Δημοσιεύτηκε στις 01 Μαρτίου 2024
Έπειτα από 4,5 χρόνια παρουσίας στην κουζίνα του Polo Bar Restaurant που βρίσκεται εντός του υπέροχου Alasia Boutique Hotel στη Λεμεσό, ο σπουδαίος νεαρός Κύπριος σεφ και βραβευμένος ως Σεφ της Χρονιάς 2020 στα Cyprus Eating Awards ετοιμάζεται να ανοίξει τα φτερά του, ακολουθώντας νέα γαστρονομικά μονοπάτια.
Με μια ανάρτηση στα social media, ο Chris Θεοφάνους γνωστοποίησε σήμερα (Παρασκευή 1η Μαρτίου 2024) ότι αποχωρεί από τη θέση του executive chef του εστιατορίου Polo Bar Restaurant (με μία φωτογραφία που απεικονίζεται μέσα στην κουζίνα του εν λόγω εστιατορίου!). Μέσα από την ανάρτησή του εκράζει την ευγνωμοσύνη του στη διεύθυνση του ξενοδοχείου Alasia, ευχαριστεί την εξαιρετική ομάδα της κουζίνας του, όλους όσοι πέρασαν από το εστιατόριο και όχι μόνο!
Τέλος, μας διαβεβαιώνει ότι το ταξίδι δεν τελειώνει εδώ... κι εμείς γι' αυτό το ταξίδι ανυπομονούμε να μάθουμε περισσότερα!
Ακολουθεί αυτούσια η ανάρτησή του:
Σήμερα μετά από 4,5 χρόνια σηματοδοτεί το τέλος ενός απίστευτου κεφαλαίου, που ήταν γεμάτο χαρές, επιτυχίες και αμέτρητα επιτεύγματα.
Καθώς αποχαιρετώ, θέλω να εκφράσω την εγκάρδια ευγνωμοσύνη και τη βαθύτατη εκτίμηση μου σε όλη την οικογένεια και τη διεύθυνση του ξενοδοχείου Alasia για την αμέριστη υποστήριξη και εμπιστοσύνη σας από την πρώτη μέρα.
Μαζί, έχουμε καταφέρει τόσα πολλά, από την απόκτηση βραβείων κύρους μέχρι τη δημιουργία όμορφων συνεργασιών και τη φιλοξενία αξέχαστων εκδηλώσεων. Αλλά πάνω απ' όλα, γίναμε μάρτυρες και συμμεριζόμαστε την ευχαρίστηση των αγαπημένων καλεσμένων μας.
Θέλω να εκφράσω ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στην εξαιρετική ομάδα της κουζίνας μου. Χωρίς την αφοσίωσή τους, τις δεξιότητες και τη δέσμευσή τους, δεν θα μπορούσα να καταφέρω αυτά που κάναμε. Το πάθος και το ταλέντο τους ήταν η κινητήριος δύναμη πίσω από τις γαστρονομικές δημιουργίες μας και θα είμαι για πάντα ευγνώμων για την υποστήριξή τους.
Θέλω επίσης να ευχαριστήσω την ομάδα του Floor Staff για τις ακούραστες προσπάθειες και την αφοσίωσή τους. Η δέσμευσή τους να παρέχουν εξαιρετικές υπηρεσίες και να δημιουργούν αξέχαστες εμπειρίες για τους επισκέπτες μας ήταν πραγματικά αξιοσημείωτη. Η σκληρή δουλειά και ο επαγγελματισμός τους έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στη συλλογική μας επιτυχία.
Τέλος, θέλω να ευχαριστήσω όλους τους καλεσμένους που ήταν δίπλα μου σε όλο αυτό το ταξίδι. Η παρουσία σας, τα σχόλιά σας και η υποστήριξή σας έχουν τροφοδοτήσει το πάθος μου και μου έχουν δώσει τη δύναμη και την έμπνευση να εξελίσσομαι και να αναπτύσσομαι συνεχώς ως σεφ. Η ικανοποίηση και η χαρά σας ήταν η απόλυτη ανταμοιβή μου. Καθώς προχωρώ, θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι το γαστρονομικό μου ταξίδι δεν τελειώνει εδώ.
Για άλλη μια φορά, σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου που συμμετείχατε σε αυτό το απίστευτο ταξίδι. Η υποστήριξή σας και η πίστη σας σε μένα σημαίνουν πολλά. Είμαι αιώνια ευγνώμων για τις αναμνήσεις που δημιουργήσαμε μαζί, σας εύχομαι ό,τι καλύτερο και ανυπομονώ να διασταυρώσουμε ξανά τους δρόμους μας στο μέλλον.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου