Δημοσιεύτηκε στις 26 Ιανουαρίου 2023
Αν ρωτήσεις τους πιο επιτυχημένους σεφ ανά τον κόσμο ποιο είναι το πιο σπουδαίο συστατικό για ένα επιτυχημένο πιάτο, θα σου απαντήσουν πώς είναι η απλότητα. Μια απλότητα κρύβει ποιότητα στην πρώτη ύλη, μεράκι, αγάπη γι’ αυτό που κάνεις και αντίληψη.
Το σκεφτόμουν αυτό πρόσφατα, όταν τυχαία περνούσα με την παρέα μου ένα βράδυ Δευτέρας έξω από τη Στοά Κλόκκαρη και καθίσαμε να φάμε στο Εστιατόριο της Ευρούλλας. Η αλήθεια είναι πως είχα καιρό να περάσω απ’ εκεί και ομολογώ πως όποτε ψάχναμε για φαγητό στην περιοχή, δεν μου περνούσε από το μυαλό.
Ο χώρος από μόνος του, χωρίς να διαθέτει ιδιαίτερα φτιασίδια, παραμένει το ίδιο εμβληματικός και ξεχωριστός, καθώς φέρει μαζί του μια ιστορία χρόνων, με την ενέργεια να κατακλύζει κάθε του γωνιά. Μια σαλάτα χωριάτικη, δύο πίττες σουβλάκια με απ’ όλα, μία πίτα με μανιτάρια για την vegan της παρέας και μισό καραφάκι λευκό κρασί χύμα.
Πρώτα έφτασε η σαλάτα με το φρέσκο ψωμί, την ταχίνι και τα διάφορα ξιδάτα. Η γαβάθα γεμάτη με τα απαραίτητα υλικά και από πάνω ένα γενναίο κομμάτι αυθεντικής ελληνικής φέτας. Οι πίτες με τα σουβλάκια δεν άργησαν να έρθουν και μαζί οι μερίδες με τις φρεσκοκομμένες και φρεσκοτηγανισμένες πατάτες. Το σουβλάκι ψημένο όπως έπρεπε και στην σωστή ποσότητα, οι πατάτες τραγανές με χοντρό αλάτι για το τελείωμα και η πίτα ξεροψημένη, όπως τη ζητήσαμε. Κάθε μπουκιά και ανάμνηση, κάθε εΐβα και μια αναδρομή στο παρελθόν. Τότε που το σουβλάκι αποτελούσε το δικό μας street food, όχι μόνο λόγω της ευκολίας του να γίνει, αλλά κυρίως λόγω της τιμής του.
Στην Ευρούλλα μία πίττα σουβλάκια με απ’ όλα δεν ξεπερνά τα 6 ευρώ για dine in, με τον λογαριασμό στο σύνολό του να μη θυμίζει σε τίποτα την περίοδο που διανύουμε. Φεύγοντας, σκεφτόμουν πως κάποιες αξίες είναι τόσο διαχρονικές που οφείλουμε να επιστρέφουμε ξανά και ξανά.
Στο εστιατόριο της Ευρούλλας μπορείς να πας και μεσημέρι για μαμαδίστικα μαγειρευτά πιάτα όπως λουβί, μπάμιες, κεφτέδες, ρολό με πατάτες στον φούρνο, ρόστο και άλλα νόστιμα πιάτα που μας ταξιδεύουν στα παιδικά μας χρόνια.
(22665346) Στοά Κλόκκαρη 5, Παλιά Λευκωσία
Συντάκτης: Ανδρέας Κάτσιης
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου