Δημοσιεύτηκε στις 16 Ιουνίου 2023
Πριν περίπου ένα χρόνο έφτασε στην καρδιά της Λευκωσίας, φέρνοντας νέο αέρα. Τώρα, το Mimosa μας συστήνεται ξανά, ανανεωμένο και με νέο, νόστιμο μενού. Υιοθετώντας την to-share φιλοσοφία, με πιάτα δια χειρός σεφ Αντώνη Κυριακού που μπορείς να τα συνδυάσεις με ωραία κοκτέιλ που προτείνει ο άρτι αφιχθείς στην ομάδα bartender, Σαββας Χατζηττοφής, το Mimosa δημιουργεί το ιδανικό κόνσεπτ που χρειάζεσαι για την επόμενη σου χαλαρή έξοδο.
Αφού καθίσαμε και παραγγείλαμε τα ποτά μας, αρχίσαμε να βλέπουμε τον κατάλογο με τα πιάτα. Το μενού είναι μαζεμένο αλλά να είσαι σίγουρος πως είναι περιεκτικό, με διαφορά tapas που ανταποκρίνονται σε όλα τα γούστα. Αναπόφευκτα, επιλέξαμε να δοκιμάσουμε λίγο από όλα για να δημιουργήσουμε μια σφαιρική εικόνα.
Από τα πρώτα πιάτα, ξεχώρισε το φίνο σε γεύση φιλέτο λαβράκι, γεμιστό με μείγμα γαρίδας και παναρισμένο με κρούστα φιστικιού, που σερβίρεται με σπαράγγια και πουρέ σέλινο, ενώ από τις σαλάτες αυτή με κόκκινη και λευκή κινόα, ρόδι, ζελέ yuzu καραμέλας, χαβιάρι αγγουριού, φιλέτο τόνου και σος yuzu πέρασε με ευκολία στα highlights μας.
Ο σεφ συνεχίζει να πειραματίζεται με φαντασία και δημιουργικότητα και στα κυρίως πιάτα, στην κάρτα των οποίων θα βρείτε τρεις επιλογές από κρεατικά και τρεις από ψαρικά.
![354259775_799800811698074_2086257961174980167_n.jpg](/media/images/354259775_799800811698074_2086257961174980167_.width-800.jpg)
Δοκιμάσαμε και τις τρεις επιλογές με θαλασσινά. Μιλάμε για ψητό καλαμάρι με ιδιαίτερο πουρέ φάβας, φιλέτο λαβράκι στη σχάρα, με ρεβίθι chutney κόλιανδρου, μαριναρισμένα ντοματίνια κομμένα σε φέτες αλλά και ψητό χταπόδι στη σχάρα με πουρέ ψητής αγκινάρας, πιπεριά Φλωρίνης κουλί, σπαράγγια ψητά και λάδι καπνιστής πάπρικας.
Τρία διαφορετικά πιάτα, το κάθε ένα με τη δική του ένταση και ξεχωριστή νοστιμιά, κάτι που αν μη τι άλλο αποδεικνύει το πόσο καλά μπορεί να χειριστεί η ομάδα της κουζίνας τα υλικά της. Αν όμως θα έπρεπε να επιλέξω αγαπημένο πιάτο, αυτό θα ήταν σίγουρα το χταπόδι.
![mimosa2.jpg](/media/images/mimosa2.width-800.jpg)
Στους αντίποδες του μενού, το καλοψημένο, ζουμερό φιλέτο Ribeye με σοτέ γλυκοπατάτα και baby κολοκυθάκια στη σχάρα, κατάφερε να κλέψει τις εντυπώσεις στην παρέα, ενώ το αρνί που μαγειρεύεται με πουρέ πράσου, μελιτζανοσαλάτα, σπόρους μουστάρδας τουρσί και σάλτσα μυρωδικών μέντα συμβάλλει αισθητά στο νόστιμο γευστικό ταξίδι που σε πάει το Mimosa.
![354135900_263545169661469_1571429631850731873_n.jpg](/media/images/354135900_263545169661469_1571429631850731873_.width-800.jpg)
Για κλείσιμο, μην παραλήψεις το γλυκό. Εδώ θα συναντήσεις το λατρεμένο γαλακτομπούρεκο σε μια πιο γκουρμέ εκδοχή του, με γεύση πορτοκάλι που θα σε συνεπάρει, αφήνοντας μια διακριτικά γλυκιά επίγευση.
Στα θετικά του, βάλε επίσης το ευγενικό σέρβις, που συμπληρώνει ιδανικά την εικόνα ενός εστιατορίου που ξεχωρίζει και αξίζει να επισκεφτείς (αν δεν το έκανες ήδη).
(95964636) Θεοφάνη Θεοδότου 14-16, Λευκωσία
Κείμενο: Μαρία Φάντη
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου