Δημοσιεύτηκε στις 08 Μαΐου 2024
Συνέντευξη στον Μιχάλη Χριστοδούλου
Η Τερσεφάνου, ένα σχεδόν άγνωστο χωριό για πολλούς στην επαρχία Λάρνακας βρίσκεται κοντά με τις κοινότητες Δρομολαξιά, Μενεού, Κίτι και Περβόλια. Τα τελευταία χρόνια η κοινότητα σημειώνει μεγάλη οικιστική ανάπτυξη με την δημιουργία σημαντικών έργων εντός κι εκτός Τερσεφάνου. Μία κοινότητα με πολλά ξωκλήσια που υφίσταται από τα μεσαιωνικά χρόνια.
Πριν από μερικά χρόνια, γνωρίσαμε καλύτερα την Τερσεφάνου εξαιτίας ενός σπουδαίου εστιατορίου που ξεκίνησε εκεί την λειτουργία του και συνεχίζει μέχρι σήμερα την εντυπωσιακή του πορεία. Ο λόγος για το Πατρικό που ξεκίνησε δειλά δειλά ως ένα μικρό, δημιουργικό ταβερνάκι για να εξελιχθεί σήμερα σε σύγχρονη κυπριακή γαστρονομική πρόταση στο νησί.
Σήμερα, για πρώτη φορά η Τερσεφάνου διοργανώνει το 1ο Φεστιβάλ Καραόλου και φιλοδοξεί να μας προσφέρει μία ξεχωριστή ημέρα με συνταγές, μαγειρικές επιδείξεις, μουσική και χορό στην καρδιά της κοινότητας.
Ο πρόεδρος Τερσεφάνου κ. Νέστορας Μιχαήλ μίλησε στο Check In Cyprus για το φεστιβάλ και μας προσκαλεί εκεί την Κυριακή 12 Μαΐου για να γευτούμε τόσο συνταγές με σαλιγκάρια όσο και να περάσουμε μία όμορφη μέρα.
Τι σας κάνει περήφανο σήμερα για την Τερσεφάνου κύριε πρόεδρε;
Η Τερσεφάνου είναι το χωριό μου και το έχω στην καρδιά μου. Είναι αναπτυσσόμενο χωριό και βάζουμε συνεχώς στόχους.
Τι πρέπει να γνωρίζει κάποιος για το χωριό σας;
Η Τερσεφάνου καυχιέται για τις πολλές και αρχαίες εκκλησίες της αλλά και για την όμορφη θέα που έχει από πολλά σημεία του χωριού. Είναι γνωστή επίσης για το νερό που ανέβλυζε στην πλαγιά του χωριού όπου σήμερα κτίζεται το παρεκκλήσι του Τιμίου Σταυρού. Τρέχει μέχρι σήμερα στην ωραία Χαβούζα στο κέντρο του χωριού.
Πώς είδατε την κοινότητα σας να αλλάζει σήμερα, τόσο θετικά όσο και αρνητικά; Ποια θα λέγατε πως είναι η σημερινή κατάσταση της κοινότητάς σας;
Η κοινότητα θεωρώ πως αλλάζει θετικά. Συνεχώς ολοκληρώνονται έργα, όπως κατασκευή πάρκων και γηπέδων. Γίνονται συντηρήσεις και δεντροφυτεύσεις. Βρισκόμαστε μια ανάσα πριν την έναρξη της ανάπλασης του παραδοσιακού πυρήνα και της ανακαίνισης των κτιρίων της πρώην Συνεργατικής που θα αναδείξουν την ιστορία, τον πολιτισμό μας και θα αναβαθμίσουν το αισθητικό περιβάλλον της Τερσεφάνου.
Ποιο είναι το όραμα σας για την κοινότητα τα επόμενα χρόνια;
Το όραμα μας είναι να κάνουμε την Τερσεφάνου μια σύγχρονη κοινότητα, βελτιώνοντας την ποιότητα ζωής των κατοίκων μας, ώστε να ζουν σε ένα φιλικό και ανθρώπινο περιβάλλον.
Ποιος είναι ο γαστρονομικός χάρτης της Τερσεφάνου; Ποια προϊόντα ξεχωρίζουν αλλιώς ποια είναι τα τοπικά σας παραδοσιακά προϊόντα;
Τα παραδοσιακά μας προϊόντα είναι κυρίως τα γαλακτοκομικά, γιατί ως χωριό από τα παλιά χρόνια είχαμε πολλούς κτηνοτρόφους. Άρα ξεχωρίζουν το γιαούρτι, τα χαλούμια, ο τραχανάς, η αναρή και ό,τι άλλο φτιάχνεται από αυτά, όπως αναρόπιττα, χαλουμόπιττα κ.α. Η Τερσεφάνου είναι γνωστή και για τους καραόλους.
Γι’ αυτό και το Φεστιβάλ Καραόλου; Ποια είναι η σχέση της κοινότητας με τον καραόλο;
Η Τερσεφάνου από παλιά παρήγαγε πολλούς καραόλους. Πιο παλιά γινόταν χοροεσπερίδα και έτσι αποφασίσαμε να αναβιώσουμε την παράδοση μας με την διοργάνωση πολιτιστικού φεστιβάλ.
Διοργανώνετε φέτος για πρώτη φορά το Φεστιβάλ Καραόλου. Μιλήστε μας γι’ αυτό. Τι θα δούμε εκεί, τι θα βιώσει ο επισκέπτης;
Στον χώρο της εκδήλωσης γνωστοί σεφ θα δημιουργούν συνταγές με καραόλους και οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν διάφορες συνταγές. Θα υπάρχουν περίπτερα πώλησης φαγητού και χειροτεχνιών. Την εκδήλωση θα πλαισιώνει παραδοσιακή μουσική και χορός.
Το Φεστιβάλ Καραόλου θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 11 Μαΐου στον χώρο στάθμευσης στο κέντρο της Τερσεφάνου από τις 15:00 μέχρι τις 20:00.
Σχετικά
Τα 11 φεστιβάλ που θα μας χαρίσει το τελευταίο σαββατοκύριακο του Ιούλη
Απόλαυσε παραδοσιακές γεύσεις και μουσική σε όλη την Κύπρο
Ένα δημοφιλές φεστιβάλ θα γεμίσει ξανά την Αγία Νάπα με παραδοσιακές γεύσεις!
Έρχεται το 5ο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Γεύσεων Αγίας Νάπας τον Αύγουστο
30 σύγχρονα και παραδοσιακά φεστιβάλ που θα μας διασκεδάσουν τον Αυγούστου
Ένας μήνας γεμάτος φεστιβάλ γεύσεων, τέχνης, κινηματογράφου και μουσικής
Μία σπουδαία ερμηνεύτρια στο 33ο Φεστιβάλ Δεκαπενταύγουστου στην όμορφη Λόφου
Ένα τετραήμερο γεμάτο με εκδηλώσεις τον Άυγουστο στο γραφικό χωριό της Λεμεσού
Η Χρύσω Λέφου στο 5ο Γαστρονομικό Φεστιβάλ Αγίου Ιωάννη Πιτσιλιάς
Για ένα ταξίδι στον κόσμο των παραδοσιακών γεύσεων
Το φεστιβάλ Παράδοσης και Αυθεντικών Γεύσεων Γαλάτας επιστρέφει τον Σεπτέμβριο
Δείτε όλες τις καλοκαιρινές εκδηλώσεις της Γαλάτας
Φεστιβάλ Αντάμα: Παραδοσιακό γλέντι με τρία μουσικά σχήματα σε ένα όμορφο κήπο
Mοναδική εμπειρία που θυμίζει ελληνικό γλέντι σε νησί
Ένα φεστιβάλ αφιερωμένο στην ρέγκε μουσική έρχεται τον Σεπτέμβρη στην Κύπρο
Τρεις μέρες με τέσσερις σκηνές γεμάτες μουσική σε ιδιωτική παραλία
MEDFEST Limassol Beer Festival 2024: Αρχίζει σήμερα - Όλα όσα θα ζήσουμε εκεί
Πέντε μέρες με μεγάλους καλλιτέχνες και άφθονη μπίρα
Επιστρέφει τον Νοέμβρη η 3η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου Λεμεσού
H φετινή 3η διοργάνωση θα υποδεχθεί πέραν των 150 συγγραφέων
Όλα όσα θα γίνουν στο 8ο Φεστιβάλ Περιβάλλοντος και οι καλλιτέχνες που θα βρεθούν εκεί
Μια μεγάλη δράση σε ένα υπέροχο εκδρομικό χώρο της Κύπρου
Beonix Festival: Το μεγαλύτερο φεστιβάλ ηλεκτρονικής μουσικής επιστρέφει στην Κύπρο
Τέσσερις σκηνές με πάνω από 50 καλλιτέχνες