Δημοσιεύτηκε στις 10 Απριλίου 2019
Σε συνέχεια της μεγάλης επιτυχίας της φιλανθρωπικής κωμωδίας "Get Staffed", όπου παρουσιάστηκε στη Λευκωσία υποστηρίζοντας το Καραϊσκάκειο Ίδρυμα με 600 πωληθέντα εισιτήρια, ο Ροταριανός Όμιλος Λεμεσού Κουρίου και ο Ροταριανός Όμιλος Λευκωσίας αποφάσισαν να υποστηρίξουν το θεατρικό ανεβάζοντας το ξανά στη Λεμεσό.
Η παράσταση είναι στην Αγγλική.
Το "Get Staffed" είναι μια κωμωδία που διαδραματίζεται την ημέρα έναρξης ενός μοντέρνου νέου ξενοδοχείου, όπου το προσωπικό του είναι μια μείξη από εκλεκτικές προσωπικότητες! Από έναν λαμπερό, χωρίς αίσθηση όσφρησης σεφ, σε μία γεμάτη αυτοπεποίθηση και μαχητική vegan καμαριέρα με προβλήματα προσωπικής υγιεινής. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, οι παντρεμένοι αλλά άθλιοι ιδιοκτήτες του ξενοδοχείου επιχειρούν να αντιμετωπίσουν τα χαοτικά γεγονότα του μεγάλου ανοίγματος του ξενοδοχείου που πρόσφατα αγόρασαν, με αποτέλεσμα να έχουν πολλά ξεκαρδιστικά αποτελέσματα! Το θεατρικό ερμηνεύεται στην αγγλική γλώσσα.
Την κωμωδία σκηνοθετεί ο David Δημητρίου. Μετά την εκπαίδευσή του στη Σχολή Θεάτρου Mountview στο Λονδίνο, ο David έζησε και εργάστηκε ως επαγγελματίας ηθοποιός στο Ηνωμένο Βασίλειο για περίπου 5 χρόνια πριν απαντήσει «στην κλήση» για να επιστρέψει στην πατρίδα του, την Κύπρο. Κατά την άφιξη του, ο David δεν άφησε την αγάπη του για τις τέχνες γι’ αυτό συνέχισε τις παραστάσεις σε κύριους ρόλους για εταιρείες παραγωγής όπως η Alpha Square, ACT, FotoCine και άλλες. Έχει επίσης διδάξει μαθήματα Drama για ιδρύματα όπως το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, η Σχολή Κληρονομιάς και άλλα. Είναι ιδρυτικό μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του συγκροτήματος 'Board of Directors’, το οποίο εκτελεί συναυλίες αυτοσχεδιασμού στην Κύπρο. Το ντεμπούτο του David ως σκηνοθέτης συνέβη στις αρχές του 2018, όταν σκηνοθέτησε το «Ένα μάτσο ερασιτέχνες» για το ACT, καθώς αυτή η εμπειρία του έδωσε πολλά, ενθαρρύνοντάς τον να συνεχίσει να σκηνοθετεί περισσότερους ρόλους.
Το καθαρό κέρδος από την πώληση εισιτηρίων θα διατεθεί στα άτομα με Αλτσχάιμερ & στο έργο τοποθέτησης αθλητικού εξοπλισμού εκγύμνασης στην περιοχή του Μόλου Λεμεσού το οποίο θα διευκολύνει την ζωή των ΑΜΕΑ συνανθρώπων.
>> Παραστάσεις: 17, 18 & 19 Απριλίου στον Τεχνοχώρο ΕΘΑΛ, στις 20.00.
Πληρ. 99 345 000 & 25 660 092
Εισιτήρια: € 15
-
Τεχνοχώρος Ε.Θ.Α.Λ.
17 Απριλίου - 20 Απριλίου 2019
Σχετικά
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας