Δημοσιεύτηκε στις 24 Μαρτίου 2021
Στο πλαίσιο της διημερίδας "Κοινωνία του Βιβλίου: Σταθμός στο εδώ και τώρα της ποίησης", το Κέντρο Λόγου και Τεχνών Τεχνοδρόμιο παρουσιάζει δύο εκδηλώσεις στις 30 και 31 Μαρτίου 2021.
Στις 30 Μαρτίου 2021 στις 19:00, θα πραγματοποιηθεί η παρουσίαση-διάλογος γύρω από το βιβλίο «μια συζήτηση για την Ποίηση τώρα (εκδ.[φρμκ] 2018), με την ποιήτρια και εκδότριά του βιβλίου Κατερίνα Ηλιοπούλου και τον ποιητή Βασίλη Αμανατίδη. Συντονίζει η Στέλλα Βοσκαρίδου. Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί μέσω της διαδικτυακής πλατφόρμας zoom.
Μια χαρτογράφηση του πολυπρισματικού πεδίου της ποίησης αποτυπωμένη σε κείμενα των ποιητ(ρι)ών: Βασίλη Αμανατίδη, Ορφέα Απέργη, Φοίβης Γιαννίση, Κατερίνας Ηλιοπούλου, Παναγιώτη Ιωαννίδη, Γιάννας Μπούκοβα, Θοδωρή Χιώτη και επίμετρο του Βασίλη Λαμπρόπουλου
«Γιατί η συζήτηση για την ποίηση δεν σταματά ποτέ. Κάθε γενιά ζωντανής ποιητικής δημιουργίας έχει την ανάγκη αλλά και την υποχρέωση να συνεχίζει τον διάλογο ανανεώνοντάς τον. Το τώρα είναι το διηνεκές. Όπως ακριβώς η ίδια η ποίηση, έτσι και η συζήτηση για την ποιητική είναι πάντα στο εδώ και τώρα, ζητάει τη συμμετοχή και την εναργή παρουσία μας.» - Κ. Ηλιοπούλου.
Στις 31 Μαρτίου 2021, αναμένεται να πραγματοποιηθεί το διαδραστικό masterclass με τον Βασίλη Αμανατίδη με θέμα: «Η ποιητική γραφή ως εμπειρία του εαυτού», με γραπτό κείμενο – φωνή – επιτέλεση.
Το masterclass θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας zoom, από τις 16:00-20:00. Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να συμμετέχουν στο διαδραστικό μέρος με προϋπάρχοντα ποιητικά κείμενά τους, με δικαίωμα συμμετοχής 25 ευρώ.
«Εαυτός και έργο αποτελούν αλληλοδιδακτική μέθοδο: το έργο αλλάζει τον εαυτό και ο εαυτός το έργο. Τελικά είμαστε εξερευνητές του ψυχικού τοπίου, της ανθρωπινότητας και της έκφρασής τους, διαμέσου της γλώσσας, όμως το ραβδί της εξερεύνησης είναι πάντοτε ο εαυτός μας. Αλλά ο εαυτός μας ως το προς εξερεύνηση ανοίκειο, όχι ως το γνωστό και τρυφηλό μας οικείο.» - Β. Αμανατίδης.
Μια μετουσίωση των τριάντα χρόνων γραφής και είκοσι χρόνων εκδοτικής εμπειρίας του ποιητή σε μια τετράωρη παρουσίαση με ενεργό συμμετοχή του κοινού.
Για πληροφορίες και εγγραφές στο 99526772, info@technodromio.org ή στην ιστοσελίδα www.technodromio.org.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ