Δημοσιεύτηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 2020
Όντως, το Φουρνιστό στην Κοφίνου είναι ένα από τα καλύτερα μέρη για να φας παραδοσιακά. Το επιβεβαιώνει εξάλλου και η υποψηφιότητά του στα φετινά Cyprus Eating Awards 2020 στην κατηγορία Ταβέρνα.
Πρόκειται για μια οικογενειακή επιχείρηση, με ιστορία χρόνων, στο τιμόνι της οποίας βρίσκεται σήμερα η δεύτερη γενιά. Τα τέσσερα παιδιά του Πανίκκου και της Μάρως, οι οποίοι συνεχίζουν µια πολυετή παράδοση, µε το ψήσιμο του οφτού κλέφτικου να παραµένει… τέχνη!
Με ιστορία και παράδοση
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ο πατέρας της οικογένειας Πανίκκος Χαπέσιης μαζί με τη μητέρα Μάρω άνοιξαν για πρώτη φορά το εστιατόριο “Καντάρα”. Σέρβιραν αποκλειστικά Οφτό Κλέφτικο και κάποια εδέσματα από το χωριό του πατέρα, τον Άγιο Αμβρόσιο. Όπως όλοι οι πρόσφυγες έτσι και ο πατέρας προσπαθούσε να αναδείξει τα παραδοσιακά εδέσματα του χωριού του, να κρατήσει την παράδοση με όποιο τρόπο μπορούσε για να θυμάται για πάντα τον Αγιο Αμβρόσιο της Κερύνειας.
Από την άλλη, τα παιδιά του μεγάλωσαν εκεί, μέσα στις παραδόσεις, μέσα στο εστιατόριο, μέσα στον κόσμο. Ο καθένας τους, αν και στράφηκε αρχικά σε άλλα επαγγέλματα και άλλα ακαδημαϊκά αντικείμενα, πάντοτε ήθελαν να εξελίξουν την πρώτη τους αγάπη. Έτσι ίδρυσαν και την εταιρεία Food4You. Το 4 υποδεικνύει πόσα αδέλφια είναι.
Τώρα, όμως, είναι η ώρα να μοιραστούν με όλους εμάς τις γεύσεις από τον Άγιο Αμβρόσιο αλλά και το μεράκι του πατέρα τους για το Οφτό. Φυσικά όμως όπως λέει, όσο ζει θα φτιάχνει Οφτό για τον κόσμο, ακόμη και στις δεξιώσεις που αναλαμβάνει η Food4You, όταν υπάρχει Οφτό στο μενού, δεν πρόκειται να αφήσει κάποιον άλλον να το φτιάξει.
Όπως και τώρα στο Φουρνιστό, μαζί με την μητέρα της οικογένειας, που για πάντα ήταν και είναι στο πλευρό του, μαζί θα προσφέρουν ασταμάτητα τις γεύσεις του Αγίου Αμβροσίου.
Ό,τι σερβίρεται, φτιάχνεται επιτόπου
Παρόλα αυτά στον υπέροχο κήπο που έφτιαξαν στην Κοφίνου, δεν σερβίρεται μόνο οφτό αλλά και παραδοσιακά πιάτα της κυπριακής κουζίνας (όπως τταβάς, μακαρόνια του φούρνου, κουπέπια, κολοκάσι, μανιτάρια, αγρέλια κ.ά.), σε έναν διαφορετικό μεζέ, που θα αλλάζει κάθε μέρα! Στο μενού ωστόσο θα βρεις και vegan πιάτα, για όσους ακολουθούν έναν διαφορετικό τρόπο διατροφής. Σ' αυτά πρόσθεσε και το γεγονός ότι τα λαχανικά και τα ζαρζαβατικά είναι δικής τους παραγωγής, όπως και το γιαούρτι, τα αβγά, αλλά και τα χρυσόμηλα που θα σε κεράσουν στο τέλος, μαζί με το γλυκό.
Ο πατέρας από πολύ νωρίς το πρωί ξεκινά τις διαδικασίες για το κλέφτικο. Διαλέγει τα πιο ζουμερά κομμάτια στο κρέας και βάζει όλη του την τέχνη στο "πύρωμα" του φούρνου. Έτσι το περίφημο κλέφτικο σιγοψήνεται χωρίς επιπλέον αρωματικά και μόνο με την αγνότητα του ποιοτικού κρέατος. Η μυρωδιά των ξύλων και η κατάλληλη θερμοκρασία φέρνει το αποτέλεσμα αυτού του ξεχωριστού εδέσματος. Εξ ου και οι λάτρεις του οφτού μπορούν να καταλάβουν αμέσως την αγνότητα στη γεύση.
Στο Φουρνιστό όλη η οικογένεια αναλαμβάνει και κάτι. Έτσι γίνεται και με τα περιβόητα ψευτοκούπεπα που ετοιμάζει η μαμά Μάρω, το ψωμί με το προζύμι της γιαγιάς, το χαλλούμι της θείας Ελένης, το γιαούρτι του ξαδελφου Διονύση και φυσικά το μάζεμα των λαχανικών και των φρούτων από το περιβόλι του πατέρα. Ακόμα, μπορείς να βρεις φρέσκους ανθούς γεμιστούς με τυρί, τους οποίους τους μαζεύουν από νωρίς το πρωί τα αδέλφια της οικογένειας. Φτιάχνονται μέσα σε "σιηλάρι" όπως λέγεται, που είναι το αλεύρι με το νερό. Στη συνέχεια ψήνονται μέσα σε καυτό λάδι. Σερβίρονται ζεστοί και ταιριάζουν τέλεια με γιαούρτι. Εδώ θα φας και παραδοσιακές κυπριακές κούπες φτιαγμένες από τη θεία Άννα.
Για γλυκό, θα σε κεράσουν πίττα της σάτζιης, φτιαγμένη με έναν ιδιαίτερο τρόπο, και φυσικά χρυσόμηλα από την αυλή τους, που φύτεψε ο πατέρας της οικογένειας, μίας και ήταν το παραδοσιακό γλυκό του Αγίου Αμβροσίου.
Όλα αυτά στην υπέροχη αυλή... για όσο ο καιρός ακόμα το επιτρέπει. Από τις αρχές Οκτώβριο και για όλο τον χειμώνα θα απολαμβάνεις τις υπέροχες παραδοσιακές γεύσεις τους, στον εσωτερικό τους χώρο ο οποίος διαθέτει και ένα ατμοσφαιρικό τζάκι.
Το ταβερνάκι λειτουργεί Παρασκευή και Σάββατο βράδυ και τις Κυριακές το μεσημέρι.
Το Φουρνιστό
(99837957, 97632345, 77776181) Κερύνειας 1, Κοφίνου, επ. Λάρνακας.
Aνοικτό Παρ-Σ 19.00-23.00 & Κ 12.00-16.00.
Website: https://www.food4you.com.cy/to-fournisto/
Facebook: https://www.facebook.com/Fournistobyfood4you/
Instagram: https://instagram.com/fournisto_by_food4you?igshid=1ijircexl0593
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου