Δημοσιεύτηκε στις 21 Νοεμβρίου 2023
1983-2023: Ο χρόνος κυλά σαν… μέλι. Και τι μέλι! Επί τέσσερις δεκαετίες, το κυπριακό μέλι «Όρος Μαχαιρά» χτίζει βήμα βήμα την οικογενειακή του παράδοση και σας προσφέρει τον πλούτο της κυπριακής φύσης με γνώση, υπομονή, αγάπη και φροντίδα. Όλα αυτά τα χρόνια έχει καταφέρει να δημιουργήσει μια σχέση εμπιστοσύνης με τους καταναλωτές και να κερδίσει μια θέση στο τραπέζι και στην καρδιά τους.
Με αφορμή, λοιπόν, τη συμπλήρωση σαράντα χρόνων από την είσοδο της οικογενειακής επιχείρησης στον θαυμαστό κόσμο του μελιού και την επαγγελματική μελισσοκομία, το κυπριακό μέλι «Όρος Μαχαιρά» γιορτάζει και… φοράει τα καλά του! Θα το διαπιστώσετε και εσείς, όταν το αναζητήσετε στα ράφια όλων των υπεραγορών.
Το όραμα μεγαλώνει, εμπλουτίζεται, νέα σχέδια καταστρώνονται για το μέλλον, ο στόχος όμως ήταν και παραμένει ίδιος: η σταθερά υψηλή ποιότητα όλων των προϊόντων της μέλισσας, η διατήρηση της ουσίας και της θρεπτικής, θεραπευτικής αξίας τους. Γι’ αυτό το κυπριακό μέλι «Όρος Μαχαιρά» εξελίσσεται, επενδύει σε τεχνογνωσία και σύγχρονο εξοπλισμό και εφαρμόζει αυστηρούς ποιοτικούς ελέγχους, σύμφωνα με διεθνή πρότυπα και προδιαγραφές. Πριν από τρία χρόνια μάλιστα, το 2020, εγκαινιάστηκε το νέο μελισσοκομείο της εταιρείας (κοντά στο χωριό Μελίνη, στην επαρχία Λάρνακας), το οποίο, εκτός από μια υπερσύγχρονη βιομηχανική μονάδα, αποτελεί και έναν μοναδικό πολύχωρο όπου οι επισκέπτες του μπορούν να μάθουν τα πάντα για τη μέλισσα και το μέλι.
Το αγνό, γνήσιο κυπριακό μέλι «Όρος Μαχαιρά» είναι το φίνο, γευστικό απόσταγμα μιας συνεπούς και απόλυτα επιτυχημένης πορείας. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι έχει καθιερωθεί πλέον ως ένα από τα ηγετικά brands στον κλάδο του μελιού στη χώρα μας, με βραβεία ποιότητας και σημαντικές διακρίσεις σε διεθνείς διαγωνισμούς: το 2017 το μέλι ανθέων «Όρος Μαχαιρά» απέσπασε το Superior Taste Award, ενώ το 2019 το θυμαρίσιο μέλι «Όρος Μαχαιρά» κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στον διαγωνισμό London Honey Awards.
«Κάνουμε την πιο γλυκιά δουλειά στον κόσμο και είμαστε τόσο χαρούμενοι γι’ αυτό!» δηλώνει ο Μενέλαος Φιλίππου, διευθυντής της εταιρείας. «Σαράντα χρόνια τώρα, φροντίζουμε ώστε οι μέλισσες να μας δίνουν τους θησαυρούς τους και εμείς με τη σειρά μας να τους προσφέρουμε σε εσάς. Από το πρώτο βαζάκι μέλι άλλωστε μέχρι και σήμερα, έχει κυλήσει πολύ… μέλι στ’ αυλάκι! Όμως η αγάπη, ο ζήλος και το μεράκι μας δεν έχουν αλλάξει. Το αντίθετο μάλιστα. Χρόνο με τον χρόνο, γίνονται πιο έντονα, καθώς οι οικογενειακές μας αξίες συνιστούν τον απόλυτο οδηγό μας. Αυτές οι αξίες περνούν στο μέλι μας. Αυτές τις αξίες γεύεστε σε κάθε κουταλάκι κυπριακό μέλι “Όρος Μαχαιρά”. Και αυτές τις αξίες επιβραβεύετε. Σας ευχαριστούμε για την προτίμησή σας αυτά τα σαράντα χρόνια!»
Μάθετε περισσότερα για τα προϊόντα μας στην ιστοσελίδα www.orosmaxaira.com.
Το βραβευμένο κυπριακό μέλι «Όρος Μαχαιρά» διανέμει στην Κύπρο η Laiko Cosmos Trading Ltd.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου