Δημοσιεύτηκε στις 29 Δεκεμβρίου 2020
Αρκετές φράσεις της Φρίντας Κάλο, σημάδεψαν πολλές γενιές, εφόσον αναφέρονται κυρίως για τη ζωή και την πραγματικότητα της. Μίλησε για τη ζωή, την αγάπη ακόμα για την πικρία, αφού η ίδια πέρασε πολλές θύελλες στη ζωή της. Στα 18 της χρόνια τραυματίστηκε στην σπονδυλική στήλη, περνώντας από διάφορες εγχειρήσεις. Επίσης, το γεγονός ότι δεν μπορούσε να τεκνοποιήσει, όπως επίσης και οι απιστίες του άντρα της Ντιέγκο Ριβέρα, (γνωστός ζωγράφος της εποχής) την έκαναν να είναι θλιμμένη.
Παρόλα αυτά, αυτή η γυναίκα μύθος της ζωγραφικής, αν και ιδιόρρυθμη και μελαγχολική, κατάφερε να σημαδέψει την τέχνη. Θεωρείται μέχρι σήμερα μία από τις πιο σπουδαίες και επαναστατικές γυναικείες μορφές. Αυτό φαίνεται και από τα λεγόμενά της.
«Στο τέλος της ημέρας, μπορούμε ν’ αντέξουμε πολλά περισσότερα, από ό, τι νομίζουμε ότι μπορούμε»
Τι πιο όμορφη και δυναμική ταυτόχρονα φράση. Μπορεί να γίνει αυτό εάν και εφόσον υιοθετήσουμε τη «συνήθεια» να ξυπνάμε και να κοιμόμαστε με δύναμη και όνειρα. Διότι «στο τέλος της ημέρας, μπορούμε ν’ αντέξουμε πολλά περισσότερα».
Είναι γεγονός πως οι ήττες και οι δυσκολίες μας φέρνουν αντιμέτωπους με τη θλίψη και τις αρνητικές σκέψεις. Παρόλα αυτά αν η θέληση γίνει το πιο ισχυρό στοιχείο του εαυτού μας και αν την αφήσουμε ν’ αφεθεί, θα κάνει θαύματα. Όσο κι αν λέμε ότι δεν μπορούμε, όσο κι αν λέμε ότι δεν χωράει η άσπρη μέρα στην μαύρη, εντούτοις τα καταφέρνουμε. Αντέχουμε. Και πολλά μάλιστα. Αυτό επιβεβαιώνει, άλλωστε, και η Φρίντα Κάλο, μιλώντας για τη δύναμη.
«Πόδια, τι σας χρειάζομαι από τη στιγμή που έχω φτερά για να πετάξω;»
Τον Σεπτέμβριο του 1925 η Μεξικάνα τότε δεκαοκτάχρονη Φρίντα, καθηλώθηκε στο κρεβάτι, ύστερα από τροχαίο. Οι γιατροί είπαν ότι θα έπρεπε να περάσει μια ήρεμη ζωή. Έτσι και έγινε λοιπόν. Η τάση για φυγή και το δημιουργικό της πνεύμα, απόκτησε πλέον νόημα.
Η ζωγραφική πια ήταν η συντροφιά της. Κάπου ανάμεσα σ’ αυτά πιθανόν να’ πε και την εξής φράση: «Πόδια, τι σας χρειάζομαι από τη στιγμή που έχω φτερά για να πετάξω;».
Συμβαίνει σε όλους κάποια στιγμή της ζωής μας να αισθανθούμε ανίκανοι να πράξουμε και να ζήσουμε αληθινά. Το ίδιο συμβαίνει και σ’ αυτούς που δεν μπορούν να περπατήσουν για οποιαδήποτε λόγο. Παρόλα αυτά πρέπει να γνωρίζουν και να γνωρίζουμε ότι τα πόδια ή τα χέρια δεν καθορίζουν το δρόμο της ευτυχίας.
Η θέληση, η πίστη και η αφοσίωση μπορούν να κάνουν τα πάντα. Ακόμα και να χαράξουν το δρόμο της επιτυχίας. Της ευτυχίας και της χαράς.
Ας μείνουμε ενωμένοι, λοιπόν, με τον «μέσα» και «έξω» κόσμο μας και ας καταφέρουμε να ξεπεράσουμε κάθε δυσκολία, όσο κι αν η σκιά της πανδημίας του κορωνοϊού, μας στρέφει πίσω.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/csRsvRmI7rwe28XTGbmaY5Y4KB4=/104452/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_23ZkPhp.jpg)
Ένας σπανιότατος Πολ Γεωργίου κι ένας αριστουργηματικός Νικηφόρος Λύτρας σε δημοπρασία της CYPRIA στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων μέχρι την 19η Ιουνίου στην Γκαλερί Κ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.