Δημοσιεύτηκε στις 13 Φεβρουαρίου 2024
Ο Οργανισμός Λάρνακα 2030 ενεργοποιεί τις λιγότερο φωτισμένες πλευρές της πόλης και της επαρχίας μέσω μιας σειράς συναυλιών σε «μυστικά σημεία». Το πρότζεκτ θα διαρκέσει έναν χρόνο με τις συναυλίες να γίνονται την τελευταία Παρασκευή κάθε μήνα. Η ιδέα της δράσης προέκυψε μέσα από την ανοιχτή διαδικασία διαβούλευσης του Οργανισμού με την ομάδα εργασίας των μουσικών της Λάρνακας, η οποία κράτησε για αρκετούς μήνες. Η ομάδα εργασίας αποτελείται από τους Παναγιώτη Αγαθοκλέους, Παναγιώτα Κοντοβούρκη, Μιχάλη Κοντοβούρκη, Κωνσταντίνο Λεμέσιο, Αντρέα Ματθαίου και Ονησίφορο Ονησιφόρου.
Στην αρχή κάθε μήνα θα ανακοινώνονται οι συντελεστές και η ευρύτερη περιοχή όπου θα γίνει η συναυλία, με το ακριβές σημείο ωστόσο να παραμένει άγνωστο. Το κοινό θα συμμετέχει κάθε φορά σε ένα παιχνίδι εξερεύνησης, ακολουθώντας τα clues και συναντώντας τους μουσικούς στο «μυστικό σημείο». Η ακριβής τοποθεσία του συναπαντήματος θα γίνεται γνωστή σε όσους θα έχουν δηλώσει συμμετοχή δύο ώρες πριν την έναρξη της συναυλίας μέσω γραπτού μηνύματος. Για αρκετές μέρες, δηλαδή, θα υπάρχει αυτή η συναρπαστική διαδικασία της διάδρασης, της διερεύνησης και εν τέλει της κοινής εμπειρίας μέσα στη μουσική.
Πέρα από την ενεργοποίηση των σημείων ενδιαφέροντος στην πόλη και την επαρχία, το Follow the Music υπηρετεί και έναν άλλο σημαντικό στόχο του Λάρνακα 2030, που είναι ακριβώς η ανάδειξη των νέων μουσικών. Είναι εξαιρετικά σημαντικό να δοθεί βήμα έκφρασης και δημιουργίας σε αυτή τη δυναμική κοινότητα καλλιτεχνών που ζει στην πόλη και την επαρχία της Λάρνακας. Το πρότζεκτ θα μας συστήσει τα νέα μουσικά σχήματα, δίδοντας ορατότητα στη δουλειά τους, βοηθώντας τα να κτίσουν το καθένα το δικό του κοινό. Αξίζει να λεχθεί ότι το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει και κοινές καλλιτεχνικές δράσεις με την ομάδα εργασίας των Τουρκοκυπρίων μουσικών και με την UNFICYP.
Το Follow the Music αρχίσει δυναμικά τον Φεβρουάριο με τους Αναρέν Μπουρέκκ που έκαναν πολύ αισθητή της παρουσία τους στους δρόμους του ρεμπέτικου και του λαϊκού τραγουδιού. Το εν λόγω σχήμα έδωσε εξαρχής με σαφήνεια το καλλιτεχνικό του στίγμα και συγκαταλέγεται ήδη στα πολύ αγαπημένα του κοινού της πόλης και όχι μόνο.
Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024
Ώρα έναρξης: 20:00
Ευρύτερη περιοχή της συναυλίας: Λιβάδια, Λάρνακας
Είσοδος: €10 με ένα ποτό
Στο σχήμα συμμετέχουν οι Μιχάλης Κοντοβούρκης (τζουράς, τραγούδι), Νικόλας Νικολάου (μπουζούκι, τραγούδι), Σκεύη Ανδρέου (κρουστά, τραγούδι) και Παναγιώτης Αγαθοκλέους (κιθάρα, τραγούδι).
Εγγραφή στην εκδήλωση: https://www.eventora.com/en/Events/larnaka2030-follow-the-music
Περισσότερες πληροφορίες: info@larnaka2030.eu
![mousiki .jpg](/media/images/mousiki_.width-800.jpg)
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ZcrwpQEDeu9GRch4Zc2vukP2jLE=/107405/fill-450x330/eleytheria.png)
Η Ελευθερία Ελευθερίου έρχεται να μας ξεσηκώσει στον Πρωταρά
Σε έναν καινούργιο χώρο διασκέδασης
![](/wagtail-images-serve/H0k44U9ATSTsl70_TS0pCmnzWgA=/107404/fill-450x330/kampakakis.png)
Ο Ηλίας Καμπακάκης έρχεται για ένα live στον Πρωταρά
Μια βραδιά γεμάτη μουσική και διασκέδαση
![](/wagtail-images-serve/l5acBM749qA8PdwN1R2eV7ta-vE=/107402/fill-450x330/img_0039.jpg)
Ο Δωδέκατος Πίθηκος γιορτάζει στην Κύπρο τα 20 χρόνια της δισκογραφίας του
Ο καλλιτέχνης της ελληνικής ραπ σκηνής έρχεται στο νησί μας
![](/wagtail-images-serve/dpMeeEuvqPC3Xzq09ZZ9ONCwkzE=/107392/fill-450x330/kelekidou_kelly.jpg)
Μουσική βραδιά με την Κέλλυ Κελεκίδου στην Κύπρο
Μαζί της ο Νικόλας Ντίμας και η Γεωργία Βρανά
Συμφωνική Ορχήστρα Κύπρου-Συμφωνική Ορχήστρα Νέων: Το πρόγραμμα της νέας σεζόν
Εμπνευσμένες σειρές συναυλιών με εμπνευσμένα προγράμματα
![](/wagtail-images-serve/LvSGVdpvnLopOe4jeCndjcEjO-k=/107294/fill-450x330/nega_1_9oJi6WU.png)
Δεκαπενταύγουστος με την Γιώτα Νέγκα
Πάμε σε ένα όμορφο χωριό να ακούσουμε αγαπημένα ελληνικά τραγούδια
![](/wagtail-images-serve/cMDaAux5KvhJihE-5-8p129P6n8=/107143/fill-450x330/FotoJet_46_e0ceT07.jpg)
Η Γλυκερία και ο Κώστας Μακεδόνας τραγουδούν για τα 50 χρόνια εισβολής και κατοχής
Με τη Λαϊκή Ορχήστρα του Μίκη Θεοδωράκη
![](/wagtail-images-serve/ZL_VeLdhpv3_TxCvcge2Cw7AlRA=/107142/fill-450x330/6f1f8194-makropoulos2.jpg)
11 χωριά της Κύπρου φιλοξενούν 17 γνωστούς Έλληνες καλλιτέχνες τον Αύγουστο
Πάμε στα χωριά μας να ακούσουμε γνωστές φωνές και τραγούδια
![](/wagtail-images-serve/SwT5fDxZ8MbKUrNcfutS79TIFbA=/107099/fill-450x330/christos.2e16d0ba.fill-1375x729_1.png)
Ο Χρήστος Μενιδιάτης έρχεται για μια ανεβαστική εμφάνιση
Μια βραδιά με μουσική, τραγούδι, φαγητό και ποτό
![](/wagtail-images-serve/BoDQmBoQWhtTQaMmOSKAVmzpgx0=/107076/fill-450x330/38767189_1843833572368756_8469832656270393344_n_1.jpg)
Ένα Αυγουστιάτικο φεστιβάλ με παραδοσιακή μουσική και χορούς για 22η χρονιά
Μια Κυριακή γεμάτη παράδοση θα ζήσουμε και φέτος
![](/wagtail-images-serve/z9auZj1mECuzq3dIT7kQKrSedL4=/107072/fill-450x330/paradosi_3.4_Easter_dancing.jpg)
Παραδοσιακό γλέντι σε μια όμορφη πλατεία παραθαλάσσιου χωριού
Πάμε να χορέψουμε και να γλεντίσουμε με παραδοσιακή μουσική
![](/wagtail-images-serve/-3N1krTWJsIt7_82zKlUeZq9j9I=/107068/fill-450x330/festivalkonion2023.2e16d0ba.fill-1375x729_ASu.width-1920.png)
Πάμε στην Αργάκα για μια μουσική βραδιά με την Άντρη Καραντώνη και τον Μιχάλη Χατζημιχαήλ
Με φαγητό, ποτό, μουσική και χορό