Δημοσιεύτηκε στις 25 Ιανουαρίου 2013
Σ’ αυτό το bar, στη Λεωφόρο Θεμιστοκλή Δέρβη στη Λευκωσία, το σουβλάκι και οι λοιποί σχαροψημένοι εταίροι του έχουν την τιμητική τους. Το new kid on the block δεν δυσκολεύτηκε διόλου να μαγνητίσει από τις πρώτες κιόλας μέρες της λειτουργίας του, τους φανατικούς λάτρεις των ειδών σχάρας, οι οποίοι συνεχίζουν μέχρι σήμερα να κατακλύζουν ασφυκτικά όλους του τους χώρους, εξωτερικούς και εσωτερικούς. Γι’ αυτό και η πρόταση της παρέας, το βραδάκι μιας Τετάρτης, για γευστική δοκιμή της μεγάλης ποικιλίας εδεσμάτων του νεοαφιχθέντος μαγαζιού, με βρήκε φυσικά κι εμένα -δηλωμένος και του λόγου μου ως ‘σχαροφάγος’- σύμφωνο. Αφήνω, λοιπόν, το αυτοκίνητό μου στον ιδιόκτητο χώρο στάθμευσης, στο πίσω μέρος του μαγαζιού, και βρίσκομαι αμέσως στην καταπράσινη αυλή του εστιατορίου, με αυτή να ’ναι στρωμένη από άκρη σ’ άκρη με λευκόχρωμα τραπέζια -οι σόμπες υγραερίου στο απόγειό τους-, κατειλημμένα τα πλείστα από παρέες. Ευγενέστατη και θερμή η υποδοχή από τα ένστολα γκαρσόνια, τα οποία αφού μας ξενάγησαν στο γουστόζικο, casual, μα συνάμα ζεστό ενδοχώρο, μας οδήγησαν σε ένα από τα τραπεζάκια της γραφικής στοάς που οριοθετεί τη βόρεια πλευρά του μαγαζιού. Όμορφο και υποσχόμενο για umami εμπειρία (5η βασική γεύση) το θέαμα του live cooking, με πρωταγωνιστές τις περίοπτες σχάρες, τους ακούραστους ψήστες και φυσικά όλα τα καλούδια της σχάρας, τα περισσότερα περασμένα σε ‘σμίλες’. Οι επιλογές στο μενού πάμπολλες με συντελεστές τα σπιτικά dips, όπως τζατζίκι, ταχίνι και τυροκαυτερή, αλλά και πληθώρα μικρών τσιμπημάτων-ορεκτικών, όπως το σπιτικό χαλούμι της κυρίας Μάρως βαλμένο σε πιτάκια, τα ορεκτικά σφηνάκια με γύρο κοτόπουλο και φυσικά τα χωριάτικα λουκάνικα. Σαλάτες για καλή όρεξη -χωριάτικη και κρητικός ντάκος τα μεγάλα τους ατού-, καλαμάκια χοιρινό και κοτόπουλο και πανδαισία ελληνικών και κυπριακών πιτών με γέμιση από σεφταλιές, σουβλάκια, γύρο και λαχανικά, είναι όλα όσα μπορείς να επιλέξεις. Για σένα όμως που είσαι λάτρης της μερίδας, βάλε στα υπόψη τα τρυφερά τους μπριζολάκια, το ξεκοκαλισμένο κοτόπουλο και σίγουρα το γεμιστό με τυριά, μπιφτέκι, όλα συνοδευμένα από φρεσκοκομμένες πατάτες, σαλάτα και σος της δικής σου επιλογής. Εγώ πάντως συνηγόρησα υπέρ της πρότασης της καθ’ όλα εξυπηρετικής σερβιτόρας, ξεκινώντας με μεγάλη σε μερίδα ντοματο-μαρουλοσαλάτα, νοτισμένη με ζουμερό, εύγευστο και χωρίς περιττά λίπη γύρο από κοτόπουλο, που τα βρήκε υπέροχα στο στόμα με value for money ερυθρό κρασί σε ποτήρι, από το ανερχόμενο οινοποιείο Μακκάς. Γαργαλούμε ομαδικά την όρεξή μας με κάπως νερουλό ταχίνι και φρέσκα λαχανικά σχάρας (ντοματίνια, πιπεριές, μελιτζάνες, μανιτάρια και κολοκύθια) περασμένα σε ξυλάκι, περνώντας κατευθείαν στα σχαροψημένα λουκάνικα από τον Άγιο Επιφάνιο, που θα τα προτιμούσα σαφώς περισσότερο ψημένα και μαλακά. Σχολιάζουμε με την παρέα το κατάμεστο του χώρου, φαινόμενο ασυνήθιστο για καθημερινή και υποδεχόμαστε την ποικιλία ειδών σχάρας (Mix grill) που με την πρώτη ματιά δικαιολογούσε και με το παραπάνω το motto στο μενού που προειδοποιούσε εμφαντικά ‘για όποιον αντέχει’. Εξαίρετα και τρυφερά τα μαριναρισμένα χοιρινά και από κοτόπουλο σουβλάκια που δεν δυσκόλεψαν καθόλου τους μασητήρες μας, όπως πολύ εύγευστες αποδείχτηκαν και οι σεφταλιές από χοιρινό και κιμά κοτόπουλου που πήγαιναν γάντι με τις ‘ριγανοευλογημένες’ ελληνικές πίτες και το σπιτικό τζατζίκι. Τα σχόλια και πάλι περιττά για το duo ζουμερών γύρων που ολοκλήρωσαν την πανδαισία των ειδών σχάρας μαζί με φρεσκοτηγανισμένες πατάτες. Μια πραγματικά value for money πρόταση στην πρωτεύουσα που θα αγαπηθεί πολύ.
(77777753) Θεμιστοκλή Δέρβη 24Α, Λευκωσία, Δ-Κ 11.30-23.30. Δεκτές όλες οι πιστωτικές κάρτες.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου