Δημοσιεύτηκε στις 25 Φεβρουαρίου 2013
Δεν χρειάζεται να ακολουθείς τα πρέπει, τα ρεύματα και τις δήθεν τάσεις. Το μοναδικό σου στυλ το διαμορφώνεις μόνο εσύ. Αυτό που έκαναν οι Imam Baildi είναι μια τρανή απόδειξη. Δεν είναι δα και το πιο σύνηθες πράγμα να παίρνεις ελληνικά κομμάτια από τα 40s, τα 50s και τα 60s και να πειραματίζεσαι ρεμιξάροντάς με σημερινούς, ακόμα και ξενόφερτους ήχους. Στα τραγούδια των Imam Baildi, o Ζαμπέτας συναντά τo hip-hop, το ρεμπέτικο την trip hop αισθητική και το μπουζούκι την electro swing. Ακόμα, τα balkan πνευστά μιξάρονται με latin ρυθμούς και ο Τσιτσάνης συναντά τη mambo big band ενορχήστρωση! Ειδικά στο δεύτερό τους δίσκο με τίτλο ‘The Imam Baildi Cookbook’ που κυκλοφόρησε το 2011, η πολυσυλλεκτικότητα τόσο σε θέμα ήχων όσο και σε θέμα συμμετοχών, είναι φανερή πέρα για πέρα. Το μπουζούκι του Μανώλη Καραντίνη συναντά το electro swing, στο ‘La Rumba No Miente’ τα βαλκανικά πνευστά συναντούν κουβανέζικους ρυθμούς και στο ‘Αργιλέ μου γιατί σβήνεις’ το ρεμπέτικο με τη φωνή της Ελένης Τσαλιγοπούλου συναντά το hip-hop και τα φωνητικά του Εισβολέα. Στο δίσκο συμμετέχουν επίσης η Δήμητρα Γαλάνη, οι καλιφορνέζοι hip-hoppers Delinquent Habits, o Ισπανός Maxwell Wright από τους Ojos De Brujo κ.ά. Ένα άλμπουμ που έκανε μεγάλη αίσθηση στην ελληνική αγορά, τόσο λόγω της ιδέας όσο και λόγω των μεγάλων πωλήσεών του. Βέβαια, στις επικείμενες συναυλίες τους στην Κύπρο το μενού τους θα είναι ανανεωμένο, καθότι θα μας παρουσιάσουν και μερικές από τις καινούργιες τους ‘συνταγές’ που θα συμπεριληφθούν στην επόμενη δουλειά τους, που αναμένεται να κυκλοφορήσει στα τέλη του 2013. Τη συναυλία θα ανοίξει ο DJ Chris Blenda με freestyle μουσικές επιλογές.
-
Ammos Makenzy beach
02 Μαρτίου 2013
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/9kPCLmO9RNSMDZcYrPRPhgglByY=/107021/fill-450x330/450909063_878094587679358_2832396283358799473_n.jpg)
Το Garden Day and Night γιορτάζει 10 χρόνια επιτυχίας με δύο βραδιές live μουσικής με τον Hovig
Πάμε για να γιορτάσουμε μαζί τα 10α γενέθλια του Garden Day and Night
![](/wagtail-images-serve/epC-_cBJN9Bv8HCViH_Tkyr_N4M=/106362/fill-450x330/Alkinoos_Ioannidis_photo_credits_Cristina_Alossi_7DZDHrx.jpg)
Συναυλίες Αλκίνοου Ιωαννίδη στην Κύπρο: Ξεκίνησε η προπώληση εισιτηρίων
Ο αγαπημένος μας ερμηνευτής για τέσσερις νέες συναυλίες στη γενέτειρά του
![](/wagtail-images-serve/WuwjQ7SIItlPjGlLx2GsMP-n474=/105805/fill-450x330/cover_photo_1.jpg)
Είστε έτοιμοι για μια κουβανέζικη νύχτα στο Le Sundeck Robuchon;
Ποιος είπε ότι πρέπει να διασχίσετε τον Ατλαντικό για να ζήσετε την απόλυτη Cuban Night;
![](/wagtail-images-serve/CAfIZyfpw06xtlHYNwbyoZadT5Q=/104894/fill-450x330/b_minthis_music_under_the_stars_kath.jpg)
Μουσική κάτω από τα αστέρια στο Minthis
Η LaimTee Art παρουσιάζει τους καλλιτέχνες της Sony Music για πρώτη φορά στην Κύπρο
![](/wagtail-images-serve/XIHdp3oUcmhG2muFZVVYhew_2LM=/104678/fill-450x330/maxresdefault_BWvVLOm.jpg)
Μουσική παράσταση “Το Κόκκινο Φεγγάρι” από την χορωδία του Δήμου Αραδίππου
Συμμετέχουν η σοπράνο Άντρια Προκοπά, ο τενόρος Χρήστος Τελεβάντος και η Μαρία Ερωτοκρίτου
![](/wagtail-images-serve/gLB8RIYr-RWSXKK6jJdXPWEWUx8=/103987/fill-450x330/FotoJet_Fy0YOof.jpg)
Τα Λύμπια υποδέχονται τους Κοινούς Θνητούς και τον Δημήτρη Μυστακίδη
Μια μίξη μουσικών ειδών και ηχοχρωμάτων
![](/wagtail-images-serve/9BFlK9MX3hzd_LyWVRy0tMPk4iI=/103285/fill-450x330/remos_1k8SYDD.jpg)
![](/wagtail-images-serve/KOv-kYfKrm1lkv63ij2OXGCV6H0=/103169/fill-450x330/people-2591959_1280.jpg)
15 σημαντικές μουσικές στιγμές για το φετινό καλοκαίρι με διεθνούς φήμης και όχι μόνο καλλιτέχνες
Τα 15 summer music live που δεν πρέπει να χάσεις
![](/wagtail-images-serve/kPQa0zSZJkShYbXdfJTudAoH8zo=/103123/fill-450x330/FotoJet_8_QGSSOvH.jpg)
Ο κήπος του Τεχνόπολις 20 θα γεμίσει ξανά με μουσικές
Καλωσορίζοντας έτσι τη θερινή μουσική σεζόν
![](/wagtail-images-serve/XTZjixhtoZUfeyK3MnRFg6vFkC0=/102469/fill-450x330/nava_5CX6yU9.jpg)
Από το Nava Seaside θα περάσουν και φέτος όλα τα μεγάλα ονόματα της ελληνικής μουσικής σκηνής!
Όλα όσα μάθαμε για τον απόλυτο καλοκαιρινό προορισμό
![](/wagtail-images-serve/BgcCAsmwl6p22qt3zV9-lTpoTY0=/101872/fill-450x330/lothis.jpg)
Η πιο feel good αυλή της πόλης, ανοίγει ξανά τις πόρτες της!
Ένα urban cocktail bar, με μία καταπράσινη αυλή
![](/wagtail-images-serve/RcEM-HjM-EQUYOCuQfitDdiCRok=/101195/fill-450x330/kalliris-1-main.jpg)
Ο υπέροχος Θάνος Καλλίρης για μια βραδιά στο Patio Cocktail Bar
Για ένα πάρτι με τραγούδια του χθες και του σήμερα