Δημοσιεύτηκε στις 04 Μαρτίου 2024
Μπορεί το καλοκαίρι να μην ήρθε ακόμη, αλλά εμείς ήδη τσεκάραμε το ταβερνάκι Στα Ούζα μας στην Πλατεία Ηρώων το οποίο επέστρεψε ξανά... και φάγαμε όλα όσα πρέπει κι εσύ να δοκιμάσεις!
Ακριβώς, λοιπόν, πάνω στην πλατεία Ηρώων, ανάμεσα στον Άρη και το Μαντάμ, βρίσκεται το ελληνικό μεζεδοπωλείο, ονόματι Στα Ούζα μας!
Το μαγαζί που ξεκίνησε μια σταλιά και σιγά σιγά, λόγω δημοφιλίας, μεγάλωσε, και άπλωσε τα ξύλινα τραπέζια του μέχρι τη μέση της πλατείας, "τρέχει" από τα γεννοφάσκιά του ο Παύλος, ο οποίος φροντίζει για όλα! Από την προμήθεια των πρώτων υλών, την υποδοχή, την επίβλεψη της κουζίνας, μέχρι ακόμα και το σέρβις αν χρειαστεί!
![ouza1.jpg](/media/images/ouza1.width-800.jpg)
Τα "Ούζα" μας λοιπόν επέστρεψαν για τη σεζόν μόλις την περασμένη Παρασκευή 1η Μαρτίου κι εμείς δεν χάσαμε χρόνο. Επισκεφθήκαμε το μικρό μαγαζί με τα ξύλινα τραπέζια και τη ρετρό διάθεση... και σου το προτείνουμε ανεπιφύλακτα! Τόσο για την ατμόσφαιρά του, τη φιλική εξυπηρέτηση, τις τιμές, την εμπειρία, αλλά κυρίως για τα πιάτα του! Όλα δοκιμασμένα και εκλεκτά.
Ακολουθώντας λοιπόν τη φιλοσοφία των μεζεδοπωλείων, όπως αυτά καθιερώθηκαν στην Ελλάδα, ο χώρος αυτός είναι το απόλυτο στέκι για να συναντηθείς με φίλους, σε ένα χαλαρό παρεΐστικο περιβάλλον, απολαμβάνοντας μεζεδάκια, κρασάκι, ουζάκι και τον παλμό της περιοχής!
Το μενού του, που δεν διαφοροποιήθηκε πολύ, περιλαμβάνει τις κλασικές ποικιλίες κρεατικών αλλά και θαλασσινών που μπορούν να συνοδεύσουν ευχάριστα ούζο, τσίπουρο ή μπίρα αναλόγως με τα γούστα του καθενός.
![ouza2.png](/media/images/ouza2.width-800.png)
Εμείς επιλέξαμε τους κρεατομεζέδες και παραγγείλαμε για αρχή μία σαλάτα ντάκο, που πραγματικά ήταν από τις καλύτερες που έχουμε φάει τελευταία, αλλά και χωριάτικη, με ντομάτα, αγγούρι, μαύρες ελιές, φέτα και φυσικά αλοιφές όπως μελιτζανοσαλάτα, τυροκαυτερή (καυτερή τόσο όσο έπρεπε) και τζατζίκι.
Ακολούθως στο τραπέζι μας έφτασαν τυροκροκέτες αλλά και πεντανόστιμοι σπανακοκεφτέδες, κατσικίσιο τυρί σε φύλλο κρούστας με μέλι, που είναι πάντα στις επιλογές μας, και θεϊκό σπετζοφάι!
Τσιμπολογάμε λοιπόν από όλα, μαζί και ταγανές τηγανητές πατατούλες, και περιμένουμε τα κρεατικά, τα οποία κατέφθασαν σε άριστο χρόνο και ήταν πεντανόστιμα! Σουβλάκι χοιρινό και κοτόπουλο, σε σμίλες, καλοψημένα, ζουμερά και μαλακά, που συνοδεύονταν από ζεστές πιτούλες, γιαούρτι και μία υπέροχη σαλάτα με αγγουράκι, κρεμμύδι και αρωματικά.
Για το τέλος, μας έφεραν σπιτική πορτοκαλόπιτα, από τα χέρια μαμάς!
![ouza3.png](/media/images/ouza3.width-800.png)
Προς το παρόν, τα τραπεζάκια περιορίζονται μπροστά από το μαγαζί, σε μία "προφυλαγμένη" θα λέγαμε αυλή. Το καλοκαίρι η δράση μεταφέρεται απέναντι, στην ξακουστή πλατεία!
Εμείς πάντως μέχρι τότε, σίγουρα θα ξαναπάμε!
(99345195) Πλατεία Ηρώων, Λεμεσός.
Ανοιχτά κάθε Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο!
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου