Δημοσιεύτηκε στις 02 Δεκεμβρίου 2019
Ξεκινώντας με έναν αμπελώνα 100 στρεμμάτων, καλλιεργεί σήμερα περισσότερα από 2.300 στρέμματα ιδιόκτητων αμπελώνων, με ευγενείς ελληνικές και διεθνείς ποικιλίες, διατηρώντας χαμηλές αποδόσεις, ώστε να εξασφαλίζει την καλύτερη δυνατή
ποιότητα σταφυλιού.
Το οινοποιείο, με στεγασμένους χώρους 15.000 τ.μ., διαθέτει εξαιρετικά σύγχρονο εξοπλισμό οινοποίησης, χώρους για την υποδοχή και τη φιλοξενία επισκεπτών, καθώς και τον απαραίτητο εξοπλισμό για την πραγματοποίηση συνεδρίων και άλλων
εκδηλώσεων.
Βραβευμένα προϊόντα
Τα προϊόντα του, με περισσότερα από 700 βραβεία σε διεθνείς διαγωνισμούς, αποτελούν τρεις οικογένειες κρασιών. Η οικογένεια Αμέθυστος, η οικογένεια Chateau Julia και η οικογένεια Domaine Costa Lazaridi. Δεν είναι μόνο τα νούμερα και τα μεγέθη
που εντυπωσιάζουν στο Κτήμα Κώστα Λαζαρίδη στη Δράμα, όπως η έκταση των ιδιωτικών αμπελώνων που ξεπερνά τα 1.800 στρέμματα, οι εγκαταστάσεις του υπερσύγχρονου οινοποιείου που αγγίζει τα 13.000 τ.μ., οι 800.000 φιάλες παραγόμενου οίνου, οι εντυπωσιακές υπόγειες κάβες με τα 600 γαλλικά δρύινα βαρέλια παλαίωσης ή ο αριθμός των 700 και πλέον βραβείων και διακρίσεων -μεταξύ των οποίων πολλά χρυσά μετάλλια- που έχουν κατακτήσει τα κρασιά του.
Ιστορία χρόνων
Το πιο εντυπωσιακό είναι η ιστορία του Κώστα Λαζαρίδη, του ανθρώπου που τελικά άλλαξε ριζικά το σκηνικό του αμπελουργικού τοπίου στη Δράμα και δημιούργησε τον δραμινό αμπελώνα. Ο Κώστας Λαζαρίδης δημιουργεί το ομώνυμο κτήμα με τον διακριτικό τίτλο Chateau Julia στην Αδριανή Δράμας και ξεκινά τη δική του σελίδα στην ελληνική οινοποιητική παράδοση. Τα γενναιόδωρα χώματα της Δράμας και το ιδανικό μικροκλίμα της περιοχής, αλλά και ο σεβασμός στις βασικές αρχές της αμπελουργίας, διατηρώντας χαμηλές αποδόσεις ανά στρέμμα, γεννούν την εκλεκτή πρώτη ύλη των ποικιλιών που βγάζουν τον καλύτερο εαυτό τους. Τα πρώτα κρασιά του Κώστα Λαζαρίδη -Αμέθυστος και Chateau Julia- εντυπωσιάζουν την ελληνική αγορά και κερδίζουν τις ξένες.
Κτήμα Κώστα Λαζαρίδη
Το Κτήμα Κώστα Λαζαρίδη ιδρύθηκε στην Αδριανή Δράμας το 1992. Αποτελεί εξέλιξη μιας οικογενειακής οινοποιίας, που ξεκίνησε να παράγει μικρές ποσότητες κρασιού, περίπου στις αρχές της δεκαετίας του 1990. Το οινοποιείο σήμερα έχει να επιδείξει ό,τι πιο σύγχρονο υπάρχει σε μηχανολογικό εξοπλισμό: πλήρες χημείο-εργαστήρια, μηχανισμό παρακολούθησης της ιχνηλασιμότητας των προϊόντων μέχρι και το αμπελοτόπι, πνευματικά πιεστήρια, ανοξείδωτες δεξαμενές οινοποίησης και αποθήκευσης με ηλεκτρονικό σύστημα ελεγχόμενων θερμοκρασιών, αυτόματες εμφιαλωτικές μηχανές και τους απαραίτητους υπόγειους κλιματιζόμενους χώρους (κάβες). Οι εγκαταστάσεις του Κτήματος περιλαμβάνουν και ένα αποστακτήριο με το πιο σύγχρονο ίσως συγκρότημα αμβύκων στην Ελλάδα, όπου παρασκευάζονται τα προϊόντα Τσίπουρο Ηδωνικό, Τσίπουρο Ηδωνικό με γλυκάνισο και Ούζο Ηδωνικό. Σήμερα από το Κτήμα Κώστα Λαζαρίδη παράγονται πέντε οικογένειες κρασιών, Amethystos, Chateau Julia, Domaine Costa Lazaridi, Οινωδία και Οινότρια Γη.
Μέλλον
Η επόμενη γενιά της οικογένειας Λαζαρίδη έχει μπει πλέον δυναμικά στη διαχείριση της εταιρείας. Ο Γεράσιμος και ο Γιώργος, οι δίδυμοι γιοι του Κώστα και της Ιουλίας Λαζαρίδη, μεγαλωμένοι κυριολεκτικά μέσα στο αμπέλι και το οινοποιείο, αποτελούν
την ασφαλέστερη εγγύηση για τη συνέχιση της επιτυχημένης πορείας του Κτήματος και στο μέλλον.
Τα κρασιά που πρέπει να δοκιμάσεις!
Τρεις βασικές «οικογένειες» κρασιών και μία ακόμα που προορίζεται αποκλειστικά για το εξωτερικό, καλύπτουν κάθε γευστική προτίμηση και κάθε στιγμή.
AMETHYSTOS, CHATEAU JULIA και DOMAINE COSTA LAZARIDI.
INFO:
DISTRIBUTION BY:
LaikoCosmos Trading
www.laikocosmos.com
Τηλ.: 22717300, Φαξ: 22715720
Λεωφόρος Λεμεσού 209, Βιομηχανική Περιοχή Δαλίου, 2540, Δάλι
Τ.Θ.: 21819, 1513 Λευκωσία, Κύπρος
Website: www.domaine-lazaridi.gr
e-mail: info@laikocosmos.com
Σχετικά
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου