Δημοσιεύτηκε στις 20 Οκτωβρίου 2017
6ο Παιδικό Φεστιβάλ Πολιτισμού
Το 6ο Παιδικό Φεστιβάλ Πολιτισμού προσκαλεί όλα τα παιδιά σε ένα αλλιώτικο τριήμερο πολιτισμού, γνώσης και διασκέδασης. Το σύμπαν περιλαμβάνει ό,τι μπορούμε να αγγίξουμε, ό,τι μπορούμε να νιώσουμε, να διαισθανθούμε, να μετρήσουμε και να ανακαλύψουμε. Περιλαμβάνει όλα τα ζωντανά πράγματα, τους πλανήτες, τα αστέρια, τους γαλαξίες, τα σύννεφα, τη σκόνη, το φως και ακόμα και το χρόνο. Σε συνεργασία με τους φορείς της πόλης της Λεμεσού, καλλιτέχνες, αστρονόμους, φυσικούς, οι διοργανωτές του φεστιβάλ αφιερώνουν το τριήμερο 20-22/10 στα παιδιά και τους φίλους τους. Σε μια προσπάθεια να τους ενθαρρύνουν να φανταστούν και να αντιληφθούν το μέγεθος και τις ευθύνες μας απέναντι στο μικρόκοσμο και στο μακρόκοσμο μας. Ποιοι είναι άραγε όλοι αυτοί οι πλανήτες, μπορώ να γίνω αστροναύτης και να τους δω από κοντά; Το ουράνιο τόξο, τι είναι πάλι και τούτο. Πόσο μαγευτικός είναι ο κόσμος του ουρανού! Τι να λένε άραγε τα αστέρια για να μένουν ξύπνια και να μας φωτίζουν; Και αυτά που πέφτουν;
Παρασκευή 20-Κυριακή 22 Οκτωβρίου, Πολιτιστικό Κέντρο Τρακασόλ, Λεμεσός, 19.00.
Διαδραστική ψηφιακή έκθεση «Ο Πλανήτης σε χρειάζεται... Ζήσε στο 2050!
Η έκθεση σχεδιάστηκε και πρωτοπαρουσιάστηκε στο Μουσείο Επιστημών του Λονδίνου (Science Museum) και έχει δεχτεί περισσότερους από 1,5 εκατομμύριο επισκέπτες σε όλο τον κόσμο (Ν.Α. Ασία, Η.Π.Α., Ευρώπη). Απευθύνεται σε παιδιά από 5 χρονών και άνω, σε οικογένειες, ενήλικες αλλά και σχολεία! Οι επισκέπτες μεταφέρονται στο μέλλον, στο έτος 2050, με άμεσο, διαδραστικό, αλλά και διασκεδαστικό τρόπο. Καλούνται να αντιμετωπίσουν τις νέες συνθήκες, σε έναν Πλανήτη που απαιτεί καινούριους τρόπους σκέψης και τεχνικές για να είναι και πάλι βιώσιμος, και να διαμορφώσουν οι ίδιοι την Πόλη του Μέλλοντος. Για παράδειγμα, θα χρειαστεί να σχεδιάσουν το μελλοντικό τους σπίτι και αυτοκίνητο, να παρασκευάσουν τροφή για ένα φουτουριστικό δείπνο ή ακόμη και να βουτήξουν σε μία εικονική πισίνα χωρίς να βραχούν! Οι επιλογές τους καταγράφονται μέσω μιας «ψηφιακής κάρτας επιβίωσης», και καθώς προχωράει η περιήγηση συναντιούνται με τις επιλογές των άλλων, χτίζοντας κατ' αυτό τον τρόπο την Πόλη του 2050.
Μέχρι την 1η Δεκμεβρίου. Ώρες λειτουργίας της έκθεσης: Δευτέρα έως Κυριακή 09:00 - 20:00, Κρατική Έκθεση Κύπρου, Περίπτερο 4.
Fun Weekend στην Riverland
Το σαββατοκύριακο 21 & 22 Οκτωβρίου 10.00-18.00, πάμε στα Καμπιά και συγκεκριμένα στη Riverland Bio Farm για μια εξαιρετική διοργάνωση που περιλαμβάνει πολλές δραστηριότητες αλλά και πολλές εκπλήξεις για τα παιδιά.
Πρόκειται για ένα διήμερο με πολλές δραστηριότητες και εκπλήξεις για την οικογένεια, όπως βόλτα με πόνυ, σκοποβολή και τοξοβολία, αναρρίχηση σε τοίχο, ζωγραφική και κατασκευές, ζύμωμα και ψήσιμο ψωμιού , παρασκευή χαλουμιού, σουτζούκου, παλουζέ και ζιβανίας, τάϊσμα και άρμεγμα ζώων, μελισσοκομία, ψάρεμα, κηπουρική, γιόγκα για παιδιά, μουσική και χορός. Στο χώρο θα πωλούνται επίσης φαγητά: όπως κρέπες, χαλούμι στην πίτα, σουβλάκια κ.ά., ενώ για όσους επιθυμούν να διανυχτερεύσουν στη φάρμα και να παρεβρεθούν στο φεστιβάλ Κυριακή και Σάββατο με την τιμή εισόδου μόνο του Σαββάτου, θα υπάρχει χόρος διαμορφωμένος για κατασκήνωση με δικά σας αντίσκηνα και υπνόσακους.
Pumpkin Carving στο CyHerbia
Μια βδομάδα πριν το μεγάλο Halloween, και συγκεκριμένα το Σάββατο 21 και την Κυριακή 22 Οκτωβρίου, θα πας και πάλι στο CyHerbia για να σκαλίσεις κι εσύ ένα αστείο ή ένα τρομακτικό πρόσωπο σε κολοκύθα.
Κόστος: 10 ευρώ ανά κολοκύθα περιλαμβανομένων όλων των υλικών.
Ώρες: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00
Ελεύθερη είσοδος στο πάρκο για όλη την οικογένεια στις 21 και 22 Οκτωβρίου.
Η κράτηση είναι απαραίτητη.
Δηλώσεις συμμετοχής με την ημέρα και ώρα της επιλογής σας στο τηλ. 99915443, e-mail cyherbia@gmail.com, ή στείλε μήνυμα στο www.facebook.com/cyherbia
Το πάρκο Cyherbia βρίσκεται στον δρόμο Ορμήδειας-Αυγόρου, Α3 από Λ/κα έξοδος 63, Α3 από Αγ. Νάπα έξοδος 66.
Για οδηγίες: www.cyherbia.com
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/mjQsWa4ZvP9yS7doQWx1PQDdxRQ=/107359/fill-450x330/playmobil-fees-le-chateau-des-fees-5873.webp)
Το Mall of Cyprus θα γεμίσει με ιππότες, πριγκίπισσες, δράκου και υπέροχα παιχνίδια της Playmobil
Μία αξέχαστη περιπέτεια που θα ξετρελάνει μικρούς και μεγάλους
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο