Δημοσιεύτηκε στις 20 Μαΐου 2024
Πόσα απογεύματα έχεις σκεφτεί ότι θα ήθελες να χαλαρώσεις μετά από μια δύσκολη μέρα στη δουλειά ή στο σπίτι; Πόσες φορές έχεις σκεφτεί να πας μια εκδρομή να απολαύσεις καθαρό αέρα, να γευτείς έναν καφέ ή ένα απογευματινό ποτό και να ξεφύγεις για λίγο από το άγχος της καθημερινότητας και τους γρήγορους ρυθμούς της πόλης;
Κι όμως, δεν χρειάζεται να διανύσεις χιλιόμετρα για να το καταφέρεις αυτό! Μέσα στον καταπράσινο πνεύμονα του πάρκου Ακροπόλεως στον Στρόβολο, θα βρεις ένα ανακαινισμένο all day cafe/restaurant, το οποίο ήρθε και κάνει την ανατροπή, ετοιμάζοντας μάλιστα κάποιες αλλαγές που θα εκπλήξουν όλους τους επισκέπτες του!
![bridge1.jpg](/media/images/bridge1.width-800.jpg)
Ο λόγος για το "By the Bridge", ένα ξεχωριστό εστιατόριο το οποίο λειτουργεί τους τελευταίους 6 μήνες υπό νέα διεύθυνση και με νέο ανανεωμένο μενού, υποσχόμενο μια νέα γαστρονομική εμπειρία με Tex-Mex επιλογές και μια καινοτομία που δεν θα βρεις πουθενά αλλού: Αυθεντικό BBQ!
![bridge2.jpg](/media/images/bridge2.width-800.jpg)
Το "By the Bridge" είναι ένας υπέροχος χώρος που προσφέρει απρόσκοπτη θέα προς την καταπράσινη όαση, την τεχνητή λίμνη με το σιντριβάνι, τους πεζόδρομους και τη μεγάλη υπερυψωμένη ξύλινη γέφυρα που ενώνει τις δύο πλευρές του πάρκου. Μία ξεχωριστή όαση που και όσο κι αν την έχουμε συνηθίσει, παραμένει πάντα απολαυστική... και σου ανοίγει ακόμα περισσότερο την όρεξη!
Πρόκειται άλλωστε για έναν προορισμό που λειτουργεί και ο ίδιος σαν γέφυρα, με τη διαφορά ότι στην προκειμένη περίπτωση ενώνει τη γαστρονομία με την καλή διάθεση!
![bridge3.jpg](/media/images/bridge3.width-800.jpg)
Εδώ λοιπόν θα πας από νωρίς το πρωί για καφέ, πρόγευμα\brunch, μεσημεριανό, απογευματινό ποτό, δείπνο και απόλυτη χαλάρωση, ενώ είναι ιδανικό και για τα ζεστά βραδιά του καλοκαιριού.
Όσον αφορά στο νέο μενού με tex-mex επιλογές όπως Fajitas, Tacos και Burrito, καθώς και τις νέες και πολύ καινοτόμες προσθήκες με Original American Barbeque επιμελείται ο chef Αντρέας Προκοπίου. Πρόκειται, για έναν καταξιωμένο επαγγελματία στον κλάδο της εστίασης, κάτοχο διπλώματος Culinary and Pastry Arts, με πάνω από τρεις δεκαετίες εμπειρίας στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, ο οποίος δεν θα σε απογοητεύσει ποτέ!
![bridge4.jpg](/media/images/bridge4.width-800.jpg)
Σημείωσε ακόμα ότι ο χώρος φιλοξενεί τακτικά βραδιές με ζωντανή μουσική, με σχήματα, μουσικούς και DJs που μαζεύουν στη σάλα του τον κόσμο που θέλει να διασκεδάσει. Επιπλέον προσφέρεται για business παρουσιάσεις και private events καθώς και για parties.
![bridge5.jpg](/media/images/bridge5.width-800.jpg)
Τέλος, σημείωσε ότι το By the Bridge κάνει πάρτι και μας προσκαλεί όλους στην αυλή του για Barbeque bites, άφθονη μπύρα και μουσική, σε ένα ανεπανάληπτο Live link. Την Κυριακή, 2 Ιουνίου στις 6 το απόγευμα, λοιπόν, δίνουμε ραντεβού στο πάρκο!
(22338883) Πάρκο Ακρόπολης, Πεντέλης 33, Στρόβολος, Λευκωσία.
Email: info@bythebridge.com.cy
Website: http://bythebridge.com.cy/
Facebook: By The Bridge
Instagram: bythebridgecy
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου