Δημοσιεύτηκε στις 24 Μαΐου 2024
Στην Οδυσσέα Ανδρούτσου, μία πάροδο της οδού 28ης Οκτωβρίου στην Έγκωμη, βρίσκεται καλά κρυμμένο το ΤοΔε Τι, το μεζεδοτεχνείο του Νίκου και του Σάκη.
Το γνωστό, πλέον, στέκι έχει αποκτήσει πιστή πελατεία που συρρέει στον χώρο για να γευτεί τους εκλεκτούς ελληνικούς μεζέδες και τα περίτεχνα πιάτα που φέρνουν την πεμπτουσία της ελληνικής κουζίνας στο πιάτο των Kυπρίων. Ειδικά τις βραδιές με ζωντανή μουσική, τα άδεια τραπέζια είναι πλέον δυσεύρετα!
Ποιο είναι το μυστικό της επιτυχίας του ΤόΔε Τι; Καταρχάς το ποιοτικό φαγητό, που προετοιμάζει και μαγειρεύει με τέχνη και μεράκι ο Νίκος. Οι πρώτες ύλες προέρχονται από ντόπιους παραγωγούς και επιλέγονται προσεκτικά για τη φρεσκάδα, την αγνότητα και την ποιότητά τους. Κατά δεύτερον, η χαλαρή και φιλόξενη ατμόσφαιρα του μαγαζιού, με τον Σάκη να είναι πάντα πρόθυμος να καθοδηγήσει και να λύσει κάθε απορία.
![IMG_20240517_162045_463.jpg](/media/images/IMG_20240517_162045_463_XxKQor8.width-1024.jpg)
Μετά από χρόνια εργασίας σε Βρετανία, Ισπανία και Ελβετία όπου συνεργάστηκαν με σεφ διεθνούς φήμης, ο Νίκος και ο Σάκης θέλησαν να δημιουργήσουν τον δικό τους χώρο και να καταθέσουν το δικό τους όραμα για τη γαστρονομία: Να φτιάξουν ένα χώρο συνάντησης όπου οι άνθρωποι θα ανταμώνουν γύρω από ένα τραπέζι για να μοιραστούν μια αξέχαστη γευστική εμπειρία. Όπως εξηγεί εξάλλου ο Νίκος, αυτή η αγάπη για το μοίρασμα είναι το αποκορύφωμα της ελληνικής φιλοξενίας και η πραγματική ουσία της λέξης μεζές.
Στο ΤόΔε Τι, η παραδοσιακή ελληνική κουζίνα και οι παραδοσιακές συνταγές συνδιαλέγονται με σύγχρονες τεχνικές και συνδυάζουν επιρροές από όλη την Ελλάδα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα στο τραπέζι του ΤόΔε Τι να φτάνουν αρχικά πιάτα όπως η παραδοσιακή ελληνική φάβα, οι κρέμες οσπρίων, τα παστά ψάρια, και να καταλήγουν ομαλά σε κρεατικά σχάρας. Αξίζει πάντως κανείς να δοκιμάσει και τον παραδοσιακό χοιρινό καβουρμά ο οποίος παρασκευάζεται από τον ίδιο τον σεφ.
![IMG_20240517_161647_097.jpg](/media/images/IMG_20240517_161647_097.width-1024.jpg)
Το μενού ανανεώνεται και προσαρμόζεται αναλόγως εποχής και πάντα υπάρχει κάτι καινούριο να ανακαλύψεις και να γευτείς! Το εξαιρετικής ποιότητας ελαιόλαδο εισάγεται από την Πελοπόννησο ενώ από τις περιοχές όπου παρασκευάζονται εισάγονται και τα ελληνικά τυριά που προσφέρονται στο ΤοΔΕ Τι, όπως η γραβιέρα Κρήτης και το μανούρι Θεσσαλίας.
Η επιλογή των κρασιών και ποτών γίνεται με γνώμονα το κάθε πιάτο ώστε να συνδυάζονται αρμονικά και να αναδεικνύουν τη γεύση. Στο ΤόΔε Τι θα βρεiς ελληνικά κρασιά όπως το κρασί Λαζαρίδη, του κυρ Γιάννη, του Μπουτάρη αλλά και ποικιλία από τσίπουρα. Κι αν έχεις αμφιβολίες για τον κατάλληλο συνδυασμό, ο Σάκης είναι πάντα στη διάθεσή σου για εισηγήσεις!
![IMG_20240517_161905_430.jpg](/media/images/IMG_20240517_161905_430.width-1024.jpg)
Το καλό φαγητό και η παρεΐστική διάθεση ενισχύεται κάθε Τρίτη και Σάββατο με ζωντανή μουσική. Την Τρίτη το ΤοΔε Τι παίζει αυστηρά Ρεμπέτικο με ένα μπουζούκι και μια κιθάρα. Με προσήλωση στις αυθεντικές εκτελέσεις του είδους, ο Ειρηναίος και ο Λουκιανός προσφέρουν μια σπάνια μουσική εμπειρία, ενώ τα Σάββατα ο Γιάγκος, ο Στέφανος και ο Σταυρής ανεβάζουν τους τόνους με Λαϊκό και Ρεμπέτικο πρόγραμμα.
Για τον Σάκη, τον συνιδιοκτήτη του ΤοΔε Τι, οι καλύτερες στιγμές του μαγαζιού αφορούν εκείνες τις μέρες που οι συνδαιτημόνες γίνονται μια μεγάλη παρέα και αφήνονται στο τραγούδι και τον χορό. Τις υπόλοιπες μέρες, οι μουσικές επιλογές ποικίλουν αναλόγως διάθεσης και κλίματος από έντεχνα σε ρεμπέτικα και λαϊκά μέχρι και τζαζ!
Για περισσότερες πληροφορίες και κρατήσεις, παρακαλούμε επικοινωνήστε στον αριθμό 96620574 ή στείλτε μήνυμα στο Instagram.
(96620574) Οδυσσέα Ανδρούτσου 24Α, Έγκωμη, Λευκωσία.
Facebook: Tode ti
Ιnstagram: tode_ti_
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου