Δημοσιεύτηκε στις 07 Ιουνίου 2024
Σχετική υπενθύμιση ότι σε συνεργασία με τη Νέα Κίνηση Χορού Κύπρου, το Φεστιβάλ θα φιλοξενήσει ένα εργαστήριο με τη συμμετοχή των διακεκριμένων χορογράφων ELIANA AND BORNA . Εργαστήρι «Θεατρικό Σώμα» “Theatrical Body” Workshop, 17/06/2024, 10:00-13:00 στο Κέντρο Χορού του Δήμου Λεμεσού. Το εργαστήρι θα επικεντρωθεί στις πρακτικές του σωματικού θεάτρου: τη σύνδεση μεταξύ πρόθεσης/συναισθήματος και κίνησης. Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να διερευνήσουν σε βάθος τη δική τους ατομικότητα μέσα από διάφορες ασκήσεις και παιχνίδια αυτοσχεδιασμού. Έχοντας ως στόχο να διευρύνουμε την επιτελεστικότητα και τη δημιουργικότητά μας, θα εφαρμόσουμε δύο προσεγγίσεις εξίσου σημαντικές για τη δημιουργική διαδικασία: τη σωματικότητα που επικαλείται την πρόθεση και την ενσάρκωση συναισθήματος/σκέψης.
Για να το πετύχουμε, θα πειραματιστούμε με διάφορα εργαλεία. Πρωταρχικός στόχος είναι να διερευνήσουμε διαφορετικές σωματικές ιδιότητες και υφές, εξετάζοντας παράλληλα πώς τα δύο μπορούν να συνδυαστούν στην πράξη. Μέσα σε μια εξωστρεφή και παιγνιώδη ατμόσφαιρα, θα αναδιατάξουμε τις κινητικές μας συνήθειες, δίνοντας έμφαση στη λεπτομέρεια και στην αυθεντικότητα της σωματικότητας.
Δήλωση συμμετοχών τηλεφωνικά στο 99881949 (τελευταία ημέρα υποβολής 13/06/2024. Υπάρχει περιορισμένος αριθμός συμμετοχών γι’ αυτό προ κρατήστε τις θέσεις σας άμεσα).
Το έργο της Ελληνικής Συμμετοχής στο φετινό Φεστιβάλ Σύγχρονου Χορού Κύπρου 2024 είναι:
Larsen C (60’)
Χρήστος Παπαδόπουλος
23/06, 20:30 | Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός
Ένα έργο τέχνης εν κινήσει που εμπνέεται από τη βραδύτητα της τήξης των παγετώνων προκειμένου να μιλήσει για τη σφοδρότητα της ζωής.
«Παγετώνας» ή «παγοκρηπίδα». Αυτή είναι η επιστημονική ονομασία του τεράστιου ακινητοποιημένου όγκου νερού Larsen C, ηλικίας 10.000 ετών, που βρίσκεται στην Ανταρκτική. Ο Larsen C, με έκταση διπλάσια της Ουαλίας, κινείται τόσο αργά, ώστε δεν συλλαμβάνεται από τις ανθρώπινες αισθήσεις. Λες και ο παλμός της κίνησής του απορροφάται από τον χώρο και τον χρόνο.
Στην ομώνυμη χορογραφία του Χρήστου Παπαδόπουλου, τα ανθρώπινα σώματα συντονίζονται στον ίδιο αέναο ρυθμό, σε μια ονειρική ακολουθία, όπου προοδευτικά φαντάζουν εξίσου απόκοσμα με το πολικό τοπίο. O Χρήστος Παπαδόπουλος γίνεται ξανά παρατηρητής της κίνησης του ελάχιστου που, στην εσωτερικότητα και στην επανάληψή της, παράγει ζωή. Το Larsen C είναι ένα πάρτι-φόρος τιμής στην αθόρυβη μετάβαση των σωμάτων. Είναι «μια μεταφορά» σχολιάζει ο ίδιος ο χορογράφος, «της ζωής που, ακατανίκητη, προχωρά».
Ο Χρήστος Παπαδόπουλος σπούδασε Χορό και Χορογραφία στο SNDO (School for New Dance Development) του Άμστερνταμ, Θέατρο στη Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου, και Πολιτικές Επιστήμες στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, Αθήνα. Είναι ιδρυτικό μέλος της ομάδας χορού Λέων και Λύκος. Τα πρώτα του έργα, Opus και Elvedon, έτυχαν μεγάλης αποδοχής όταν παρουσιάστηκαν στο Θέατρο Πόρτα στην Ελλάδα. Το Elvedon ήταν η πρώτη επιλογή του Aerowaves 2016, το οποίο αργότερα παρουσιάστηκε στο Παρίσι, το Άμστερνταμ και άλλες ευρωπαϊκές πόλεις. Το Opus επιλέχθηκε από το Aerowaves 2018 και αμέσως μετά ξεκίνησε τη διεθνή του περιοδεία. Η παράσταση Ion (2018), μια παραγωγή της Στέγης Ωνάση και συμπαραγωγή του Théâtre de la Ville, Παρίσι, και του Le Lieu Unique, Νάντη, συνεχίζει να περιοδεύει με επιτυχία. Το Larsen C (2021), μια διεθνής συμπαραγωγή, έχει ήδη παρουσιαστεί σε περισσότερους από 25 χώρους και φεστιβάλ ανά την Ευρώπη. Το 2023, δημιούργησε το έργο Mellowing για τη διάσημη ομάδα χορού Dance On και, αργότερα, το Mycelium για το Μπαλέτο της Όπερας της Λυών και την Biennale de la Danse Lyon. Τα έργα αυτά περιοδεύουν σε όλο τον κόσμο. Αυτόν τον Ιούνιο δημιουργεί ένα σόλο έργο για τον Γεώργιο Κοτσιφάκη - LAC Lugano Arte e Cultura και μετά, τον Σεπτέμβριο του 2024 ένα νέο έργο για το NDT 1. Τον Μάιο του 2025 θα κάνει πρεμιέρα το νέο του έργο με την ομάδα του, στη Στέγη Ωνάση στην Αθήνα.
Σύλληψη & χορογραφία: Χρήστος Παπαδόπουλος
Χορεύουν: Γεώργιος Κοτσιφάκης, Σωτηρία Κουτσοπέτρου, Μαρία Μπρέγιαννη, Τάσος Νίκας, Αλέξανδρος Νούσκας-Βαρελάς, Ιωάννα Παρασκευοπούλου
Μουσική & ηχητική σύνθεση: Γιώργος Πούλιος
Σκηνικά: Κλειώ Μπομπότη
Σχεδιασμός φωτισμού: Ελίζα Αλεξανδροπούλου
Κοστούμια: Άγγελος Μεντής
Δραματουργία: Αλέξανδρος Μιστριώτης
Βοηθός χορογράφου: Μάρθα Πασακοπούλου
Βοηθός σκηνογράφου: Φιλάνθη Μπουγάτσου
Οργάνωση παραγωγής: Ρένα Ανδρεαδάκη, Ζωή Μούσχη
Υπεύθυνος φωτισμού περιοδείας: Αλέξανδρος Μαυρίδης
Τεχνικοί σκηνής και ήχου: Μαριλένα Καλαϊτζαντωνάκη, Αγγελική Βασιλοπούλου Καμπίτση, Στεφανία-Ηλέκτρα Πανταβού
Οργάνωση περιοδείας: Κωνσταντίνα Παπαδοπούλου
Παγκόσμια διανομή: KeyPerformance
Διοργάνωση: Υφυπουργείο Πολιτισμού (Τμήμα Σύγχρονου Πολιτισμού) , Θέατρο Ριάλτο και EU20 CYPRUS
Σε συνεργασία: Δήμο Λεμεσού
Χορηγοί Επικοινωνίας: Ο Φιλελεύθερος, ΡΙΚ
Τεχνική Υποστήριξη: Event Pro
Στηρίζουν: Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας, Νέα Κίνηση Χορού Κύπρου, Εφημερίδα Λεμεσός, Limassol Today, Εταιρεία Τουριστικής Ανάπτυξης Λεμεσού, Russian Wave, Vestnik Kipra, Social et. Al.
Τιμή: €8 (€30 για όλες οι παραστάσεις)
E-ticket: www.rialto.com.cy
Ταμείο: 77 77 77 45 (Δευτέρα – Παρασκευή 10:00 -15:00)
*Ελεύθερη είσοδος για μαθητές, φοιτητές, στρατιώτες, συνταξιούχους και επαγγελματίες χορού.
**Δωρεάν μεταφορά από τη Λευκωσία η ώρα 19:00 προς τη Λεμεσό με επιστροφή (μόνο για έργα που δεν θα παρουσιαστούν στο Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας). Περισσότερες Πληροφορίες στο 99 618225.
-
Θέατρο Ριάλτο
23 Ιουνίου 2024
Σχετικά
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ