins.jpg)
![](/wagtail-images-serve/6XCv72o2D74aVkEN6FKfL3NV12o=/102265/fill-450x330/16-CE92CE91CE9BCE95CE9DCEA4CE99CE9DCE9FCEA31-1.jpg)
Βαλεντίνος Χαραλάμπους: Έκθεση-σταθμός στα εικαστικά δρώμενα της Λευκωσίας, στην γκαλερί Stand in Line
Η γκαλερί Stand in Line παρουσιάζει την έκθεσης κεραμικής του Βαλεντίνου Χαραλάμπους από τις 17 Μαΐου μέχρι τις 22 Ιουνίου 2024