Δημοσιεύτηκε στις 05 Μαΐου 2019
Πέθανε το βράδυ του Σαββάτου ο ηθοποιός Τάσος Πεζιρκιανίδης, μετά από μάχη με τον καρκίνο. Ο γνωστός ηθοποιός υπηρέτησε με συνέπεια το θέατρο, την τηλεόραση και τον κινηματογράφο και επί σειρά ετών ήταν στέλεχος του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος. Στην τηλεόραση, ο κόσμος τον είχε αγαπήσει μέσα από το σίριαλ του MEGA «Εμείς και Εμείς», όπου υποδυόταν τον Χάμπο, αδερφός της Παρθένας (Ελένη Γερασιμίδου).
Την είδηση του θανάτου του ηθοποιού γνωστοποίησε η αδελφή του, Μαρία Πεζιρκιανίδη, στον προσωπικό της λογαριασμό στο Facebook: «Αγαπημένε μου αδερφέ το τελευταίο χειροκρότημα το πήρες το καλοκαίρι από την γενέτειρα σου στην τιμητική εκδήλωση που σου έκανε ο Δήμος Παύλου Μελά στο θέατρο Κρύας Βρύσης ήσουν πολύ χαρούμενος εκείνη την ημέρα......Καλό σου ταξίδι πολυαγαπημένε μου… Έφυγες ήρεμα με μια πνοή....» έγραψε.
Τον δημοφιλή ηθοποιό αποχαιρέτισε με μία ανάρτηση στο Facebook και ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του ΚΘΒΕ, Γιάννης Αναστασάκης:
Ο Τάσος Περζικιανίδης είχε σπουδάσει στη Δραματική Σχολή Μακεδονικού Ωδείου. Conservatoire National Superieur D’ Art Dramatique του Παρισιού, με δασκάλους τους: Α. Vittez, Γ. Σεβαστίκογλου, Debos, M. Bouquet, p. Rocheler. Σχολή Lecoq.
Στέλεχος του ΚΘΒΕ επί χρόνια, συμμετείχε στις παραστάσεις: Ονειρόδραμα, Ρωμαίος και Ιουλιέττα, Η κωμωδία των παρεξηγήσεων, Φουέντε Οβεχούνα, Ο κατά φαντασίαν ασθενής, Ο Ψεύτης, Ο κύκλος με την κιμωλία, Ο κύριος Πούντιλα και ο άνθρωπός του Μάτι, Τα Παντρολογήματα, Ένα ευτυχές γεγονός, Βικτόρ ή τα παιδιά στην εξουσία, Κατσούρμπος, Ο Άγιος Πρίγκηψ, Τέλος καλό όλα καλά, καθώς και στις παραστάσεις αρχαίου δράματος: Οι Βάτραχοι, Όρνιθες, Νεφέλες, Πλούτος. Στο ελεύθερο θέατρο έχει παίξει σε όλα τα είδη, συμμετέχοντας στις παραστάσεις: Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας στο Θεσσαλικό Θέατρο, Άννυ στον θίασο Α. Βουγιουκλάκη, Το σώσε στην Ελεύθερη Σκηνή, Πυξ Λαξ και Δον Ζουάν στο Σικάγο στο θέατρο Μουσούρη, στην επιθεώρηση Ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε στην Ελεύθερη Σκηνή.
Συμμετείχε επίσης στις παραστάσεις: Πλούτος στο Θέατρο Αιγαίου, Ελένη στο Θέατρο του Νότου, Το χρήμα στο λαιμό σου στο Θέατρο Ακάδημος, Κούκου στο θέατρο Κ. Δανδουλάκη, Ο φίλος μου ο Λευτεράκης στο ΔΗΠΕΘΕ Κρήτης, Ο Φιάκας και Λα μοσκέτα στο ΔΗΠΕΘΕ Ρούμελης, Δον Ζουάν, Ο Σέντζας, Το φάντασμα του κυρίου Ραμόν Νοβάρο στο Εθνικό Θέατρο, Αριστοφανειάδα (αποσπασματικές σκηνές από όλα τα έργα του Αριστοφάνη) στο Θέατρο «Τέχνης» και πολλά άλλα.
Έλαβε μέρος σε πολλές τηλεοπτικές σειρές, ραδιοφωνικές εκπομπές καθώς και σε κινηματογραφικές ταινίες.
Σκηνή από τη σειρά "Εμείς και Εμείς":
Ερμήνευσε δεκάδες ρόλους του παγκόσμιου και του κλασικού ελληνικού ρεπερτορίου ενώ ενσάρκωσε ορισμένους χαρακτηριστικούς τύπους σε σίριαλ της T.V. Από τις συνεργασίες του ξεχωρίζουν εκείνες με το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος και με το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κρήτης.
Στιγμιότυπο από την εμφάνισή του στην επιθεώρηση "Ελλάς στο παρά πέντε" (2007):
Στη θεατρική του διαδρομή συνεργάστηκε με τουλάχιστον τρεις γενιές άξιων σκηνοθετών μεταξύ των οποίων: Μ. Βολανάκης, Σ. Ευαγγελάτος, Σ. Ντουφεξής, Γ. Ρεμούνδος, Γ. Μιχαηλίδης, Α. Βουτσινάς, Δ. Χρονόπουλος, Σ. Φασουλής, Θ. Τερζόπουλος, Κ. Τσιάνος, Σ. Χατζάκης, Ν. Μιλβόγιεβιτς, Γ. Χουβαρδάς κ.ά.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/k__NYwEOSySM5abAu7-lKVh0OVo=/107394/fill-450x330/skopeytirio.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/9RqfwhFRXmdEPhgiZD9R3Mju-3s=/107328/fill-450x330/452109969_2252553158439146_7319419483406853204_n.jpg)
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/tGf_vltkYEAOXZRlBf3_OxjiIIM=/107290/fill-450x330/pexels-cottonbro-6896179.jpg)
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/417vsAnEChpze4V18NfVCoCPpYE=/107159/fill-450x330/i-kivotos-tou-noe-1024x539.webp)
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
![](/wagtail-images-serve/c0IrrJQ3R63pYE1X0PEvG9kAZoU=/107105/fill-450x330/449445465_884520273718789_3390627645437595838_n.jpg)
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
![](/wagtail-images-serve/chcSgeBeZh1W5QvXkGIKaQ5RPCs=/106779/fill-450x330/ThEATRO.png)
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
![](/wagtail-images-serve/Z977VS--JGegVCOQJhPw0vNV3xk=/106653/fill-450x330/seferlis_Yx42ClA.png)
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
![](/wagtail-images-serve/4iTeI8wxieeRDub2zG1Ak_CM91o=/106614/fill-450x330/ThOK-FoinissesPaylos_Vryonidis-1764.jpg)
![](/wagtail-images-serve/JCUl6fP542h_NXcLYrkDbA7ZZfM=/106540/fill-450x330/satiriko.png)
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
![](/wagtail-images-serve/zktpBdbD_uHrubhBVDhJqOEBivw=/105803/fill-450x330/peter-pan_981_14348517_type14006.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
![](/wagtail-images-serve/7S4fcGp8YIbkkZB403vatNYjUn0=/106184/fill-450x330/agamoi_thytai___3_.jpg)
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας