Δημοσιεύτηκε στις 22 Ιουλίου 2016
Είναι ένας χώρος που λούζεται από δυνατό φως, μια και περιτριγυρίζεται από μεγάλα τζάμια, ενώ η βεράντα του διαχωρίζεται επίσης με διαπεραστικό γυαλί που αφήνει την παραλιακή εικόνα του λιλιπούτειου κόλπου, όπου βρίσκεται, να συναντά τα βλέμματα του κάθε θαμώνα του.
Το μπαράκι κάτω, το οποίο διαθέτει και κλειστό παιδότοπο, αποχαιρετά την αυστηρή λευκή του απόχρωση, και αποκτά πιο ανοικτόχρωμους ξύλινους χρωματισμούς. Η παραλία είναι οργανωμένη με ομπρέλες και κρεβατάκια, και από ό,τι μάθαμε μπορείς να κάνεις προκράτηση, αν όχι για κρεβατάκια, σίγουρα για γκαζέπο.
Το μενού διαθέτει ορεκτικά, σαλάτες, σούπες, ζυμαρικά και ριζότο, κρεατικά και ψαρικά. Παρόλο που το service ήθελε ακόμα περισσότερο συντονισμό, εντούτοις ήρθαν πρώτα, για καλωσόρισμα from the house, τα ψωμάκια μας με νόστιμη, καπνιστή μελιτζανοσαλάτα.
Παραγγείλαμε για αρχή την goat cheese salad με φράουλες και ζεστό κατσικίσιο τυρί πάνω σε brioche. Η σάλτσα ήταν δελεαστικότατη, ενώ το ψιλοκομμένο κοκκινογούλι πρόσθετε όχι μόνο εντυπωσιακό χρώμα αλλά και γεύση στο πιάτο.
Η πάστα-sedanini με τέσσερα τυριά (€11) ήταν ανάλαφρη, χορταστική και καθόλου βαριά, ενώ τα μαύρα taglioline (€15) με γαρίδες, λιωμένο κάβουρα και σάλτσα ντομάτας το ίδιο απολαυστικά και σπιρτόζικα. Τις εντυπώσεις έκλεψε και το στήθος κοτόπουλου fajita style (€13), το οποίο έλιωνε στο στόμα από τρυφεράδα. Ήρθε γαρνιρισμένο με ψητά λαχανικά και σάλτσα τυριού, ενώ δίπλα του το συνόδευαν ένα καλοκτυπημένο sour cream, ένα λεμονάτο guacamole και μια δροσερή σάλτσα ντομάτας.
Το γλυκό μας στο τέλος, ένα εντυπωσιακό προφιτερόλ (€6) με τραγανή βάση μπισκότου και βελούδινη κρέμα anglaise, αποκτούσε ένταση από τη ζεστή σάλτσα ποιοτικής σοκολάτας και τις φρέσκες φράουλες. Θέλω να ξαναπάω στο The Lighthouse Surf and Turf για να απολαύσω και το καλό φαγητό του, το ναργιλέ του που είδα να καπνίζουν στα διπλανά τραπέζια, αλλά και τις ανέσεις της οργανωμένης παραλίας του.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου