Δημοσιεύτηκε στις 09 Φεβρουαρίου 2024
Το ολοκαίνουργιο προηγμένο εστιατόριο "Memento Mori" άνοιξε τις πόρτες του στο πολύ όμορφο και εμβληματικό κτήριο εντός των τειχών της Λευκωσίας, που για πολλά χρόνια φιλοξενούσε το Domus. Συνδυάζοντας την αρτιστική γαστρονομία με τη φιλοσοφία του "θυμοῦ τοῦ θανάτου", το "Memento Mori" είναι έτοιμο να υποδεχτεί τους πρώτους επισκέπτες σε έναν χώρο γεμάτο νέα αρώματα, γεύσεις και εμπειρίες. Ετοιμαστείτε για μια αξέχαστη γαστρονομική εμπειρία που θα αφήσει το στίγμα της στις αισθήσεις σας!
![photo1.jpg](/media/images/photo1_RDbSF4L.width-800.jpg)
Στον εξαιρετικά σχεδιασμένο χώρο που επιμελήθηκε ο γνωστός interior designer Περικλής Λάτσιος, καλωσορίζει τους επισκέπτες σε ένα ταξίδι γεύσεων και ανακαλύψεων, όπου κάθε πιάτο γίνεται μια αφήγηση για τη ζωή. Το "Memento Mori" αποτελεί έναν χώρο όπου η απολαυστική και δημιουργική γαστρονομία συναντά τη σύνεση και την εκτίμηση για την προσωρινή φύση της ζωής.
Η κουζίνα παρουσιάζει πιάτα που αποτελούν έργα τέχνης, με κάθε γεύση να αποτελεί μια υπενθύμιση για την αξία της κάθε στιγμής. Αναζητούμε την ισορροπία μεταξύ εξαιρετικής γαστρονομίας και φιλοσοφίας ζωής.
![photo2.jpg](/media/images/photo2_Vm0XUu1.width-800.jpg)
Το μενού ακολουθεί τη μεσογειακή-ελληνική κατεύθυνση, που εμπνέεται και επιμελείται από τον βραβευμένο Έλληνα σεφ, Άγγελο Μπακόπουλο. Κάθε πιάτο είναι μια συνεργασία με τη φύση και την τοπική κουλτούρα, προσφέροντας μια εμπειρία γεύσης που ταξιδεύει τον επισκέπτη σε νέα μονοπάτια της απόλαυσης. Το λαβράκι που έχει μαριναριστεί, ο λαχανοντολμάς με γαρίδα, η τηγανιτή προζυμένια χορτοτυρόπιτα στο τζάκι, το χταπόδι στα κάρβουνα, τα Paccheri με αβγοτάραχο και το ψητό παϊδάκι αρνί αποτελούν μόνο μερικές από τις γαστρονομικές απολαύσεις που θα σας ταξιδέψουν σε ένα μοναδικό μονοπάτι γεύσης.
Η εικόνα του εστιατορίου έχει υποστεί μια πλήρη μεταμόρφωση, τόσο σε χρωματικό όσο και σε αισθητικό επίπεδο, διατηρώντας ωστόσο τον χαρακτήρα του χώρου τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό. Στοιχεία όπως οι ξύλινοι δοκοί, οι καμάρες, τα επιβλητικά ξύλινα παντζούρια, η πέτρα και οι μεταλλικές λεπτομέρειες στα μπαλκόνια έχουν διατηρηθεί και αναδειχθεί ακόμα περισσότερο. Παράλληλα, το design ακτινοβολεί ένα πιο μοντέρνο και μεσογειακό-ελληνικό ύφος, δημιουργώντας έναν χώρο που αποπνέει φρεσκάδα και κομψότητα.
![photo4.jpg](/media/images/photo4_Nfoen6n.width-800.jpg)
Πίσω από το νέο εστιατόριο στην παλιά πόλη βρίσκεται η ομάδα του Bálza, ο Τάσο Φάκκας και Μάριος Κυπριανίδης. Πρόσφατα, αυτοί οι δύο δημιούργησαν το open air bar restaurant Bálza στον 7ο όροφο του Μεγάρου Χατζησάββα στη Λευκωσία.
Το "Memento Mori" προσκαλεί τους λάτρεις της καλής γεύσης να ζήσουν μια εμπειρία διαφορετική από οποιαδήποτε άλλη. Ένα εστιατόριο όπου η τέχνη της κουζίνας συναντά τη σοφία της ζωής.
Πληροφορίες:
τηλ. 222 433 722
Κοραή 5, Λευκωσία
FB: MementoMoriNicosia
Instragram: memento.mori.nicosia
Ωράριο λειτουργίας: Δευτέρα – Πέμπτη, 19:00 – 00:00 & Παρασκευή – Σάββατο, 19:00 – 01:00.
![photo5.jpg](/media/images/photo5.width-800.jpg)
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου