Δημοσιεύτηκε στις 30 Ιανουαρίου 2013
Limanaki
Κρυμμένος θησαυρός
Η ιστορία ξεκινά το 1979, όταν ο Sam Kazzaz, ιδιοκτήτης και σεφ, άνοιξε το ‘Παλιό Λιμανάκι’, στον κόλπο Πισσουρίου. Η αγάπη του για το καλό φαγητό τον οδήγησε στο Παρίσι όπου σπούδασε μαγειρική και πήρε το Grand Diploma of Cuisine De Marie Blanche & Euro Chef's Association. Το ‘Παλιό Λιμανάκι’ μετονομάστηκε το 2003 σε ‘Λιμανάκι’ (για την ακρίβεια ‘Limanaki’), αποτελώντας μέχρι σήμερα ένα πραγματικό λιμάνι για όλους εμάς που αγαπάμε τις εμπνευσμένες γεύσεις. Η κουζίνα στο ‘Limanaki’ είναι fusion με την πραγματική έννοια του όρου. Είναι ένα μεγάλο ταξίδι στις νοστιμιές ολόκληρης της Μεσογείου. Εκεί μπορείς να δοκιμάσεις από ορεκτικά μέχρι υπέροχα τραγανά τρίγωνα, γεμισμένα με ελληνικό κεφαλοτύρι και χαλούμι, μελιτζάνες μεσογειακές με γιαούρτι και ταχίνι, γαρίδες με βούτυρο και lime όπως και σκορδάτη σος. Για περισσότερη γεύση δοκίμασε τις ινδικές συνταγές, ενώ για περισσότερη δροσιά απόλαυσε μία σαλάτα, που θα σου χαρίσει το πιο γευστικό γεύμα ή δείπνο με θέα τη θάλασσα. Στο ‘Limanaki’ μπορείς να φας ό,τι πραγματικά θέλεις ακόμα και αν είσαι χορτοφάγος, μιας και το μενού του περιλαμβάνει ποικιλία σε ψάρια αλλά και κοτόπουλο και φυσικά υπέροχες συνταγές με κρέας όπως τα απίστευτα beef steaks του καθώς και το αρνάκι που πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις. Αν πάλι είσαι του μεζέ, τότε επέλεξε είτε το μεζέ με κρέας είτε το μεζέ με ψάρι -και τα δύο θα σε αφήσουν πλήρως ικανοποιημένο. Ενώ οι τιμές τους αφού συμπεριλαμβάνουν και το γλυκό είναι πραγματικά δελεαστικές ο μεν κρεατομεζές κυμαίνεται στα €24.95, ο δε ψαρομεζές στα €26.95. Το γκραντ φινάλε, φυσικά, γίνεται με ένα αξεπέραστο floating island chocolate cake ή με ένα new york cheese cake. Στο ‘Limanaki’ το φαγητό γίνεται τέχνη, η τέχνη της απόλαυσης σε ένα μοναδικό περιβάλλον με περιποιημένα ξύλινα τραπεζάκια και με εξαιρετική χαμογελαστή εξυπηρέτηση. Άλλωστε, πίσω από το εστιατόριο υπάρχει ένας άνθρωπος, ο Σαμ, που πιστεύει αυτό που έλεγε και ο Μπέρναρντ Σο, ότι ‘δεν υπάρχει πιο ειλικρινής αγάπη από την αγάπη για το φαγητό’.
Πάντα την Κυριακή
Το ‘Limanaki’ είναι ίσως ο καλύτερος λόγος για να οργανώσεις μια εκδρομή στο Πισσούρι. Ακόμα, μπορείς να απολαύσεις θάλασσα και θαλάσσια σπορ -όσο ο καιρός σ’ το επιτρέπει- στον κόλπο Πισσουρίου και μετά να δοκιμάσεις τις απίστευτες fusion γεύσεις του εστιατορίου.
Για τα παιδιά: Η ποιότητα των υλικών και το ταλέντο τού Sam στη μαγειρική εκπαιδεύουν μικρούς και μεγάλους και μας συστήσουν στον υπέροχο και μοναδικό κόσμο των γευστικών απολαύσεων.
Και άλλα… Κάθε Δευτέρα από τις 10.00 μέχρι τις 12.00 ο σεφ και ιδιοκτήτης του εστιατορίου Σαμ, μας μαθαίνει να μαγειρεύουμε -με αντίτιμο μια εισφορά για φιλανθρωπικό σκοπό. Το γκρουπ αποτελείται από 6 άτομα που αγαπούν τη μαγειρική και θέλουν να μάθουν ακόμα περισσότερα.
To ήξερες; Στο χώρο του εστιατορίου πωλούνται βότανα κατάλληλα για τη μαγειρική, τα οποία είναι οργανικά και αρκετά οικονομικά. Για τη συσκευασία των 50γρ. θα δώσεις €5.95 ενώ για τις έτοιμες μαρινάδες θα πληρώσεις €7.95. Όλα τα έσοδα από τις πωλήσεις δίνονται στα παιδιά με λευχαιμία.
Μυστικό
Το ήξερες ότι στο ‘Limanaki’ μπορείς να κάνεις κράτηση για πριβέ πάρτι μέχρι και 25 άτομα; Ο χώρος είναι ιδανικός για ιδιωτικά πάρτι μακριά από το υπόλοιπο εστιατόριο. Η αίθουσα ‘Jean Paul Lounge’ είναι ανοιχτή καθημερινά εκτός Δευτέρας.
Εστιατόριο Limanaki (25221288, 99348270) Κόλπος Πισουρίου, επ. Λεμεσού.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ