Δημοσιεύτηκε στις 15 Σεπτεμβρίου 2020
Μετά την επιτυχημένη καλοκαιρινή περιοδεία σε Δήμους και Κοινότητες της Κύπρου το έργο Τούτη η δουλειά π' αρκέψαμεν, του Χάρη Πισία επιστρέφει για τέσσερις μόνο παραστάσεις, στην Κεντρική Σκηνή του Σατιρικού Θεάτρου, το Σάββατο 19 και 26 Σεπτεμβρίου και την Κυριακή 20 και 27 Σεπτεμβρίου στις 8.30μ.μ. Το έργο επίσης θα περιοδεύσει σε Δήμους και Κοινότητες της Επαρχίας Λευκωσίας.
Πρόκειται γιαι μια εύθυμη κωμωδία που με αστείρευτο χιούμορ, διασκεδαστικές παρεξηγήσεις και έξυπνες ανατροπές, σατιρίζει τα ήθη και τα έθιμα του νησιού μας τη δεκαετία του '50, τα οποία αγγίζουν και τη σύγχρονη πραγματικότητα και ειδικότερα τις αντιλήψεις των Κυπρίων γύρω από το θεσμό του γάμου και της προίκας. Ταυτόχρονα μέσα από περιστατικά της απλής, καθημερινής ζωής, σκιαγραφούνται με πολύ γλαφυρό τρόπο διαχρονικά κοινωνικά φαινόμενα όπως είναι η κοινωνική απόρριψη, οι λαϊκές προλήψεις και δοξασίες, η διπλοθεσία των δημόσιων υπάλληλων, η πλεονεξία και η σύγκρουση του ατομικού συμφέροντος με την ηθική, αλλά πάνω από όλα η αναζήτηση της ευτυχίας και η ανάγκη του ανθρώπου να αγαπήσει και να αγαπηθεί.
Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ
Δεκαετία του 50' σε ένα χωριό της Κύπρου. Η Αφροδίτη, μια καπάτσα μα καθόλου εμφανίσιμη κοπέλα, έχει πατήσει τα τριάντα και ακόμα να παντρευτεί. Ο πατέρας της Γιαννής, πρόεδρος του ποδοσφαιρικού συλλόγου και της εκκλησιαστικής επιτροπής του χωριού, και η γιαγιά της Πηνελόπη, κοτσονάτη και προοδευτική γριά, τρέμουν στην ιδέα ότι η Αφροδίτη θα μείνει στο ράφι και προσπαθούν μάταια να της βρουν γαμπρό. Προς μεγάλη τους έκπληξη η πρόταση γάμου έρχεται ξαφνικά από τον γείτονα τους Λάζαρο, έναν αφελή εργένη, ο οποίος, αν και τριαντάρης, κρέμεται ακόμα από τα φουστάνια της υπερπροστατευτικής του μητέρας Μερόπης. Η Αφροδίτη λέει το "ναι" και η χαρά όλων είναι τεράστια. Όταν όμως οι γονείς αρχίζουν τις διαπραγματεύσεις για το προικοσύμφωνο, ξεκινά ένας ομηρικός καυγάς και το συνοικέσιο διαλύεται. Ο ερωτευμένος Λάζαρος δεν τα βάζει κάτω. Αποφασισμένος να σμίξει με την αγαπημένη του, καταστρώνει ένα σχέδιο και ζητά τη βοήθεια του φίλου του και Τσαούσιη του χωριού Θωμά, για να το υλοποιήσει.
Ξεκινώντας από την Κυπριακή ντοπιολαλιά, τις τόσο οικείες οικογενειακές και κοινωνικές καταστάσεις, τα παραδοσιακά μοτίβα του νησιού μας αλλά και τα ξένα τραγούδια της δεκαετίας του '50 καθώς και τον σκηνικό διάκοσμο ενός Κυπριακού χωριού, με την χαρακτηριστική αυλή, τα γραφικά σοκάκια και το παραδοσιακό καφενείο, επιφυλάσσουμε στο κοινό ένα ευχάριστο ταξίδι πίσω στο χρόνο και μια δροσερή παράσταση που θα προσφέρει μια μια σημαντική διέξοδο γέλιου και ψυγαγωγίας - αντίδοτο στην ακραία πραγματικότητα της πανδημίας.
ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ
Συγγραφή: Χάρης Πισίας
Σκηνοθεσία: Μαριάννα Καυκαρίδου
Βοηθός Σκηνοθέτης: Βασίλης Μιχαήλ
Σκηνικά/Κοστούμια: Λάκης Γενεθλής
Σχεδιασμός Φωτισμού: Βικέντιος Χριστιανίδης
Μουσική Επιμέλεια: Μαριάννα Καυκαρίδου
Βοηθός Σκηνογράφου: Μικαέλλα Κάσινου
Ζωγραφική Εκτέλεση Σκηνικού: Martin Meason
Κατασκευή Σκηνικού: Γιώργος Χριστιανόπουλος
Photo|Αφίσα: Λέανδρος Ταλιώτης
Παίζουν οι ηθοποιοί: Σπύρος Γεωργίου, Μάριος Δημητρίου, Βασίλης Μιχαήλ, Λουκία Μουσουλιώτη, Ανδρέας Ρόζου και Μαριλένη Σταύρου.
ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ - ΠΟΤΕ & ΠΟΥ
ΛΕΥΚΩΣΙΑ, Σατιρικό Θέατρο
19, 20, 26 και 27 Σεπτεμβρίου στις 8.30μ.μ.
ΕΙΣΟΔΟΣ: €15 | €12 (μαθητές, φοιτητές, συνταξιούχοι)
Εισιτήρια: www.soldoutticketbox.com
Πληροφορίες/Κρατήσεις/Εισητήρια: ΣΑΤΙΡΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ 22312940 - 22421609
Email: satiriko.tameio@cytanet.com.cy
Λόγω του περιορισμένου αριθμού διαθέσιμων θέσεων είναι απαραίτητη η προκράτηση και η προαγορά εισιτηρίου.
Στις παραστάσεις θα τηρούνται όλα τα ενδεικνυόμενα μέτρα προστασίας με βάση το υγειονομικό πρωτόκολλο. Παρακαλείται το κοινό όπως προσέλθει έγκαιρα στο θέατρο για αποφυγή τυχόν συνωστισμού.
-
Πολιτιστικό Κέντρο Βλαδίμηρος Καυκαρίδης (Σατιρικό Θέατρο)
19 Σεπτεμβρίου - 20 Σεπτεμβρίου 2020
26 Σεπτεμβρίου - 27 Σεπτεμβρίου 2020
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/k__NYwEOSySM5abAu7-lKVh0OVo=/107394/fill-450x330/skopeytirio.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/9RqfwhFRXmdEPhgiZD9R3Mju-3s=/107328/fill-450x330/452109969_2252553158439146_7319419483406853204_n.jpg)
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/tGf_vltkYEAOXZRlBf3_OxjiIIM=/107290/fill-450x330/pexels-cottonbro-6896179.jpg)
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/417vsAnEChpze4V18NfVCoCPpYE=/107159/fill-450x330/i-kivotos-tou-noe-1024x539.webp)
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
![](/wagtail-images-serve/c0IrrJQ3R63pYE1X0PEvG9kAZoU=/107105/fill-450x330/449445465_884520273718789_3390627645437595838_n.jpg)
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
![](/wagtail-images-serve/chcSgeBeZh1W5QvXkGIKaQ5RPCs=/106779/fill-450x330/ThEATRO.png)
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
![](/wagtail-images-serve/Z977VS--JGegVCOQJhPw0vNV3xk=/106653/fill-450x330/seferlis_Yx42ClA.png)
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
![](/wagtail-images-serve/4iTeI8wxieeRDub2zG1Ak_CM91o=/106614/fill-450x330/ThOK-FoinissesPaylos_Vryonidis-1764.jpg)
![](/wagtail-images-serve/JCUl6fP542h_NXcLYrkDbA7ZZfM=/106540/fill-450x330/satiriko.png)
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
![](/wagtail-images-serve/zktpBdbD_uHrubhBVDhJqOEBivw=/105803/fill-450x330/peter-pan_981_14348517_type14006.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
![](/wagtail-images-serve/7S4fcGp8YIbkkZB403vatNYjUn0=/106184/fill-450x330/agamoi_thytai___3_.jpg)
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας