Δημοσιεύτηκε στις 26 Σεπτεμβρίου 2019
Τα Coffee Berry τα οποία αντιπροσωπεύει στην κυπριακή αγορά ο Όμιλος Ζορπάς στηρίζουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την πρωτοβουλία του Παγκύπριου Συνδέσμου Καρκινοπαθών και Φίλων «Καφές με Αγάπη». Στο πλαίσιο ενίσχυσης του Συνδέσμου και του θεσμού, τα Coffee Berry με το μήνυμα «η αγάπη ξεκινάει από ένα ποτήρι καφέ» επέλεξαν να γιορτάσουν την Παγκόσμια Ημέρα Καφέ προσφέροντας 0,10€ από κάθε ρόφημα καφέ την Τρίτη 1 και την Τετάρτη 2 Οκτωβρίου στον ΠΑΣΥΚΑΦ.
Σε συνέντευξη Τύπου που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, εκπρόσωποι του Ομίλου Ζορπάς και του ΠΑΣΥΚΑΦ αναφέρθηκαν στη μεταξύ τους συνεργασία, η οποία εγκαινιάστηκε πέρσι με στόχο τη στήριξη των υπηρεσιών και προγραμμάτων που προσφέρει ο ΠΑΣΥΚΑΦ.
Μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου, η κ. Σοφία Τσενέ, Group Marketing Manager του Ομίλου Ζορπάς, αναφέρθηκε στην διαχρονική και έμπρακτη κοινωνική ευαισθησία του Ομίλου με έμφαση στις δραστηριότητες του ΠΑΣΥΚΑΦ, σημειώνοντας ότι «αξιοποιούμε την Παγκόσμια Ημέρα Καφέ, η οποία αποτελεί σημείο αναφοράς για τους λάτρεις του πιο αγαπητού ροφήματος σε όλο τον κόσμο, για να μεταφέρουμε ταυτόχρονα τα μηνύματα αγάπης και στήριξης προς τους συνανθρώπους μας που αγωνίζονται και μας χρειάζονται δίπλα τους».
Εκ μέρους του ΠΑΣΥΚΑΦ, η κ. Σόφη Χριστοφόρου, Αναπληρώτρια Εκτελεστική Διευθύντρια του Συνδέσμου, ευχαρίστησε τα Coffee Berry και τον Όμιλο Ζορπάς για τη στήριξη που παρέχουν στον Σύνδεσμο και τόνισε πως «Η συμπαράσταση από κοινωνικά ευαισθητοποιημένους οργανισμούς, αποτελεί για εμάς την κινητήριο δύναμη που βοηθά να συνεχίζουμε το έργο μας αλλά και που επιτρέπει να θέτουμε νέους στόχους και να επεκτείνουμε τις προσφερόμενες υπηρεσίες μας.»
O ΠΑΣΥΚΑΦ διοργανώνει από το 2011 τον θεσμό «Καφές με Αγάπη», με τη συνεργασία διαφόρων κοινωνικών συνόλων, που αναλαμβάνουν να διοργανώσουν συνάξεις για καφέ, προκειμένου να συγκεντρωθούν εισφορές υπέρ του έργου του Συνδέσμου. Φίλοι, οικογένειες, σχολεία, εκπαιδευτικά ιδρύματα, εταιρείες, οργανισμοί, κοινότητες και άλλοι οργανωμένοι φορείς ή άτομα που επιθυμούν να στηρίξουν τις υπηρεσίες και τα προγράμματα που προσφέρει ο ΠΑΣΥΚΑΦ δωρεάν στους ασθενείς και τις οικογένειές τους σε όλη την Κύπρο, μπορούν επικοινωνήσουν με το 77771986 ώστε να διοργανώσουν τον δικό τους «Καφέ με αγάπη», κατά τη διάρκεια του οποίου ο ΠΑΣΥΚΑΦ ενημερώνει τους προσκεκλημένους για τις υπηρεσίες που μπορεί να παρέχει σε καρκινοπαθείς και στο στενό τους περιβάλλον. Από την πλευρά τους, τα Coffee Berry προσφέρουν δωρεάν τον καφέ στους καλεσμένους.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου