Δημοσιεύτηκε στις 22 Σεπτεμβρίου 2020
Το επιτυχημένο concept που παντρεύει με τον πιο νόστιμο τρόπο την ιταλική γαστρονομία με τη street food κουλτούρα κι έχει καταφέρει -σε πολύ σύντομο διάστημα- να «τρελάνει» τη Λευκωσία με τις μοναδικές του γεύσεις... μετρά ήδη δύο νόστιμα καταστήματα και πολλές λαχταριστές συνταγές!
Ο λόγος για το Pasta Strada, ένα concept που κατάφερε να ξεχωρίσει και εδραιωθεί στην πρωτεύουσα, μετρώντας ήδη δύο καταστήματα, ένα στην περιοχή Αγλαντζιάς και ένα στην Έγκωμη... και που απευθύνεται στους λάτρεις της μακαρονάδας, και όχι μόνο. Ένα concept που καταφέρνει να παντρεύει με τον πιο νόστιμο τρόπο την ιταλική γαστρονομία με τη street food κουλτούρα.
Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Pasta Strada
Εδώ θα απολαύσεις συγκλονιστικές μακαρονάδες, φταγμένες με μεγάλη ποικιλία ζυμαρικών, χειροποίητες σάλτσες, και μοναδικές συνταγές που θα σε “ταξιδέψουν” γευστικά στις τρατορίες της Ιταλίας.
Πιο συγκεκριμένα στο μενού του θα βρεις διάφορες επιλογές που μπορούν να ανταποκριθούν ιδανικά στην ανάγκη σου για κάθε στιγμή της ημέρας, σαν μία γρήγορη, ποιοτική και χορταστική λύση στο “πι και φι”.
Ενώ πέρα από νόστιμες μακαρονάδες με διάφορες συνταγές και σάλτσες, θα βρεις και θα απολαύσεις φρέσκες σαλάτες και διάφορα άλλα φαγητά με έμπνευση από Ιταλία, καθώς επίσης και γλυκά.
Αυτό λοιπόν είναι το concept που ήρθε να «τρελάνει» με τις γεύσεις του όλη την Λευκωσία, καθώς κατάφερε να «δέσει» τη ζεστασιά και την οικειότητα σου comfort food με την ανάγκη του σύγχρονου καταναλωτή για ένα γρήγορο αλλά πάντα ποιοτικό γεύμα... Μότο τους, το “Life is a combination of magic and pasta”...
Η αγάπη για τα μακαρόνια δεν έχει τέλος!
Η απλότητα, εξάλλου, είναι η μεγαλύτερη πολυτέλεια, κάτι που η ιταλική κουζίνα ξέρει πολύ καλά. Και την ίδια φιλοσοφία συμμερίζεται και το Pasta Strada με τις αχνιστές, σούπερ γευσάτες μακαρονάδες, τις χειροποίητες σάλτσες, τη μεγάλη ποικιλία ζυμαρικών και τις μοναδικές συνταγές που μας “ταξιδεύουν” γευστικά στην Ιταλία.
Στο Pasta Strada η αγάπη για την ιταλική κουζίνα και τη μακαρονάδα δεν πρόκειται να σβήσει ποτέ! Τα μακαρόνια δεν τα βαριόμαστε ποτέ και αποτελούν πάντα μια από τις πρώτες επιλογές φαγητού.
Εσύ έχεις δοκιμάσει τις μοναδικές επιλογές από Pasta Strada; Αν όχι, όλοι οι δρόμοι... σε οδηγούν σήμερα σε ένα από τα δύο καταστήματα Pasta Strada, για συγκλονιστικές μακαρονάδες.
Αγλαντζιά
Λεωφόρος Λάρνακος 109, Αγλαντζιά.
Έγκωμη
Αριστείδου 34, Άγιος Δομέτιος.
Tηλέφωνο: 77773031
Facebook: Pasta Strada
Ιnstagram: Pasta_Strada
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου