Δημοσιεύτηκε στις 08 Απριλίου 2024
“Σε Αναζήτηση του Φωτός, της Οµορφιάς και της Αγνότητας” είναι ο τίτλος της νέας σειράς 20 ζωγραφικών έργων και 7 σχεδιών που δηµιουργήθηκαν τις χρονιές 2020 -2024.
Ο Κήπος, Ο Τόπος, Το Παιδί και η Φύση αποτελούν τις ενότητες όπου αλληλοσυµπληρώνουν η µια την άλλη σε µια αρµονική συνύπαρξη των όλων. Το φως δηµιουργεί τον χώρο, µέσα από µια οµαλή τονική διαβάθµιση που αλλάζει ατµοσφαιρικά, καθορίζοντας τα άπειρα όρια της γης, της θάλασσας και του ουρανού. Απαλές αποχρώσεις, µε µεταξένια υφή, χτίζουν αρµονικά το περιβάλλον της σύνθεσης. Η οπτική πραγµατικότητα εκφράζεται µε τη µεταφορά των ιδεών και των οπτικών εµπειριών σε µια εικαστική εικόνα. Μια εικόνα παραστατική που αποκαλύπτει την πολυτιµότητα της ανθρώπινης ύπαρξης, συνήθως στην αγνή της παιδική ηλικία. Οι ανθρώπινες µορφές συγχωνεύονται και συνυπάρχουν στην ηρεµία της φύσης.
![Κρόκος-Χαρτμανιάν-2020-Λάδι-σε-καμβά-67Χ100-εκ.--768x506.jpg.webp](/media/images/Krokos-Chartmanian-2020-Ladi-se-kamva-67Ch100-.width-800.png)
Πως επιτυγχάνεται αυτή η συνύπαρξη; Σε υλικό επίπεδο µέσα από το φως που διαχέεται οριοθετώντας τα επίπεδα και την τρίτη διάσταση στη σύνθεση του έργου. Τις λεπτές, αέρινες και διαφανείς αποχρώσεις που δηµιουργούν το βάθος. Την πιο λεπτοµερή τρισδιάστατη, ζωγραφική επεξεργασία των πρωταγωνιστικών στοιχείων του έργου, µε φωτεινές, χρωµατικές αποχρώσεις που τα φέρνουν σε πρώτο πλάνο.
Σε πνευµατικό επίπεδο το φως εµπνέει την αλήθεια. Η οµορφιά προσδίδει µια ανώτερη ευγένεια στον άνθρωπο και στην κοινωνία. Η αγνότητα σαν αρετή εξυψώνει την ανθρώπινη ύπαρξη και εξαγνίζει τον νου.
Ο Alphonse Mucha (Τσέχος καλλιτέχνης 1860 – 1939) σε ένα εισαγωγικό απόσπασµα µιας από τις διαλέξεις του έγραψε: “Ο στόχος της τέχνης είναι να δοξάσει την οµορφιά. Και τι είναι η οµορφιά; Η οµορφιά είναι η προβολή των ηθικών αρµονιών σε υλικά και φυσικά επίπεδα. Στο ηθικό επίπεδο, η οµορφιά απευθύνεται στην εξέλιξη του πνεύµατος, ενώ στο υλικό επίπεδο απευθύνεται στην τελειοποίηση των αισθήσεων, µέσω των οποίων φτάνει στην ψυχή”.
![Η-στιγμή-2020-23-Λάδι-σε-καμβά-40Χ100-εκ-768x306.jpg.webp](/media/images/I-stigmi-2020-23-Ladi-se-kamva-40Ch100-ek-768x.width-800.png)
Από το 2012, το εικαστικό µου έργο αρχίζει σαν ένα πνευµατικό ταξίδι, εξασκώντας τις ασκήσεις διαλογισµού του Φάλουν Ντάφα, ενός παραδοσιακού κινεζικού τρόπου για την αυτοβελτίωση σώµατος και νου, και την αφοµίωση µε τις συµπαντικές αξίες της Αλήθειας, της Καλοσύνης και της Ανεκτικότητας.
Τα τελευταία χρόνια, η ανθρωπότητα ζει πρωτόγνωρες εµπειρίες, όπου η ανθρώπινη αξιοπρέπεια και ασφάλεια υποτιµούνται. Αυτό καθόρισε τον επαναπροσδιορισµό ενός νέου, πιο απλού και ουσιαστικού τρόπου ζωής για πολλούς ανθρώπους. Δική µου επιλογή, η επιστροφή στη φύση, µέσα από ένα εσωτερικό ταξίδι στον πραγµατικό, αληθινό εαυτό, όπου το φως φωτίζει τις καρδιές και οµορφαίνει τον κόσµο γύρω µας.
![Σπίτι-στη-λιακάδα-2020-23-Λάδι-σε-καμβά-60Χ90-εκ-1024x683.jpg.webp](/media/images/Spiti-sti-liakada-2020-23-Ladi-se-kamva-60Ch90.width-800.png)
Θα ήθελα να ολοκληρώσω µε µια αναφορά ενός φιλοσόφου της Δυναστείας Σονγκ: “Απολαύστε και κατανοήστε το σύµπαν µέσα από τη σιωπηλή παρατήρηση όλων των πραγµάτων κάτω από τον ήλιο”.
CV Μάρλεν Καρλετίδου (Λευκωσία 1961)
ΣΠΟΥΔΕΣ
1985 – Πτυχίο στις Καλές Τέχνες/ ζωγραφική, θεωρητικές και ιστορικές σπουδές στην Ιστορία Τέχνης/Αρχιτεκτονικής και Παιδαγωγική Ψυχολογία, στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας.
ΒΡΑΒΕΙΑ & ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
1994 – Βραβείο στο σχέδιο – 18η Biennale Αλεξάνδρειας, Αίγυπτος.
2012 – Τιµητικό δίπλωµα και χρυσό µετάλλιο – Ολυµπιακοί Καλών Τεχνών 2012 – Barbican Art Centre, Λονδίνο.
Από το 1986 έχει στο ενεργητικό της 20 ατοµικές εκθέσεις σε Κύπρο και Γερµανία και συµµετοχές σε διεθνείς εκθέσεις µε πιο σηµαντικές τις ακόλουθες:
1987 – Α’ BIENNALE Σχολών Καλών Τεχνών Ευρώπης Τουλούζη, Γαλλία. 1993 – Α’ ΒΙΕΝΝΑLE Σαουδαραβικών Εµιράτων, Σάρτζια.
1994 – 18η BIENNALE Αλεξάνδρειας, Αίγυπτος – Βραβείο στο σχέδιο.
1995 – ART PROJECT: The World’s Women on Line. UNITED NATIONS 4ο Παγκόσµιο Συνέδριο Γυναικών, Πεκίνο, Κίνα.
1997 – Θεσσαλονίκη Ευρωπαϊκή Πολιτιστική πρωτεύουσα.
1998 – 2η ∆ιεθνής Έκθεση γυναικών καλλιτεχνών, Άγιος Φραγκίσκος, Η.Π.Α. 1999 – Reflection on the self Agora Gallery, Νέα Υόρκη.
2000 – Global Women Project, White Columns, Μανχάταν, Νέα Υόρκη.
2005 – The Beauty Project, Nέα Ορλεάνη, Η.Π.Α.
2012 – 6th International Artist’s Book Triennial Vilnius, Λιθουανία.
2012 – Ολυµπιακοί Καλών Τεχνών 2012, Λονδίνο, Barbican Art Centre, Ηνωµένο Βασίλειο. 2012 – 5η Διεθνής BIENNALE Τέχνης Πεκίνου, Εθνικό Μουσείο Τέχνης Κίνας. 2016 – AUB 150 years – International Artists, Abu Dhabi, Ηνωµένα Αραβικά Εµιράτα. 2018 – ‘Join the Dots’ – Imago Mundi Luciano Benetton Collection, Τεργέστη, Ιταλία. 2019 – BIENNALE OF CONTEMPORARY ART – MACAM , Λίβανος.
*Έργα της βρίσκονται σε ιδιωτικές συλλογές στην Κύπρο και στο εξωτερικό, στην Κρατική Συλλογή Σύγχρονης Τέχνης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισµού, στην Τράπεζα Κύπρου, στην Κεντρική Τράπεζα, στην Αρχή Τηλεπικοινωνιών Κύπρου και στην Αρχιεπισκοπή.
Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι τις 26 Απριλίου στην γκαλερί Blue Iris (99310893) στην Πάφο
-
Blue Iris Art Gallery
06 Απριλίου - 26 Απριλίου 2024
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.
![](/wagtail-images-serve/a8uxa5yqOGzyEVAZPrS98TXBSpY=/103870/fill-450x330/ChAMPIS_-_KYPROS_ME_PEZOYNIA_Linografia_1986_.jpg)
«Η Κύπρος του Χαμπή»: Αναδρομική έκθεση χαρακτικής του Χαμπή Τσαγγάρη
Τα εγκαίνια θα τελέσει ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης