Δημοσιεύτηκε στις 17 Απριλίου 2024
Το φαγητό είναι απόλαυση... και ακόμη μεγαλύτερη αν είναι καλό και φθηνό! Και καλό κυπριακό φαγητό στο νησί μας φυσικά και υπάρχει και δεν περιορίζεται μόνο στα εστιατόρια και τις ταβέρνες, αλλά επεκτείνεται και σε αθλητικά σωματεία-συλλόγους των οποίων η κουζίνα είναι απόλυτα κυπριακή και γευστική!
Ναι, μπορεί παλαιότερα τα σωματεία να ήταν χώροι αποκλειστικά για άνδρες (τουτέστιν μπάλα, τάβλι και πιλόττα), όμως με την πάροδο των χρόνων εξελίχθηκαν σε χώρους κοινωνικής συνεύρεσης, αναψυχής, διασκέδασης και δραστηριοτήτων... Φυσικά και φαγητού! Απλού, μα ιδιαίτερα προσεγμένου!
Πέντε τέτοιοι χώροι στη Λευκωσία θα σε φιλοξενήσουν στον χώρο τους και θα σου σερβίρουν νόστιμα κρεατικά, καλή σχάρα, όμορφη ατμόσφαιρα σε ένα περιβάλλον χωρίς πολλά πολλά που θα περάσεις φίνα και χαλαρά.
![290739569_594836661996354_8605235203528353167_n.jpg](/media/images/290739569_594836661996354_8605235203528353167_.width-800.jpg)
ΑΕΚ Κυθρέας-Το σουβλάκι του Δημήτρη, Αγλαντζιά
Πρόκειται για ένα μικρό διαμαντάκι στην βιοτεχνική περιοχή της Αγλαντζιάς, πίσω περίπου από το φημισμένο μαγαζί του Πρόσφυγα. Ένα πολύ ήσυχο, φιλόξενο μέρος με τον ευγενέστατο κύριο Δημήτρη να ψήνει καθημερινά νοστιμιές στη σχάρα. Εδώ θα φας πολύ καλό σουβλάκι χοιρινό και κοτόπουλο, σεφταλιά, εξαιρετικές φρέσκες τηγανητές πατάτες-από τις καλύτερες, ίσως, στη Λευκωσία και πολύ καλό χωριάτικο λουκάνικο κρασάτο, χαλλούμι, μπριζόλα, παϊδάκια, πιατέλες κρεατικών και άλλα. Ένα προσφυγικό σωματείο, παρείστικο, με μεγάλη βεράντα και αυλή για τα καλοκαίρι με λογικές τιμές. Ένα σωματείο που πρέπει να πας γιατί θα το ευχαριστηθείς.
(22252951) Καντάρας 6, Αγλαντζιά, Λευκωσία.
![354252663_750577296766589_8856684804321533096_n.jpg](/media/images/354252663_750577296766589_8856684804321533096_.width-800_2VY223j.jpg)
Σύλλογος Αποφοίτων Ανωτέρων Σχολών-Ταβέρνα Ζώδια, Στρόβολος
Ένας παρεΐστικος χώρος στο Στρόβολο που μας έκανε εντύπωση θα μπορούσε να γίνει το νέο σου στέκι για καλή σχάρα με την παρέα σου. Πρόκειται για την Ταβέρνα Ζώδια στην οδό Λαοδικείας στον Στρόβολο ή αλλιώς τον Σύλλογο Αποφοίτων Ανωτέρων Σχολών της κατεχόμενης κοινότητας της Ζώδιας. Οι συγχωριανοί του κατεχόμενου χωριού της Ζώδιας της επαρχίας Λευκωσίας δημιούργησαν αυτό τον σύλλογο και ένα χώρο όπου συναντιούνται. Ταυτόχρονα, όμως, ο χώρος λειτουργεί καθημερινά και ως ταβερνάκι με πλούσιο μεζέ, σουβλάκι, παϊδάκια και όλα τα παρελκόμενά τους με μόλις €15 το άτομο. Επίσης, εδώ θα φας καλό σουβλάκι στην πίτα και σε delivery ή take away. Μετά το Πάσχα, η ταβέρνα θα πυρώνει και τον φούρνο της για νοστιμότατο οφτό με πατάτες που θα γλύφεις και τα δάκτυλά σου. Κάθε Παρασκευή βράδυ το κέφι ανεβαίνει στην Ταβέρνα Ζώδια με ζωντανή μουσική.
(99650735) Λαοδικείας 1, Στρόβολος, Λευκωσία. Δευτέρα-Σάββατο 19:00-23:00.
Αδούλωτη Κερύνεια, Στρόβολος
Ένας σύλλογος που λειτουργεί πάνω από τρεις δεκαετίες στην πρωτεύουσα. Η λέξη που χαρακτηρίζει το σύλλογο είναι η ποιότητα, αφού όλα τα φαγητά που θα βρεις εκεί είναι της ώρας. Δεν υπάρχει τίποτα προψημένο. Στην επόμενη επίσκεψή σου σού συστήνουμε να παραγγείλεις τους μεζέδες που θα βρεις μεταξύ άλλων χοιρινό σουβλάκι, πατάτες φρέσκες, συκώτι κρασάτο, παϊδάκια, μελιτζάνες στα κάρβουνα, κολοκυθάκι με γιαούρτι και σκόρδο κι άλλα φαγητά της ώρας. Μπορείς βέβαια να πάρει από σουβλάκι μέχρι παστουρμά στην πίτα. Ο χώρος διατίθεται και για πάρτι αφού έχει χωρητικότητα 200 άτομα.
(96881637) Άγιος Ιωάννης 7 Στρόβολος, Λευκωσία.
![311230912_397249482600909_6635602831975395439_n.jpg](/media/images/311230912_397249482600909_6635602831975395439_.width-800.jpg)
Στου Ορέστη ΠΑΟΚ Κυθρέας
Tο ταβερνάκι Στου Ορέστη ΠΑΟΚ Κυθρέας είναι τόσο στο προσεγμένο εσωτερικό του αλλά και στην παρεΐστικη αυλή του όπου οι παρέες χαλαρώνουν απλαμβάνοντας κρεατικά στη σχάρα και τίμιους χειροποίητους μεζέδες συνοδεία κρασιού ή παγωμένης μπίρας! Στου Ορέστη λοιπόν θα φας ορεκτικά δικής τους παρασκευής, με φρεσκοζυμωμένο ψωμάκι, παραδοσιακά μαγειρευτά φαγητά, πλούσια γκάμα κρεατομεζέδων, μαγειρεμένα με αγάπη και μεράκι. Όλα φτιαγμένα με φρέσκα, ντόπια προϊόντα, από τον Chef Ορέστη. Ντάκαο, γραβιέρα σαγανάκι, σουβλάκι χοιρινο και κοτόπουλο, σαλιγκάρια, βοδινό συκώτι στη σχάρα, μπριζόλα, παϊδάκια και πολλά ακόμα. Δοκίμασε ωστόσο οπωσδήποτε τα πιο τραγανά τηγανητά κολοκυθάκια (σε χυλό) και μη φύγεις αν δεν φτάσει στο τραπέζι σου το σπιτικό γαλακτομπούρεκο! Στα συν και οι προτάσεις για χορτοφάγους.
(22420500) Σταυρού 111, Στρόβολος, Λευκωσία.
Κυνηγετικός Σύλλογος Φραγκολίνα, Καϊμακλί
Ο Κυνηγετικός Σύλλογος Φραγκολίνα βρίσκεται στο Καϊμακλί και εκεί θα βρεις και του πουλιού το γάλα. Αν επιλέξεις να τον επισκεφτείς, πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις τους μεζέδες του όπου θα βρεις μεταξύ άλλων, ταχίνι, ελιά, γιαούρτι, χαλούμι, μανιτάρι, πατάτες, χόρτα τηγανιτά με αυγά, σουβλάκι χοιρινό, σουβλάκι κοτόπουλο, σιεφταλιές, λουκάνικο, παϊδάκια κι άλλες πολλές νοστιμιές. Σε όσους αρέσει να δοκιμάζουν νέες γεύσεις, μπορούν να παραγγείλουν την σπεσιαλιτέ της Φραγκολίνας, η οποία είναι το μαριναρισμένο με γιαούρτι, σκόρδο και ρίγανη κοτόπουλο. Ο χώρος του συλλόγου είναι μικρός και συμπαθητικός με χωρητικότητα περίπου 50 ατόμων, ενώ υπάρχει ξεχωριστός χώρος για καπνιστές.
(99920057) Ηρακλείου 6, Καϊμακλί, Λευκωσία.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου