Δημοσιεύτηκε στις 15 Δεκεμβρίου 2022
Το bar-restaurant της κάβα Uncork αποχαιρετά το εστιατόριο της Λεβέντειου Πινακοθήκης και επιστρέφει στη βάση της με την γνωστή πλέον και εξαιρετική μεσογειακή-ισπανική κουζίνα του. Ο χώρος μέσα είναι αρκετά άνετος, το ίδιο και ο εξωτερικός του ο οποίος είναι στεγασμένος και προστατευμένος με εφαρμοσμένες διαφάνειες και σόμπες που τον διατηρούν ζεστό ακόμα και τις κρύες νύχτες του χειμώνα. Είναι γενικά πολύ cozy μαγαζί που σε κάνει να αισθάνεσαι οικεία, άνετα, προδιαθέτοντάς σε να θες να το κάνεις στέκι σου. Όχι μόνο για την ζεστή, φιλόξενη ρουστίκ αισθητική του αλλά και για τα πεντανόστιμα τάπας του τα οποία δένουν εξαιρετικά με την επιλεγμένη σειρά κρασιών του και των διάφορων άλλων αλκοολούχων ποτών του.
Το φαγητό είναι όπως πάντα υπέροχο, καλομαγειρεμένο, κομψά σερβιρισμένο, πλούσιο σε γεύση και αρώματα. Αρχίσαμε με σαλάτα burrata €14 η οποία ήταν εξαιρετική για την ποιότητα της burrata, τα τραγανά, φρέσκα λαχανικά και το εύγευστο dressing.
Συνεχίσαμε με το φρέσκο και λεμονάτο sea bass ceviche €15, τις τραγανές και ισορροπημένες κροκέτες με ζαμπόν και τυρί manchego €10, και τις χορτοφαγικές και εξίσου τραγανές κροκέτες με κινόα €11 που έδεναν υπέροχα με το πουρέ γλυκοπατάτας και μεσογειακής σάλτσας πράσινου ταχίνι. Το Majorcan κοτόπουλο σουβλάκι €10 ήταν μαλακότατο και σωστά αρωματισμένο, τα μανιτάρια €8 με σκόρδο, τυρί manchego και λάδι τρούφας προκλητικά ενώ το αργεντίνικο φιλέτο rib-eye 250 γρ €28 σε έκανε να παραμιλάς. Μπορείς να το απολαύσεις στην ένταση ψησίματος που επιθυμείς.
Το μενού συμπεριλαμβάνει επίσης και τριών ειδών bao buns για όλα τα γούστα, με χοιρινό €9, γαρίδες €10 και κοτόπουλο €8 όπως επίσης και platters τυριών και αλλαντικών από €17,50-€36. Στο τέλος μας φίλεψαν με ένα επιδόρπιο κοκτέιλ με καφέ και σοκολάτα, το απόλυτο επιστέγασμα για να κλείσει η γαστρονομική μας βραδιά ευχάριστα.
Τώρα τα Χριστούγεννα και όχι μόνο θα βρεις διάφορα πακέτα για δώρα, στολισμένα ανάλογα με το πνεύμα των γιορτών και να δημιουργήσεις τους δικούς σου συνδυασμούς με κρασί, είδη delicatessen και σοκολατάκια σε συνεργασία με την εταιρία Leonidas.
Το Uncork είναι ανοικτό από το πρωί σαν κατάστημα και το απόγευμα σαν μπαράκι. Αποτελεί ένας προορισμός που σίγουρα θα πρέπει να βάλεις άμεσα στο πρόγραμμα σου. Θα σε καταπλήξει!
(22252507) Πάργας 7, Κέντρο Λευκωσίας, κατάστημα Δ, Τρ, Πεμ, Παρ 10.00πμ-19.00, Τετ, Σ 10.00-14.00.
Για το μπαρ Τρ-Σ από τις 17.30-24.00 το οποίο είναι επίσης ανοικτό και για αγορές.
Συντάκτης: Ξένια Τσιαμαντά
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου