Δημοσιεύτηκε στις 05 Νοεμβρίου 2015
Περνώντας απέξω, δεν το παίρνεις χαμπάρι, αφού δείχνει σαν ένα εστιατόριο όπως όλα τ’ άλλα. Ο μυστικός κήπος όμως που κρύβεται στο πίσω μέρος του, σου επιφυλάσσει πολλά! Το Αγλαντζιώτικο μεζεδοπωλείο στήνει τραπέζια και παραδοσιακές καρέκλες στην πίσω αυλή, με φόντο φουντωτές γλάστρες, ψάθινα παραβάν, κι έναν τοίχο αλλοτινών εποχών.
Καθίσαμε σε ένα κεντρικό τραπέζι, από το οποίο είχαμε θέα το φωτισμένο δάσος του πάρκου της Αγλαντζιάς. Το μενού του διαφορετικό από αυτά που αντικρίζουμε συνήθως, μια και υπάρχει μεγάλη επιλογή κρύων και ζεστών ορεκτικών κι επιλογές από “ποικιλίες” στα κυρίως, από τις οποίες μπορείς να δοκιμάσεις τα πάντα σε λογικές ποσότητες. Και όχι δεν πρόκειται να σου αραδιάσει ένα σορό πιατάκια χωρίς ουσία! Εμείς δοκιμάσαμε τη σαλάτα ντάκο (€6), που ήταν φρέσκια και με ευφάνταστο τρόπο παρουσίασης. Με κέρδισε η μελιτζανοσαλάτα (€2), η οποία είχε μικρή δόση γιαουρτιού, η ξινάδα του οποίου συνδυαζόταν άψογα με τη γλυκαδίτσα της μελιτζάνας. Θα προτιμούσα την τυροκαυτερή (€2) πιο έντονη, όμως ο συνδυασμός με τους άπαιχτους κολοκυθοκεφτέδες (€1.50) ήταν θεϊκός. Ως καλύτερο πιάτο του μενού βραβεύεται το σαγανάκι (€12) με τέσσερα τυριά, η γεύση του οποίου κτυπούσε ‘κόκκινο’ με μια σάλτσα βαθιάς νοστιμάδας, κεντημένη με καπνιστή πάπρικα! Ποντάροντας στα ντόπια υλικά με μεσογειακή αύρα δοκίμασε χωρίς φόβο το Κοτόπουλο Μορφιάνα (€12, από τη Μόρφου) το οποίο θα σου χαρίσει γεύσεις διαφορετικές και ασυνήθιστες. Η “Ποικιλία Α’ (€15) ήταν χορταστική, με τα κρεατικά να αναδεικνύουν την ποιότητα της πρώτης ύλης. Ανεπιφύλακτα συστήνεται και το κοτόπουλο σουβλάκι, όπως και το μπιφτέκι που έλιωνε στο στόμα, με το γευστικό λιωμένο λοιπάκι να κάνει τη διαφορά. Πολύ ζεστό περιβάλλον και όμορφη ατμόσφαιρα για να απολαύσεις αυτές τις όμορφες φθινοπωρινές νύκτες της Λευκωσίας. Τι άλλο ‘χορεύει’ όμως ο σεφ Μάμας στο τηγάνι και στη σχάρα’ θα το δεις επιτόπου. Το σέρβις φρέσκο κι έντονο καθόλη τη διάρκεια του δείπνου μας. Πληρώσαμε €20 το άτομο με τσίπουρο, την οποίο θεωρούμε λογικότατη τιμή για την ποικιλία την οποία πληρώσαμε.
(22731111) Λεωφόρος Λάρνακος 145, Λευκωσία. Δ-Κ 12.00-24.00.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου