Δημοσιεύτηκε στις 01 Δεκεμβρίου 2017
Τα Χριστούγεννα στη Λευκωσία είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με χαρούμενες εκδηλώσεις σε όλη την πόλη και με το Pop Up Festival. Για ακόμη μια χρονιά στόχος του Δήμου Λευκωσίας είναι η γιορτινή ατμόσφαιρα να πλημμυρίσει την πόλη και να μυρίσει Χριστούγεννα.
Σε δημοσιογραφική διάσκεψη που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 1η Δεκεμβρίου 2017 ο Δήμαρχος Λευκωσίας Κωνσταντίνος Γιωρκάτζης καλωσορίζοντας τους παρευρισκόμενους ανέφερε τη σημαντικότητα της αναζωογόνησης της παλιά πόλης και ότι οι χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις και το Pop Up Festival κτυπούν στην καρδιά της πόλης. Ακολούθως η Πρόεδρος της Πολιτιστικής Επιτροπής Λεώνη Ορφανίδου παρουσίασε το πρόγραμμα των εκδηλώσεων και ο Διευθυντής του Δημοτικού Κέντρου Τεχνών Γιάννης Τουμαζής παρουσίασε το πρόγραμμα του Pop Up Festival 2017.
Επίκεντρο των εορταστικών εκδηλώσεων είναι η Πλατεία Παλιού Δημαρχείου στην παλιά πόλη με το Pop Up Festival 2017 να στεγάζεται φέτος στην Παλιά Δημοτική Αγορά.
Τα χριστουγεννιάτικα σπιτάκια και τα Pop Up καταστήματα είναι έτοιμα να υποδεχτούν επισκέπτες κάθε ηλικίας.
Έμαθες για το Pop Up Festival 2017;
Το Pop Up Festival 2017 από την 1η μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2017 νέοι επιχειρηματίες, δημιουργοί, καλλιτέχνες, περφόρµερς, τεχνίτες και άλλοι επαγγελματίες, αλλά και νεοφυείς επιχειρήσεις (startups) από την Κύπρο και το εξωτερικό, θα παρουσιάσουν τις καινοτόμες ιδέες τους, θα δείξουν τη δουλειά τους και θα έρθουν σε επαφή µε το κοινό της Λευκωσίας.
Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν επίσης στην Πλατεία Φανερωμένης, στην Πλατεία Αγίας Βαρβάρας στο Καϊμακλί, στην οδό Ερμού, στην οδό Στασικράτους, στη Λεωφόρο Μακαρίου και στο Πολυεργαστηριακό Χρυσαλινιώτισσας.
Σημειώστε τις ακόλουθες εκδηλώσεις του πρώτου σαββατοκύριακου του Δεκέμβρη:
Το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου στις 11 το πρωί το Δίκτυο Εθελοντών «Λευκωσιάζω» και ο Δήμος Λευκωσίας θα στολίσουν με τη δική σας βοήθεια τα «Δέντρα Αγάπης». Τα δέντρα θα διακοσμούν την Πλατεία του Παλιού Δημαρχείου. Όλα τα έσοδα θα διατεθούν για Φιλανθρωπικό σκοπό.
Στις 5 το απόγευμα μουσικά δρώμενα με dj’s, η Συμφωνική Ορχήστρα Νέων υπό τη διεύθυνση του Γιώργου Κουντούρη, και η Χορωδία Νέων του Δήμου Λευκωσίας υπό την διεύθυνση της Αννίτας Κωνσταντίνου θα γεμίσουν με μελωδίες την Πλατεία.
Την Παρασκευή 1η Δεκεμβρίου στις 7:30μ.μ. στην Παλιά Αγορά θα πραγματοποιηθεί το Φεστιβάλ Urban Emptiness Nicosia που περιλαμβάνει χορό, παραστατικές τέχνες, εικαστικά, sound art, media art και αρχιτεκτονική και πολλά άλλα. Το Open Stage ανοίξει το συγκρότημα Monsieur Minimal στις 8:30μ.μ. Το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου θα πραγματοποιηθούν εργαστήρια συγγραφής από τις 11 το πρωί μέχρι το απόγευμα, ενώ Dj και οι Ravens Reign θα παίζουν στο Open Stage. Την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου θα συνεχιστούν τα εργαστήρια συγγραφής και το Open Stage θα παρουσίασει τον Dj Vassili Palama στις 6 το απόγευμα.
Αναλυτικό πρόγραμμα των χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων και του Pop Up Festival θα βρείτε την ιστοσελίδα του Δήμου, στο www.nicosia.org.cy και το facebook του Pop Up Festival https://www.facebook.com/popupfestival2017/.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ