Δημοσιεύτηκε στις 24 Νοεμβρίου 2021
Το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας, έπειτα από 30 ημέρες γιορτής, ένα ζωντάνεμα του κέντρου της πόλης, με 22 παραγωγές, 28 παραστάσεις, δεκάδες καλλιτέχνες και πλήθος κόσμου να απολαμβάνει τις δράσεις του, ρίχνει αυλαία, ανανεώνοντας το ραντεβού του για την επόμενη χρονιά.
Η λήξη της φετινής διοργάνωσης θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 30 Νοεμβρίου και είναι αφιερωμένη στον παγκοσμίου φήμης Έλληνα μουσικοσυνθέτη που «έφυγε» πρόσφατα από τη ζωή, Μίκη Θεοδωράκη.
Αποτίοντας τον ελάχιστο φόρο τιμής, το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας θα φιλοξενήσει μία νύχτα μαγική, με την Λαϊκή Ορχήστρα «Μίκης Θεοδωράκης», με τον Δημήτρη Μπάση και την Σαββέρια Μαργιολά, να τραγουδούν την μελοποιημένη ποίηση από τον αιώνιο Έλληνα συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη.
Μετονομασία της οδού Μουσείου σε Μίκης Θεοδωράκης
Λίγο πριν από την έναρξη της συναυλίας, στις 19:30, ο Δήμος Λευκωσίας παρουσία του Δήμαρχου της πόλης κ. Κωνσταντίνου Γιωρκάτζη θα πραγματοποιήσουν σεμνή τελετή στον προαύλιο χώρο του Δημοτικού Θεάτρου Λευκωσίας, όπου η σημερινή οδός Μουσείου που βρίσκεται μπροστά από το θέατρο, μετονομαστεί, έπειτα από απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου σε οδό Μίκη Θεοδωράκη ως ύστατος φόρος τιμής στον κορυφαίο Έλληνα μουσικοσυνθέτη.
Ο ίδιος ο Μίκης Θεοδωράκης είχε επανειλημμένα δηλώσει την μεγάλη του αγάπη για την Κύπρο την οποία απέδειξε εμπράκτως καθόλη τη διάρκεια της ζωής του.
Η συγκεκριμένη συναυλία έρχεται να μας επισημαίνει το πως ο Μίκης Θεοδωράκης με τη μουσική του επιδίωκε πάντα να υπηρετεί τον ποιητικό λόγο, γι’ αυτό και μελοποίησε Ρίτσο, Σεφέρη, Ελύτη, Αναγνωστάκη, Καρυωτάκη, Γκάτσο, Καβάφη, Σολωμό, Σικελιανό και τόσους άλλους. Εξίσου αλήθεια είναι ότι και η ποίηση «υπηρετεί» τη μουσική του. Υπάρχουν ποιητικά έργα που δεν μπορούμε πια να τα διαβάσουμε δίχως να αναδυθεί αβίαστα εντός μας και να κυλήσει γρήγορα από το νου στα χείλη η μουσική του Μίκη Θεοδωράκη έτσι που αυτός ο τόπος συνάντησης να γίνεται θεμέλιος λίθος της συλλογικής μας μνήμης και αυτογνωσίας.
Η Λαϊκή Ορχήστρα «Μίκης Θεοδωράκης» ιδρύθηκε πριν από 24 χρόνια από μουσικούς-συνεργάτες του Μίκη Θεοδωράκη, γνώστες του έργου του. Σήμερα απαρτίζεται από 10 καταξιωμένους μουσικούς, με τον Θανάση Βασιλά στη μουσική επιμέλεια και την Μαργαρίτα Θεοδωράκη στην καλλιτεχνική διεύθυνση.
Θανάσης Βασιλάς (μπουζούκι, κορυφαίος)
Γιάννης Ματσούκας (μπουζούκι)
Δημήτρης Ανδρεάδης (πιάνο)
Ξενοφών Συμβουλίδης (πνευστά)
Νίκος Γκιόλιας (κιθάρα)
Αρτέμης Σαμαράς (βιόλα)
Λευτέρης Γρίβας (ακορντεόν)
Θεόδωρος Κουέλης (μπάσο)
Νίκος Σκομόπουλος (ντραμς)
Στέφανος Θεοδωράκης – Παπαγγελίδης (κρουστά)
Μιχάλης Αλεξάκης, Σάκης Καρασαρίνης (ηχοληψία)
Διοργανωτές: Δήμος Λευκωσίας, Nicosia For Art
Χρυσός Χορηγός Φεστιβάλ: Υφυπουργείο Τουρισμού,
Αργυρός Χορηγός: ΟΠΑΠ Κύπρου
Χάλκινος Χορηγός: ECOMMBX
Υποστηρικτές: Δήμος Αγίας Νάπας, Ινστιτούτο Διαβαλκανικής Συνεργασίας «Ρήγας Βελεστινλής», Mayopoula Dine & Wine, Map Hotel, Nissi Beach Resort, Travelhouse, Vassos Psarolimano
Πληροφορίες:
Τρίτη 30 Νοεμβρίου, Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας, 20:30
Εισιτήρια: Δίκτυο καταστημάτων Stephanis (παγκύπρια), www.soldoutticketbox.com & ταμείο θεάτρου (Δευτέρα – Παρασκευή, 11:00-14:00).
Τηλέφωνο: 22797979.
-
Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας
30 Νοεμβρίου 2021
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ZcrwpQEDeu9GRch4Zc2vukP2jLE=/107405/fill-450x330/eleytheria.png)
Η Ελευθερία Ελευθερίου έρχεται να μας ξεσηκώσει στον Πρωταρά
Σε έναν καινούργιο χώρο διασκέδασης
![](/wagtail-images-serve/H0k44U9ATSTsl70_TS0pCmnzWgA=/107404/fill-450x330/kampakakis.png)
Ο Ηλίας Καμπακάκης έρχεται για ένα live στον Πρωταρά
Μια βραδιά γεμάτη μουσική και διασκέδαση
![](/wagtail-images-serve/l5acBM749qA8PdwN1R2eV7ta-vE=/107402/fill-450x330/img_0039.jpg)
Ο Δωδέκατος Πίθηκος γιορτάζει στην Κύπρο τα 20 χρόνια της δισκογραφίας του
Ο καλλιτέχνης της ελληνικής ραπ σκηνής έρχεται στο νησί μας
![](/wagtail-images-serve/dpMeeEuvqPC3Xzq09ZZ9ONCwkzE=/107392/fill-450x330/kelekidou_kelly.jpg)
Μουσική βραδιά με την Κέλλυ Κελεκίδου στην Κύπρο
Μαζί της ο Νικόλας Ντίμας και η Γεωργία Βρανά
Συμφωνική Ορχήστρα Κύπρου-Συμφωνική Ορχήστρα Νέων: Το πρόγραμμα της νέας σεζόν
Εμπνευσμένες σειρές συναυλιών με εμπνευσμένα προγράμματα
![](/wagtail-images-serve/LvSGVdpvnLopOe4jeCndjcEjO-k=/107294/fill-450x330/nega_1_9oJi6WU.png)
Δεκαπενταύγουστος με την Γιώτα Νέγκα
Πάμε σε ένα όμορφο χωριό να ακούσουμε αγαπημένα ελληνικά τραγούδια
![](/wagtail-images-serve/cMDaAux5KvhJihE-5-8p129P6n8=/107143/fill-450x330/FotoJet_46_e0ceT07.jpg)
Η Γλυκερία και ο Κώστας Μακεδόνας τραγουδούν για τα 50 χρόνια εισβολής και κατοχής
Με τη Λαϊκή Ορχήστρα του Μίκη Θεοδωράκη
![](/wagtail-images-serve/ZL_VeLdhpv3_TxCvcge2Cw7AlRA=/107142/fill-450x330/6f1f8194-makropoulos2.jpg)
11 χωριά της Κύπρου φιλοξενούν 17 γνωστούς Έλληνες καλλιτέχνες τον Αύγουστο
Πάμε στα χωριά μας να ακούσουμε γνωστές φωνές και τραγούδια
![](/wagtail-images-serve/SwT5fDxZ8MbKUrNcfutS79TIFbA=/107099/fill-450x330/christos.2e16d0ba.fill-1375x729_1.png)
Ο Χρήστος Μενιδιάτης έρχεται για μια ανεβαστική εμφάνιση
Μια βραδιά με μουσική, τραγούδι, φαγητό και ποτό
![](/wagtail-images-serve/BoDQmBoQWhtTQaMmOSKAVmzpgx0=/107076/fill-450x330/38767189_1843833572368756_8469832656270393344_n_1.jpg)
Ένα Αυγουστιάτικο φεστιβάλ με παραδοσιακή μουσική και χορούς για 22η χρονιά
Μια Κυριακή γεμάτη παράδοση θα ζήσουμε και φέτος
![](/wagtail-images-serve/z9auZj1mECuzq3dIT7kQKrSedL4=/107072/fill-450x330/paradosi_3.4_Easter_dancing.jpg)
Παραδοσιακό γλέντι σε μια όμορφη πλατεία παραθαλάσσιου χωριού
Πάμε να χορέψουμε και να γλεντίσουμε με παραδοσιακή μουσική
![](/wagtail-images-serve/-3N1krTWJsIt7_82zKlUeZq9j9I=/107068/fill-450x330/festivalkonion2023.2e16d0ba.fill-1375x729_ASu.width-1920.png)
Πάμε στην Αργάκα για μια μουσική βραδιά με την Άντρη Καραντώνη και τον Μιχάλη Χατζημιχαήλ
Με φαγητό, ποτό, μουσική και χορό