Δημοσιεύτηκε στις 08 Μαΐου 2024
Η έκθεση ζωγραφικής της Ανθούλας Σημαδιακού με τίτλο «Περιπλανώμενη» παρουσιάζεται από τις 17 Μαΐου στο οίκημα του Επιμελητηρίου Καλών Τεχνών Κύπρου.
Με μοναδική δημιουργική προσέγγιση, η πολυταξιδεμένη ζωγράφος, εντυπωσιασμένη από αλλιώτικες κουλτούρες και απρόσμενες ανθρώπινες συναντήσεις, εκφράζει στα έργα της τη βαθιά αφοσίωση της στην αποτύπωση της ανθρώπινης ψυχής.
Η έκθεση «Περιπλανώμενη» είναι ένα ταξίδι πλούσιο σε εικόνες, συναισθήματα και αλήθειες. Κάθε χαμόγελο, ματιά και ρυτίδα που χρωματίζει, καταγράφηκε στα περάσματα του Νεπάλ και στις διαδρομές της Αφρικής, περιηγήσεις που χάραξαν μέσα της άπειρες εκδοχές χρωμάτων και εκφράσεων.
Στα έργα της, γεμάτα ένταση και ζωντάνια, η ζωγράφος συνδυάζει τη χρήση διαφορετικών υλικών και μεικτών τεχνικών όπως ακρυλικό, κάρβουνο, μελάνια, gouache, κολάζ και μονοτυπίες. Επικεντρώνεται στη δυναμική χρήση των χρωμάτων, αποβλέποντας στην απόδοση ζωηρότητας και εκρηκτικής έκφρασης, κάποτε με αφαιρετική και άλλοτε με συγκεκριμένη προσέγγιση.
«Στόχος μου δεν είναι να απεικονίσω συγκεκριμένα πρόσωπα ή μορφές αλλά να προσκαλέσω το θεατή να αγκαλιάσει την ομορφιά της διαφορετικότητας και να αισθανθεί τις αλήθειες της ανθρώπινης ψυχής» σημειώνει η ίδια.
Στην πρώτη της έκθεση, η Ανθούλα μεταφέρει τις συναισθηματικές της εντυπώσεις και ερμηνείες και παρουσιάζει την ομορφιά και την πολυπλοκότητα του ανθρώπινου πνεύματος, σε μια έκθεση που αγγίζει την καρδιά, ξυπνάει τις αισθήσεις και αποκαλύπτει το χρώμα της ψυχής της.
![aSIMADIAKOU_ergo1-med.jpg](/media/images/aSIMADIAKOU_ergo1-med.width-800.jpg)
Η Ανθούλα Σημαδιακού
Η Ανθούλα Σημαδιακού κατάγεται από την κατεχόμενη Ζώδια. Πέρασε τα παιδικά της χρόνια στην Πάφο και τώρα ζει στη Λευκωσία. Σπούδασε Διοίκηση Επιχειρήσεων και Χρηματοοικονομικές Υπηρεσίες και εργάστηκε για 25 χρόνια σε τράπεζα. Η αγάπη της για τη ζωγραφική αναπτύχθηκε με την ενθάρρυνση της καθηγήτριας τέχνης στο σχολείο. Η συνάντησή της με τον ζωγράφο και μέντορά της, Νικόλα Παναγή, αναζωπύρωσε τη φλόγα της δημιουργικότητας μέσα της. Εντάχθηκε στη σχολή ζωγραφικής Art Studio του Νικόλα Παναγή, όπου εξερεύνησε τον κόσμο της έκφρασης και των συναισθημάτων μέσα από την τέχνη. Έχει συμμετάσχει σε ομαδικές εκθέσεις ζωγραφικής και φωτογραφίας, και πειραματίζεται διαρκώς με διαφορετικές τεχνικές και υλικά, αναζητώντας αδιαλείπτως νέες μορφές έκφρασης.
Η Ανθούλα αποτυπώνει τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις εμπειρίες της με έναν πολυδιάστατο τρόπο. Αγαπά τη χρήση κυρίως των ακρυλικών μπογιών, αλλά το κάρβουνο έχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά της, αφού, ακουμπώντας τον καμβά με τα μαυρισμένα από το κάρβουνο χέρια της, της επιτρέπει να εναποθέσει την ψυχή της και να δώσει έναν απόκρυφο χαρακτήρα στα έργα της.
Προσθέτει μελάνια, παστέλ, gouache, μεικτές τεχνικές και κολάζ και δημιουργεί έργα γεμάτα ζωντάνια, ένταση και δυναμισμό, που αντικατοπτρίζουν την πολυπλοκότητα των συναισθημάτων της. Τα ζωηρά χρώματα είναι η ψυχή των έργων της ενώ, η έλλειψη περιορισμών σε γραμμές και καλούπια, της επιτρέπει να εκφράσει ελεύθερα τη δημιουργικότητά της. Τα έργα της, κάποτε αφαιρετικά και άλλοτε πιο συγκεκριμένα, με ειλικρίνεια φέρνουν στο φως συναισθήματα ψυχής.
Μικρές και μεγάλες χαρές συνθέτουν το πανέμορφο σύμπαν της, ένα σύμπαν γεμάτο αγάπη, περιπέτεια και ζεστασιά. Η δίψα για εξερεύνηση την οδηγεί σε όμορφες γειτονιές του κόσμου ενώ η φύση, ο ήλιος και η θάλασσα της Κύπρου είναι θησαυρός στη ψυχή της.
Εγκαίνια Παρασκευή 17 Μαΐου, 19:30, .Λευκωσία, οίκημα ΕΚΑΤΕ. Πληρ.99300122. Διάρκεια: μέχρι 25 Μαΐου (καθημερινά 4-8μ.μ. σαββατοκύριακο 10.30π.μ.- 2μ.μ./ 5-8μ.μ.).
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/csRsvRmI7rwe28XTGbmaY5Y4KB4=/104452/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_23ZkPhp.jpg)
Ένας σπανιότατος Πολ Γεωργίου κι ένας αριστουργηματικός Νικηφόρος Λύτρας σε δημοπρασία της CYPRIA στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων μέχρι την 19η Ιουνίου στην Γκαλερί Κ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.