Δημοσιεύτηκε στις 22 Μαΐου 2017
H εκδήλωση διεξήχθη την περασμένη Παρασκευή 19 Μαΐου σε δύο παραστάσεις και όσοι παρευρέθηκαν είχαν την ευκαιρία να ζήσουν από κοντά μια μοναδική μουσικοθεατρική εμπειρία, στην οποία η εικαστική εκφραστικότητα και η ηχητική δημιουργία συνάντησαν τον πλούτο της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.
Μέσα από τις συνθέσεις του νέου Κύπριου δημιουργού Ανδρέα Παπαπέτρου και τη ζωντανή ερμηνεία δέκα μουσικών, που εμπλούτιζαν την παράσταση με τις υπέροχες μελωδίες τους, οι επισκέπτες ταξίδεψαν ηχητικά στην ιστορία και μυθολογία της Κύπρου, σε μια άκρως ενδιαφέρουσα περιδιάβαση που ξεκίνησε από το προαύλιο και συνέχισε στα εκθέματα και τους χώρους του Πολιτιστικού, συμπεριλαμβανομένης και της έκθεσης «Room to Contemplate», η οποία φιλοξενεί τα σημαντικότερα έργα της ιδιωτικής συλλογής του Πολιτιστικού.
Ο επιμελητής και συνθέτης της παράστασης αναφέρει χαρακτηριστικά: «Δεν είναι ο ήχος το πρώτο πράγμα που γεννιέται στο μυαλό όταν φανταστούμε τους χώρους ενός μουσείου ή μιας γκαλερί – χώρους που έχουν φτιαχτεί για να πλαισιώνουν κατ’ εξοχήν οπτικές εμπειρίες και άψυχα αντικείμενα. Κι όμως διαβάζοντας ονόματα λησμονημένων βασιλιάδων, περιγραφές αρχαίων νομισμάτων, λεζάντες έργων τέχνης και στίχους από ένα ποίημα του Σεφέρη δημιουργούμε ένα πρώτο ψέλλισμα. Έτσι ο ήχος γίνεται το όχημα μέσω του οποίου εξερευνούμε τις γωνιές και εσοχές ενός κτιρίου που αλλιώς θα προσπερνούσαμε».
Από την ίδρυσή του, το Πολιτιστικό Ίδρυμα της Τράπεζας Κύπρου έθεσε ως στόχο του την προώθηση της έρευνας, της μελέτης και προαγωγής του κυπριακού πολιτισμού. Τέτοιου είδους εκδηλώσεις το αποδεικνύουν αυτό, αφού μέσω του «Τhe Sounding Museum», φάνηκε για πρώτη φορά ότι τόσο η ιστορία όσο και ο πολιτισμός μας μπορούν να σκιαγραφηθούν μέσα από τον ρυθμό και τη μελωδία.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/k__NYwEOSySM5abAu7-lKVh0OVo=/107394/fill-450x330/skopeytirio.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/9RqfwhFRXmdEPhgiZD9R3Mju-3s=/107328/fill-450x330/452109969_2252553158439146_7319419483406853204_n.jpg)
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/tGf_vltkYEAOXZRlBf3_OxjiIIM=/107290/fill-450x330/pexels-cottonbro-6896179.jpg)
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/417vsAnEChpze4V18NfVCoCPpYE=/107159/fill-450x330/i-kivotos-tou-noe-1024x539.webp)
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
![](/wagtail-images-serve/c0IrrJQ3R63pYE1X0PEvG9kAZoU=/107105/fill-450x330/449445465_884520273718789_3390627645437595838_n.jpg)
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
![](/wagtail-images-serve/chcSgeBeZh1W5QvXkGIKaQ5RPCs=/106779/fill-450x330/ThEATRO.png)
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
![](/wagtail-images-serve/Z977VS--JGegVCOQJhPw0vNV3xk=/106653/fill-450x330/seferlis_Yx42ClA.png)
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
![](/wagtail-images-serve/4iTeI8wxieeRDub2zG1Ak_CM91o=/106614/fill-450x330/ThOK-FoinissesPaylos_Vryonidis-1764.jpg)
![](/wagtail-images-serve/JCUl6fP542h_NXcLYrkDbA7ZZfM=/106540/fill-450x330/satiriko.png)
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
![](/wagtail-images-serve/zktpBdbD_uHrubhBVDhJqOEBivw=/105803/fill-450x330/peter-pan_981_14348517_type14006.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
![](/wagtail-images-serve/7S4fcGp8YIbkkZB403vatNYjUn0=/106184/fill-450x330/agamoi_thytai___3_.jpg)
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας