Δημοσιεύτηκε στις 24 Μαΐου 2024
Σε ένα μαγευτικό ταξίδι στα βάθη της ανθρώπινης ψυχής προσκαλεί το κοινό ο Φίκος, στη δεύτερη ατομική του έκθεση στην Edit Gallery, στη Λεμεσό, από τις 24 Μαΐου.
Ο πρωτοπόρος Έλληνας εικαστικός, που διακρίνεται για το μοναδικό στυλ ζωγραφικής του το οποίο καθιέρωσε ως «Σύγχρονη Βυζαντινή Ζωγραφική», παρουσιάζει μια συλλογή έργων που συνδυάζουν με μοναδικό τρόπο τη βυζαντινή τέχνη, την αισθητική του γκράφιτι και τον σύγχρονο εξπρεσιονισμό.
Ο καλλιτέχνης εμπνευσμένος από το ομώνυμο τραγούδι του Ρόμπι Γουίλιαμς «Me and My Monkey», εξερευνά τη διαρκή πάλη ανάμεσα στους σύγχρονους κοινωνικούς κανόνες και τα αρχέγονα ένστικτα, επιχειρόντας να εντοπίσει το σημείο όπου ο μοντέρνος άνθρωπος συγκρούεται με αυτό που αποκαλεί «πιθηκάκι», το τμήμα του εγκεφάλου που δεν έχει προσαρμοστεί πλήρως στον σύγχρονο, συχνά αφύσικο τρόπο ζωής.
![Untitled-2-1-1536x1292.jpg](/media/images/Untitled-2-1-1536x1292.width-800.jpg)
Μέσα από μια σειρά εντυπωσιακών έργων τέχνης, παρουσιάζει έναν ζωολογικό κήπο υβριδικών πλασμάτων που προέρχονται από τη φαντασία, τη φύση, και το ζωικό βασίλειο. Κάθε πλάσμα συμβολίζει διαφορετικές πτυχές των έμφυτων επιθυμιών και ενστίκτων μας. Έτσι, με αλληγορικό σχεδόν τρόπο, ο καλλιτέχνης μιλά για την εξέλιξη της συνείδησης, από τις προϊστορικές μας καταβολές μέχρι τη δημιουργία του σύγχρονου πολιτισμού, και μας καλεί να εμβαθύνουμε στην πολυπλοκότητα της ανθρώπινης ύπαρξης.
Ως γέννημα γνήσιου φιλοσοφικού προβληματισμού, η έκθεση θέτει, εν τέλει, ένα κρίσιμο ερώτημα: Πώς διαχειριζόμαστε το «πιθηκάκι» μας και σε ποιο βαθμό μπορούμε να διαχωρίσουμε τον εαυτό μας από αυτό;
Ο Φίκος υποδηλώνει ότι η ειλικρινής απάντηση μπορεί να βρεθεί στον στίχο του τραγουδιού του Ρόμπι Γουίλιαμς «Couldn’t help but notice this Mexican just staring at me. Or was it my monkey? I couldn’t be sure». Αυτή η αβεβαιότητα και η σύγχυση αποτυπώνουν την αδιάκοπη πάλη του ανθρώπου με τα πρωτόγονα ένστικτά του, προσφέροντας μια βαθιά και στοχαστική ματιά στην ανθρώπινη ψυχολογία.
![Jidar-Festival-mural-1536x1106.jpg](/media/images/Jidar-Festival-mural-1536x1106.width-800.jpg)
Ποιος είναι ο Φίκος
Ο Φίκος, γεννημένος στην Αθήνα το 1987, ξεκίνησε το καλλιτεχνικό του ταξίδι στην αυγή της νέας χιλιετίας. Παράλληλα με την ενασχόλησή του με τη τέχνη του graffiti και τις σπουδές στη Βυζαντινή ζωγραφική υπό την καθοδήγηση του διάσημου εικονογράφου Γεωργίου Κορδή, ο Φίκος εξέλιξε την τεχνική του μέσω της συνεργασίας τους, δημιουργώντας τοιχογραφίες σε ορθόδοξες εκκλησίες παγκοσμίως.
Η μετάβαση από τη street art σε μνημειακές τοιχογραφίες έγινε με απόλυτη φυσικότητα, με πιο αναγνωρίσιμη τη δημιουργία του «Γη και Ουρανός» στο Κίεβο της Ουκρανίας—ένα εντυπωσιακό έργο 46 μέτρων που αποτελεί τη μεγαλύτερη Βυζαντινή τοιχογραφία παγκοσμίως και το ψηλότερο ελληνικό έργο από την αρχαιότητα. Αντλώντας έμπνευση από διάφορες καλλιτεχνικές παραδόσεις όπως η αρχαία αιγυπτιακή τέχνη και ο μοντερνισμός, το έργο του Φίκου είναι μια συναρπαστική σύντηξη ποικίλων επιρροών, που εκφράζονται κυρίως μέσω καμβάδων και τοιχογραφιών μεγάλης κλίμακας σε όλο τον κόσμο.
![Untitled-1-3-768x1311.jpg](/media/images/Untitled-1-3-768x1311.width-800.jpg)
Ο Φίκος έχει αφήσει ανεξίτηλο το στίγμα του, συμμετέχοντας σε εκθέσεις και φεστιβάλ διεθνώς. Το μοναδικό του στυλ, το οποίο αποκαλεί «Σύγχρονη Βυζαντινή Ζωγραφική», συνεχίζει να μαγεύει και να εμπνέει το κοινό παγκοσμίως.
Εγκαίνια Παρασκευή 24 Μαΐου, Edit Gallery, Λεμεσός, 18:30. Διάρκεια: μέχρι 22 Ιουνίου (Τρίτη – Παρασκευή 3-7μ.μ., Σάββατο 10π.μ.- 1μ.μ.)
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/csRsvRmI7rwe28XTGbmaY5Y4KB4=/104452/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_23ZkPhp.jpg)
Ένας σπανιότατος Πολ Γεωργίου κι ένας αριστουργηματικός Νικηφόρος Λύτρας σε δημοπρασία της CYPRIA στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων μέχρι την 19η Ιουνίου στην Γκαλερί Κ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.