Δημοσιεύτηκε στις 28 Απριλίου 2017
Η Κασσάνδρα Σταύρου είναι αγγλοκυπριακής καταγωγήγ, με πατέρα Κύπρο και μητέρα Βρετανίδα. Σήμερα, ζεις και εργάζεται στη Μεγάλη Βρετανία ως επικεφαλής της επιτυχημένης επιχείρησης Propercorn με έδρα το Λονδίνο.
Τα πράγματα για την Κασσάνδρα ξεκίνησαν κάπως κινηματογραφικά. Η νεαρή κοπέλα που σπούδασε νομικά, έπειτα εργάστηκε σε ένα μεγάλο διαφημιστικό γραφείο αλλά ανέκαθεν αγαπούσε τη μόδα, το design και γενικότερα τις τέχνες. Και εκεί που όλα κυλούσαν ομαλά στη ζωή της αποφάσισε να τα βροντήξει όλα, να παρατήσει τη δουλειά της, να επιστρέψει στο πατρικό της και να κάνει εκείνο που πραγματικά θα γέμιζε τη ζωή της. Εργάστηκε ακόμη και σε pub μέχρι που το 2011 ίδρυσε την Propercorn, μια εταιρεία που παράγει και πουλάει το δημοφιλές σνακ αλλά σε μια περισσότερο υγιεινή έκδοση.
Η αγάπη της για τις τέχνες πέρασε στη δουλειά της αφού οι συσκευασίες των ποπκορν έχουν όμορφο design, μοντέρνα γραφικά και funky χρώματα.
Η Κάσσανδρα πάντα ενδιαφερόταν για την επιχειρηματικότητα και, αποφασισμένη να δημιουργήσει ένα σνακ που δεν θα θυσιάζει ούτε την γεύση αλλά ούτε και την υγεία του καταναλωτή, στα 25 εγκατέλειψε την δουλειά της για να φτιάξει την δική της εταιρεία. Μερικά χρόνια μετά την ίδρυση της, τα προϊόντα της Propercorn είναι διαθέσιμα στην Βρετανία, τη Γαλλία, την Ιρλανδία, την Ολλανδία, το Βέλγιο, Λουξεμβούργο και άλλες 8 ευρωπαϊκές χώρες που ανάμεσά τους βρίσκεται και η Κύπρος.
Σήμερα η επιχείρηση απασχολεί 40 εργαζόμενους και πουλάει κάθε μήνα 3 εκατομμύρια πακετάκια ποπκορν τον μήνα στις 14 χώρες που δραστηριοποιείται! Εκτός από τα 3 εκατομμύρια σακουλάκια βραβευμένου ποπκορν που πωλούνται κάθε μήνα, η Κασσάνδρα και η Propercorn ετοιμάζονται να προωθήσουν στην αγορά μια σειρά ρούχων και ένα ίδρυμα ενώ λειτουργούν ως μέντορες για νεαρούς επιχειρηματίες μέσω της δράσης Propercorn Platform. Τα ποπκορν της Propercorn μάλιστα είναι το επίσημο σνακ της εβδομάδας μόδας του Λονδίνου και η εταιρεία θεωρείται από τις ταχύτερα αναπτυσσόμενες στον χώρο των snacks στην Ευρώπη.
Madame Figaro Γυναίκα της Χρονιάς 2016
Φέτος, η Κασσάνδρα έγινε ακόμη πιο γνωστή ευρύτερα στην Κύπρο με την πρόσφατη βράβευσής της στα 12α Βραβεία Madame Figaro Γυναίκες της Χρονιάς 2016 στην κατηγορία Τράπεζα Κύπρου Καινοτομία. Η τελετή βράβευσης θα μεταδοθεί το Σάββατο 29 Απριλίου στο μετά το δελτίο ειδήσεων στο Σίγμα.
Διάβασε εδώ την ενδιαφέρουσα συνέντευξη της Κασσάνδρας Σταύρου που παραχώσε στην CITY και μίλησε για τη ζωή, την αρχή της πορείας της και τα σχέδιά της για το μέλλον.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου