Δημοσιεύτηκε στις 12 Οκτωβρίου 2023
Τα επίσημα εγκαίνια της έκθεσης κεραμικών έργων θα γίνουν στο πρόσφατα ανακαινισμένο ξενοδοχείο 5 αστέρων Royal Apollonia στη Λεμεσό, την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου στις 18:30, ενώ η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι και την Κυριακή 15 Οκτωβρίου από τις 16:00 έως τις 21:00. Η δημιουργός Φρόσω Κάππα θα βρίσκεται καθ΄ όλη τη διάρκεια της έκθεσης στο Royal Apollonia, παρουσιάζοντας στους λάτρεις της τέχνης τα έργα της.
Το "Life in Clay" αποτελεί μια ξεχωριστή γιορτή δημιουργικότητας, καθώς τα αριστουργήματα της Φρόσως Κάππα, δίνουν ανάσα ζωής στον πηλό, απεικονίζοντας ζωηρές αποχρώσεις της ζωής και της φύσης οι οποίες αντανακλούν το πάθος και το ταλέντο της καλλιτέχνιδας για την αφήγηση ιστοριών μέσω της τέχνης της.
Η Louis Hotels, με τη φιλοξενία της έκθεσης αναδεικνύει τη βούλησή της να προσφέρει στήριξη σε τοπικούς καλλιτέχνες και δημιουργούς προάγοντας, την αξία της καλλιτεχνικής δημιουργίας και του εμπνευσμένου ταλέντου, με γνώμονα να ενισχυθεί η καλλιέργεια των τεχνών στην Κύπρο.
Ο πηλός παίρνει ζωή την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου στις 18:30 στο Royal Apollonia, στη Λεμεσό, κάτω από τα επιδέξια χέρια και το ταλέντο της Φρόσως Κάππα. Την ίδια στιγμή στο πλαίσιο των εγκαινίων της έκθεσης, θα παραχωρηθεί μια δεξίωση με κοκτέιλ και διάφορα τσιμπήματα, ώστε η περιήγηση ανάμεσα στα εκθέματα για τους λάτρεις της τέχνης, τους επισκέπτες της έκθεσης, αλλά και τους ενοίκους του ξενοδοχείου να εξελίσσεται στην ατμόσφαιρα ζεστής φιλοξενίας πέντε αστέρων που χαρακτηρίζει κάθε ενέργεια του ομίλου Louis Hotels.
Σχετικά με τη δημιουργό της έκθεσης "Life in Clay"
Η Φρόσω Κωνσταντινίδου (Κάπα) γεννήθηκε στη Λεμεσό. Αποφοίτησε από το Λανίτειο Γυμνάσιο και στη συνέχεια σπούδασε μουσική στο Εθνικό Ωδείο Αμμοχώστου. Παράλληλα παρακολούθησε μαθήματα τέχνης στο εργαστήρι του ζωγράφου Ανδρέα Κλεοβούλου, τα οποία σε συνάρτηση με το ταλέντο της στην τέχνη και στη ζωγραφική, αλλά και με τη συμμετοχή της σε διάφορες ομαδικές εκθέσεις στην Κύπρο οδήγησαν σε 5 ατομικές εκθέσεις ζωγραφικής. Είναι μέλος της Ένωσης Εικαστικών Καλλιτεχνών Κύπρου και ασχολείται με την κεραμική τα τελευταία 10 χρόνια. Μαθήτευσε στο εργαστήρι του Βαλεντίνου Χαραλάμπους και έχει δικό της εργαστήρι. Στο ενεργητικό της σημειώνονται 3 ατομικές εκθέσεις κεραμικής και πολλές συμμετοχές σε ομαδικές εκθέσεις.
Σχετικά με τη Louis Hotels
Η Louis Hotels, μέλος του Ομίλου Louis, είναι ένα από τα πρωταγωνιστικά ξενοδοχειακά συγκροτήματα της νοτιοανατολικής Μεσογείου. H Louis Hotels, διαθέτει πάνω από 80 χρόνια εμπειρίας στην ξενοδοχειακή βιομηχανία με 26 ξενοδοχεία και θέρετρα για κάθε τύπο διακοπών στην Κύπρο και τα Ελληνικά νησιά.
-
The Royal Apollonia Beach
13 Οκτωβρίου - 15 Οκτωβρίου 2023
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.
![](/wagtail-images-serve/a8uxa5yqOGzyEVAZPrS98TXBSpY=/103870/fill-450x330/ChAMPIS_-_KYPROS_ME_PEZOYNIA_Linografia_1986_.jpg)
«Η Κύπρος του Χαμπή»: Αναδρομική έκθεση χαρακτικής του Χαμπή Τσαγγάρη
Τα εγκαίνια θα τελέσει ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης