Δημοσιεύτηκε στις 10 Μαΐου 2024
Μία ταβέρνα που μας συστήθηκε πριν από μερικά χρόνια και έκλεψε τις καρδιές μας είναι το αγαπησιάρικο Στενορύμι στον γραφικό πυρήνα της παλιάς Αγλαντζιάς, στην πλατεία Καραολή που μας ταξιδεύει σε άλλες, όμορφες εποχές.
Γι' αυτό αγαπήσαμε και το Στενορύμι όλα αυτά τα χρόνια, για τα όμορφα ταξίδια του που μας μεταφέρει σε άλλες εποχές, με τα φαγητά, τα ποτά και τις μουσικές του. Με τους υπέροχους χαμογελαστούς ανθρώπους του που βρίσκονται εκεί για να μας εξυπηρετήσουν σε κάθε στιγμή.
![20220514_195134.jpg](/media/images/20220514_195134.width-800.jpg)
Το Στενορύμι ανοίγει τις πύλες και την καρδιά του για να δεχθεί τον κόσμο του, αλλάζοντας φορεσιά για κάθε εποχή. Το καλοκαίρι θα το περάσουμε ξανά στην μοναδική εσωτερική αυλή, περιτριγυρισμένη με μια χειμαρώδη ανθοφορία, μια πληθώρα από λαμπιόνια να φωτίζει το κέφι που ξεχειλίζει από κάθε τραπέζι, με το οφτό κλέφτικο να έχει την τιμητική του.
Εκεί διασκεδάζουν παρέες που έρχονται σταθερά και επιστρέφουν για να γευτούν τα μοναδικά πιάτα που ετοιμάζουν τα δυο αδέρφια, Ηρόδοτος και Ανδρέας Αχιλλέως, να ακούσουν ρεμπέτικα και συχνά άλλα είδη μουσικής κατά τη διάρκεια της εβδομάδας.
Το εκπληκτικό σε αυτή την ταβέρνα είναι ότι σε ταξιδεύει πίσω στον χρόνο, σε εποχές όπου βασίλευαν η φιλοξενία και η καλοσύνη, όλο το κέντρο γίνεται μια παρέα. Τώρα που ο καιρός αλλάζει και τα τραπεζάκια βγαίνουν έξω το Στενορύμι είναι μία ιδανική πρόταση για έξοδο εντός πόλης. Θα καθίσεις χαλαρά στην γουστόζικη και ρετρό αυλή του, θα απολαύσεις τις μουσικές, το οφτό να μοσχοβολάει ζεστό και λαχατιστό μαζί με τις πατατούλες του και όλα τα συναφή να φτάνουν στο τραπέζι σου.
![IMG_20230426_171015_327.jpg](/media/images/IMG_20230426_171015_327.width-800.jpg)
Εκεί θα απολαύσεις όλα τα καλούδια και μεζεδάκια από καραόλου, κρασάτα παϊδάκια με τη μυστική συνταγή του παππού και της γιαγιάς μέχρι το μοναδικό πουργούρι, φτιαγμένο με χειροποίητα μακαρονάκια και τον χαλβά με γλυκό καρυδάκι της μαμάς που θα σε γλυκάνουν στο τέλος.
Και με το πρώτο ψυχρό αεράκι, η παρέα μεταφέρεται στον πανέμορφο εσωτερικό χώρο, σαν σε ένα εξοχικό σπιτικό στο χωριό, στην καρδιά της Λευκωσίας. Έξω το γραφικό δρομάκι, σαν ζωγραφιά του ζωγράφου Λαδόματου, το στενορύμι από όπου πήρε το ποιητικό της όνομα η μαγική ταβέρνα που μεταμορφώνεται κάθε εποχή, σε γεμίζει νοσταλγία και με το πρώτο ψύχος ανάβει το τζάκι και τα κέφια.
Το Στενορύμι δεν είναι απλά μία ταβερνούλα αλλά μία παρέα, μία φιλοσοφία των ανθρώπων που το δημιούργησαν μυόντας και εμάς σε αυτή την ιεροτελεστία γαστρονομίας και διασκέδασης. Με ποιοτικά κρεατικά, ζουμερό σουβλάκι, σεφταλιά αλλά και το οφτό που ετοιμάζεται να μπει ξανά στον φούρνο αυτή την εποχή που είναι στα καλύτερά του!
(22876543) Κυριάκου Καραολή 3, Αγλαντζιά, Λευκωσία. Δευτέρα-Σάββατο 18:00-23:00.
Facebook: Το Στενορύμι
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου